Cukrzyca ciążowa - zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka. Co musisz wiedzieć?

Cukrzyca ciążowa dotyczy nawet 3-5% pacjentek. Nieleczona zwiększa ryzyko poronienia, a także wielowodzia i makrosomii płodu. Zbagatelizowana cukrzyca w okresie ciąży stanowi też zagrożenie dla zdrowia ciężarnej kobiety. Często jest rozpoznawana dopiero między 24. a 28. tygodniem ciąży, stąd zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i Diabetologicznego pomiar stężenia glukozy na czczo powinien być zlecony każdej ciężarnej pacjentce już podczas pierwszej wizyty u lekarza ginekologa. Co warto wiedzieć na temat cukrzycy ciążowej?

Jakie są czynniki ryzyka rozwoju cukrzycy ciążowej? Kryteria

Cukrzyca ciążowa rozwija się u zdrowych dotąd pacjentek (w związku ze zmianami hormonalnymi estrogenów, progesteronu, laktogenu łożyskowego i prolaktyny), w szczególności tych, które mają:

  • >35 lat,
  • otyłość lub nadwagę,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zespół policystycznych jajników,
  • bliskich chorych na cukrzycę.

Jeśli chodzi o rozpoznania cukrzycy ciążowej, lekarz przeprowadza badanie OGTT (oral glucose tolerance test) na podstawie próbki krwi pobranej z żyły pacjentki po wypiciu przez nią roztworu 75 g glukozy. O rozwoju cukrzycy ciążowej można mówić, gdy poziom glukozy 1 godzinę po podaniu pacjentce 75 g glukozy  ≥ 180 mg/dl lub też, gdy stężenie glukozy 2 godziny po podaniu pacjentce 75 g glukozy wynosi 153-199 mg/dl.

Jakie są objawy cukrzycy ciążowej?

Cukrzyca ciążowa nie daje żadnych objawów w początkowym stadium, co sprawia, że często diagnozowana jest na późnym etapie rozwoju ciąży. Wiele kobiet myli też objawy choroby z dolegliwościami związanymi z ciążą. Z tego względu niezwykle ważne jest regularne badanie poziomu cukru we w czasie ciąży. Niepokojącymi sygnałami, które wymagają konsultacji lekarskiej, są: 

  • silne pragnienie,
  • częstomocz,
  • senność,
  • zawroty głowy,
  • omdlenia,
  • częste infekcje pochwy.

Czym grozi cukrzyca ciążowa? Wpływ na dziecko

Cukrzyca ciążowa może doprowadzić do zbyt wysokiej masy urodzeniowej noworodka (często jest to powyżej 4 kg). Dlaczego tak się dzieje? Nadmiar glukozy we krwi ciężarnej pacjentki przedostaje się przez łożysko, stymulując trzustkę płodu do produkcji dużej ilości insuliny, co skutkuje wzrostem masy płodu. Ponadto u potomstwa pacjentek z nierozpoznaną lub nieleczoną cukrzycą ciążową istnieje większe ryzyko wystąpienia wad rozwojowych, takich jak np.: 

  • wady serca, 
  • wady układu nerwowego, 
  • wady przewodu trawiennego,
  • deformacje kończyn.

Jakie inne zagrożenia niesie cukrzyca ciążowa dla dziecka? Wysoki poziom cukru we krwi może skutkować przedwczesnym porodem, co z kolei stwarza podwyższone ryzyko niewydolności oddechowej u nowo narodzonego dziecka. Ponadto makrosomia płodu często uniemożliwia poród naturalny (może dojść do urazów okołoporodowych), co stwarza konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Noworodek może mieć też zbyt niski poziom cukru we krwi krótko po urodzeniu. By zapobiec hipoglikemii u noworodka, zwykle zaleca się pacjentce natychmiastowe rozpoczęcie karmienia dziecka piersią.

Jak cukrzyca ciążowa wpływa na matkę?

Jeśli chodzi o zdrowie pacjentki z cukrzycą ciążową, najpoważniejszym zagrożeniem jest dla nich stan przedrzucawkowy rozpoznawany po 20. tygodniu ciąży. Stan przedrzucawkowy może wywołać udar mózgu. Jest to bardzo poważne powikłanie, które często stanowi wskazanie do wykonania cesarskiego cięcia. Kobiety z cukrzycą ciążową często doświadczają też zakażeń dróg moczowych lub odmiedniczkowego zapalenia nerek. Cukrzyca ciążowa zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 w kolejnych latach. Z tego względu lekarze rekomendują pacjentkom po porodzie regularne wizyty u lekarza w celu kontroli stanu jej zdrowia. Zaburzenia tolerancji cukrów w ciąży może doprowadzić też do obrzęków ciała, nadciśnienia indukowanego ciążą i wielowodzia (stanu, gdy wód płodowych jest zbyt dużo).

Źródła:

  1. https://www.mp.pl/cukrzyca/cukrzyca/inne/334731,cukrzyca-ciazowa-rozpoznanie-normy-skutki-porod-leczenie
  2. https://www.mp.pl/cukrzyca/cukrzyca/inne/66438,cukrzyca-u-kobiet-w-ciazy
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel