Jak przechowywać swoją kolekcję LEGO?

Przechowywanie klocków LEGO najczęściej nie budzi większych wątpliwości, jednak warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Dzięki temu unikniemy bałaganu, a także zminimalizujemy ryzyko zgubienia poszczególnych elementów.

W czym przechowywać klocki LEGO?

Oryginalnie opakowanie, pudełko na klocki, a może innego typu pojemniki? Pomysłów na przechowywanie klocków LEGO jest niemal tyle, co fanów. Na szczęście nie jest to produkt, który wymaga specjalnych warunków. Najważniejsze, aby zabezpieczyć elementy przed kurzem, pyłem czy wilgocią. Warto więc sięgnąć po przezroczyste pudełka do przechowywania lub dedykowane opakowania przypominające wyglądam właśnie klocki LEGO. W zależności od tego ile zestawów mamy w domu, możemy potrzebować ich nawet kilka. Niektórzy przechowują klocki LEGO w wydzielonych częściach szafy, na przykład szufladach. Dobrym rozwiązaniem są także pojemniki, tak zwane śniadaniówki. Pomieszczą one mniejsze części i zestawy, które nie zawierają aż tak dużo elementów. Będą też idealne do przechowywania figurek. Jeśli natomiast preferujemy oryginalne pudełka, to oczywiście możemy w nich przechowywać klocki, jednak zwróćmy uwagę na stan techniczny. Na przykład zestaw LEGO 60337 (ekspresowy pociąg pasażerski składający się z 764 elementów) musi być trzymany w całkowicie szczelnym opakowaniu.

Jakie kryterium podziału LEGO przyjąć?

Jeśli mamy do dyspozycji więcej zestawów LEGO, trzeba przyjąć jakieś kryterium podziału przechowywania. Najczęściej robi się to ze względu na kolor, serię lub rozmiar. Jest to praktyczne rozwiązanie, choć oczywiście każdy może przyjąć swoje własne. Najprościej przechowywać zestawy w oryginalnych opakowaniach, ale zajmują one sporo cennego miejsca. Jeśli więc mamy kilka zestawów LEGO City, w tym na przykład LEGO 60198 – pociąg towarowy dla dzieci od 6. roku życia, możemy umieścić je w jednym większym pojemników. Pamiętajmy, że poszczególne zestawy z serii można ze sobą łączyć, zatem wymieszanie elementów nie będzie problematyczne. Jeśli jednak chcemy tego uniknąć, każdy zestaw umieśćmy w specjalnym woreczku. Dobrze sprawdzają się zwykłe woreczki do przechowywania, ale muszą być to produkty dobrej jakości, które trudno rozerwać.

Jak eksponować klocki LEGO?

Wiemy już, jak przechowywać klocki LEGO w zamknięciu, jednak często chcemy nasze konstrukcje wyeksponować, a nie chować przed światem. Wyobraźmy sobie, że stworzyliśmy piękny posterunek policji z zestawu LEGO 60316 (dla dzieci powyżej 6 lat) i aż żal byłoby go schować do pudełka. Klocki, jak wspomniano, nie wymagają specjalnych warunków, dlatego z powodzeniem możemy umieścić je na półce w salonie lub w pokoju dziecięcym. Niektórzy umieszczają je za szklaną witryną po to, aby nie osiadał na nich kurz czy pył. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w przypadku tradycyjnych kredensów. Pamiętajmy, aby chronić klocki przed zwierzętami czy małymi dziećmi, które nawet gotowe konstrukcje chętnie biorą do buzi. W takim przypadku umieszczamy je na wyższych półkach, najlepiej za witryną. Klocki LEGO mają piękne, żywe kolory, dlatego nie wymagają dodatkowego nabłyszczania. Jedyne co od czasu do czasu musimy z nimi robić, to delikatnie oczyścić z kurzu przy pomocy na przykład suchej ścierki. Nie stosujemy żadnych chemikaliów ani innych produktów czyszczących. Minimalistyczne podejście pozwoli nam zachować ich blask i piękno na długie lata.

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel