Muzeum Katedralne

Muzeum Katedralne na Wawelu im. Jana Pawła II znajduje się w ceglanym budynku niedaleko Katedry Wawelskiej. Nie jest dostępne dla wózków (schody przy wejściu i wewnątrz budynku).

Na parterze, w Sali Królewskiej możemy zobaczyć regalia, czyli symbole władzy królewskiej, które kiedyś były przechowywane w Skarbcu Katedralnym lub zostały wydobyte z królewskich grobów. Najstarsze insygnium – znak władzy królewskiej to włócznia Św. Maurycego, którą cesarz niemiecki Otton III podarował pierwszemu królowi Polski Bolesławowi Chrobremu – ma ponad 1000 lat! Poza tym zobaczymy tu m.in. koronę, berło i jabłko Kazimierza Jagiellończyka, miecz koronacyjny Augusta III czy płaszcz koronacyjny Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Sale Skarbca Katedralnego XI-XVI i XVII-XX w. prezentują uroczyste szaty biskupów krakowskich – ornaty, nakrycia głowy – infuły i symbole biskupiej władzy – pastorały. Zobaczymy tu też arcydzieła rzemiosła artystycznego – kielichy, monstrancje, dary dla Katedry Wawelskiej.

Na 1. piętrze prezentowane są również pamiątki związane z Janem Pawłem II – m.in. szaty kardynalskie i papieskie, fotel Ojca Świętego i egzotyczne pamiątki z papieskich podróży.

Muzeum Katedralne jest otwarte od pon. do sb. 9-16 (X-III) i 9-17 (IV-IX). Bilet wstępu łączony z wejściem na Dzwonnicę Zygmuntowską i do grobów królewskich. Nr tel. 12 429 33 21.
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel