Gotowi na spotkanie z BAZYLISZKIEM?

Czy odważylibyście zejść do legendarnego, tajemniczego labiryntu piwnic na warszawskim Krzywym Kole? …ale przecież to tam mieszka Bazyliszek!
Dzięki nowej grze wydawnictwa GRANNA możecie to zrobić całkiem bezpiecznie. Istnieje pewne ryzyko, że zostaniecie zamienieni w kamień… na szczęście tylko na niby.

BAZYLISZEK to gra pamięciowa: zapamiętujemy układ rysunków na odnalezionych kartach, są to komnaty odwiedzane w czasie naszej podziemnej wędrówki. Jeśli każda będzie inna, dostaniemy punkty. Jeśli uda nam się złożyć parę z dwóch kart będących lustrzanym odbiciem punktów będzie aż 5!

Niestety: para identycznych kart skutkuje „zamienianiem w kamień” i anulowaniem punktów z pozostałych kart-komnat. Liczbę punktów zaznaczamy wędrując po planszy. Kto zbierze więcej – wygrywa.


STÓŁ GOTOWY DO GRY


UDAŁO SIĘ! MAMY PARY LUSTRZANYCH ODBIĆ I DUŻO PUNKTÓW!


UPS… MAMY PARĘ IDENTYCZNYCH KART… NA SZCZĘŚCIE TARCZA OBRONI NAS PRZED BAZYLISZKIEM

Szczerze: rozgrywka ściśle z zasadami z instrukcji okazała się dla mnie za trudna. Być może to efekt rozkojarzenia cechującego wielozadaniowego rodzica z nazbyt podzielną uwagą. Wierzę, że wielu kilku-, czy kilkunastolatków skoncentrowanych na wygranej dałoby radę ogarnąć pamięcią 45 kart (połowę z puli 90 sztuk) z najróżniejszym układem tylu różnych elementów.

Piękna grafika i zapał dzieci spowodował, że opracowaliśmy uproszczony wariant. Otóż podzieliliśmy karty na grupy: „z rycerzem”, „z czaszką”, „z myszką”, „z duchem”, „z beczkami” i „pozostałe”. Takie grupy liczą po 12-18 kart. W każdej rundzie wykorzystujemy tylko jedną lub dwie z nich i przy odrobinie skupienia osiągamy sukces! W ten sposób lustrzane pary udało się dobrać nawet naszej najmłodszej, niespełna pięcioletniej testerce… i mi też!


OTO NASZ PODZIAŁ „TEMATYCZNY” KART

Przy rozgrywce z młodszymi dziećmi, lub rodzeństwem w różnym wieku świetnie sprawdzą się TARCZE. To żetony, które uratują nas przed zaczarowaniem w kamień przy dobraniu dwóch identycznych kart. Możemy je rozdać między graczy sprawiedliwie, ale możemy też ich ilość dostosować do wieku i umiejętności, a tym samym wyrównać szanse na zwycięstwo.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zmodyfikować rozgrywkę tak, by działać w grupie. Nasza propozycja „gry kooperacyjnej” to ustawienie na planszy jednego, wspólnego wędrownika i wspólne wspomaganie go w jego wędrówce. Karty z komnatami zbieraliśmy wprawdzie osobno (żeby każdy sam mógł podjąć decyzję), ale uzyskane punkty były już wspólne i ewentualny błąd nie bolał aż tak mocno.
BAZYLISZEK jest przygotowany bardzo starannie, pięknie zilustrowany. W książeczce z instrukcją znajdziemy też i samą legendę. Przypomnijcie sobie ją przed grą… i wyruszajcie do kolejnych podziemnych komnat. Powodzenia!

BAZYLISZEK
Gra dla dzieci powyżej 6 lat (z łatwiejszymi wariantami poradzą sobie i nieco młodsi)
Wydawnictwo GRANNA

BARDZO POLUBILIŚMY SERIĘ GIER „LEGENDY POLSKIE” od Granny! To znakomita okazja, aby przypomnieć sobie klasyczne opowieści, wcielić się w role dzielnych bohaterów i poćwiczyć różne umiejętności: m.in. spostrzegawczość, pamięć, planowanie i myślenie strategiczne. Każde pudełko kryje w sobie nowy, ciekawy pomysł na rodzinną zabawę. Poza Bazyliszkiem polecamy również: Pana Twardowskiego, Króla Popiela, Smoka Wawelskiego… i czekamy na następne tytuły z serii!

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel