Lajkonik - kolorowanka i legenda dla dzieci

K O L O R U J
DRUKUJ
ZAPISZ PDF
ZAPISZ OBRAZEK

Legenda o Lajkoniku

Lajkonik, zwany też konikiem zwierzynieckim lub Tatarzynem, to brodaty, tatarski rycerz na sztucznym koniku przytwierdzonym do pasa. Harce konika nawiązują do historycznego wydarzenia - najazdów Tatarów na Kraków w XIII wieku. Według legendy wojska tatarskie zakradły się w okolice miasta i nocowały w podkrakowskiej wsi Zwierzyniec, by z rana zaatakować Kraków. Tam dostrzegli ich Wołczkowie - chłopi zamieszkujący nadrzeczne wsie,  którzy trudnili się transportowaniem drewna rzeką Wisłą. Nie zastanawiając się długo napadli na śpiących Tatarów, którzy uciekli spłoszeni. Chłopi postanowili zrobić żart mieszkańcom Krakowa i przebrani w tatarskie stroje wjechali na koniach do miasta. Co roku w Krakowie odbywa się pochód Lajkonika - ludowa zabawa, w której Lajkonik przemierza tradycyjny szlak ze Zwierzyńca na Rynek Główny w towarzystwie kapeli Mlaskotów oraz orszaku włóczków.  

Kolorowanka wraz z legendą do wydruku:

Lajkonik - krakowskie legendy -legenda i kolorowanka do wydruku
Lajkonik - krakowskie legendy -legenda i kolorowanka do wydruku

Aplikacja "Z obwarzankiem po Krakowie"

Koniecznie zobaczcie też naszą interaktywną aplikację - przewodnik dla dzieci po Krakowie. W ciekawy sposób poznacie krakowskie legendy, historię i zabytki tego niezwykłego królewskiego miasta. Z aplikacji chętnie korzystają też nauczyciele oraz kluby edukacji domowej wyświetlając ją w formie prezentacji - wraz z przewodnikiem i kolorowankami do wydruku stanowią komplet materiałów edukacyjnych o Krakowie, które otrzymały  nagrodę Instytutu Dziedzictwa Narodowego. 

Z obwarzankiem po Krakowie - aplikacja o Krakowie dla dzieci

Aplikacja SzpiedzyWiedzy.pl - Z obwarzankiem po Krakowie
Aplikacja SzpiedzyWiedzy.pl - Z obwarzankiem po Krakowie

Zobacz także:

Kolorowanki krakowskie legendy

Kolorowanki krakowskie legendy

Pokoloruj i poznaj z nami Kraków! Dzięki naszym kolorowankom, łatwym do domowego wydruku, poznacie najważniejsze krakows ...

Autor:
Data dodania:
cancel