Bezpieczne rowerki dziecięce 12 i 18 cali - dlaczego wybór roweru dla dziecka jest tak ważny?

Pierwszy rower dla dzieci w wieku 3-6 lat - jaki i dlaczego?

Jazda na rowerze to wspaniały i zdrowy sposób spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Rower uczy utrzymywania równowagi, koordynacji ruchowej, a samodzielne pokonanie rowerowej trasy daje dziecku satysfakcję z własnych osiągnięć. Jednak wybór pierwszego roweru to wcale nie taka łatwa sprawa - co w takim razie warto wiedzieć?

Trakt pieszo-rowerowy wokół Zalewu Sosina w Jaworznie
Trakt pieszo-rowerowy wokół Zalewu Sosina w Jaworznie

Jak dobrać odpowiedni rower dla dziecka?

Najważniejszy parametr, na który w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę to wbrew pozorom nie wzrost, a długość wewnętrzna nogi dziecka - mierzymy ją od podłoża do krocza. Parametr ten znajduje się w specyfikacji technicznej i bardzo ułatwia wybór właściwego modelu. Dla dziecka, które dopiero zaczyna uczyć się jeździć na dwóch kółkach ważne jest, by siodełko znajdowało się na takiej wysokości, by podczas nauki jazdy dziecko mogło pewnie oprzeć całą stopę na podłożu. Da mu to poczucie bezpieczeństwa podczas zachwiania równowagi, ułatwi ruszanie z miejsca i bezpieczne zatrzymanie się.

 Z zakupem roweru sprawa ma się podobnie, jak przy zakupie butów - ma być wygodny i dopasowany na "tu i teraz", na sezon, w którym planujemy, że dziecko będzie z niego korzystać - nie na za rok, ani na lata. Oferta  jednośladów na rynku jest bardzo różnorodna - możecie zajrzeć tu: rowery dla dzieci.

Dzieciom, które już czują się pewnie na dwóch kółkach nie trzeba zapewniać pełnego oparcia stóp - wystarczy, że palcami dotykają ziemi.  Bardziej liczy się dla nich komfort jazdy podczas pedałowania, czyli większa możliwość wyprostowania nogi w kolanie. 

Wielkość kół, a wiek dziecka

Rozmiar kół w rowerach dla dzieci, podobnie, jak dla dorosłych - określamy w calach.  Przyjmuje się, że dla 4–5-latka, u którego wewnętrzna długość nogi wynosi około 48 cm, powinniśmy wybrać rower z 14- lub 16-calowymi kołami. Szereg mniejszych dzieci, nawet już 3 letnich jest odpowiednich rozmiarów, aby dosiąść 16 calowego rowerka. Te dla 5–8-latków mają zwykle 20-calowe koła i 10-calową ramę. Najważniejsze - dziecko ma się dobrze i pewnie czuć na swoim rowerze. 

Nie za ciężki. Waga roweru też ma znaczenie!

Im większa waga roweru, tym większy wysiłek małego cyklisty. Trudniej mu wtedy ruszyć z miejsca, a dłuższa jazda zwyczajnie go zmęczy. W końcu musi włożyć większą energię w napędzanie cięższego pojazdu. Waga ma znaczenie nie tylko w trakcie jazdy, ale także gdy dziecko musi przenieść swój rower przez przeszkodę - wprowadzić na krawężnik, wnieść po schodkach. Wybierając modele z aluminiową ramą mamy większą pewność, że będzie lżejszy. Konstrukcje stalowe są z reguły cięższe.

Cubie 120 na aluminiowej ramie:

S'COOL XXLITE ALLOY 16 

Vermont Girly 16" Girls

Wybieramy akcesoria

Jednak sam rower nie wystarczy! By zapewnić bezpieczeństwo młodemu rowerzyście warto zaopatrzyć się dodatkowo w odblaski, dzwonek i najważniejsze - dobry kask rowerowy. Najlepiej, by wybrany model był opatrzony ogólnoeuropejskimi certyfikatami CEN EN 1078 oraz CEN EN 1080, które gwarantują, że produkt powstał w oparciu o przetestowane standardy i można mu zaufać.

 Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze

Dla młodszych dzieci świetnym wprowadzeniem do nauki jazdy na tradycyjnym rowerze jest rowerek biegowy. Uczy on tego co najważniejsze w jeździe na "dorosłym" rowerze z pedałami - mianowicie chodzi o zachowanie równowagi i odpowiednią koordynację jazdy. Jeśli Wasz maluch przesiada się z rowerka biegowego na tradycyjny rower - zapewne bardzo szybko załapie "o co w tym chodzi". 

Do samej nauki jazdy zapewne przyda się przymocowany przy rowerku drążek - bez niego czeka nas ciągłe schylanie się, popychanie i wspomaganie dziecka, co może przyczynić się do bólu kręgosłupa. 

A kółka boczne? Mają swych zwolenników (zapewniają najmłodszym poczucie stabilizacji), ale też przeciwników - zakłócają naukę utrzymywania równowagi i przyzwyczajają dziecko, że nawet gdy nie pedałuje rower się nie przewraca. Tak naprawdę niezależnie którą z metod wybierzemy maluch z pewnością poradzi sobie z nabyciem nowej umiejętności!

Pienińska Droga - szlak pieszo-rowerowy ze Szczawnicy do miejscowości Czerwony Klasztor
Pienińska Droga - szlak pieszo-rowerowy ze Szczawnicy do miejscowości Czerwony Klasztor

Rowerowe szlaki odpowiednie dla dzieci

A gdy już oswoimy dwa kółka - czas na prawdziwe rodzinne rowerowe wyprawy! W Polsce znajdziecie wiele szlaków rowerowych, które świetnie nadają się także dla dzieci:

Szlak Wokół Tatr

To 40 kilometrowa odseparowana od ruchu samochodowego bezpieczna trasa biegnąca nasypem dawnej linii kolejowej i nadająca się dla najmłodszych cyklistów. Ścieżka jest bardzo dobrze przygotowana, bezpieczna, z dobrym zapleczem, a przede wszystkim: niesamowicie widokowa! 

Szlak Wokół Tatr - łatwa i widokowa trasa rowerowa

łatwa
directions_bike

Szlak Wokół Tatr - łatwa i widokowa trasa rowerowa

max 772 m min 598 m
straighten 37.3km
directions_bike timer 3h 50min
north_east 293m
south_east 290m

Velo Czorsztyn 

Trasa rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego zwana często potocznie przez rowerzystów Velo Czorsztyn to jedna z najpiękniejszych w Polsce tras rowerowych, prowadząca od zamku do zamku! 

Velo Czorsztyn - trasa rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego mapa

średnia
directions_bike

Velo Czorsztyn - trasa rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego mapa

max 635 m min 527 m
straighten 25.7km
directions_bike timer 3h 10min
north_east 414m
south_east 390m

Pienińska Droga

Biegnący przełomem Dunajca szlak pieszo-rowerowy łączy Szczawnicę z miejscowością Czerwony Klasztor na Słowacji. 

Pienińska Droga - Szczawnica, Czerwony Klasztor

łatwa
directions_walk child_friendly directions_bike

Pienińska Droga - Szczawnica, Czerwony Klasztor

max 549 m min 425 m
straighten 9.6km
timer 3h 24min
north_east 401m
south_east 368m
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel