O rety! Co za PRZYGODA!

Miłośników fauny i flory nie trzeba zachęcać do sięgania po przyrodnicze albumy, czy klucze do rozpoznawania otaczających nas roślin i zwierząt. A co jeśli nasz kilkulatek nie jest do końca przekonany, że przyroda to także świetna przygoda?

Początkującym przyrodnikom przedstawiamy kawał solidnej wiedzy… i zabawy z książkami „O rety! Przyroda” oraz „O rety! Przyroda świata” autorstwa niezawodnego znawcy zarówno tajemnic świata przyrody, jak i upodobań najmłodszych czytelników: dra Tomasza Samojlika.



„Kawał wiedzy” to nie tylko pokaźne rozmiary obu książek (prawie aż 30 x 40 cm!) ale i niezwykle bogata treść. Mimo przyjętej formy komiksu z setkami niezwykłych bohaterów, w niepozornych wstępach do każdej planszy i krótkich dymkach kryje się mnóstwo faktów i ciekawostek.



O RETY! PRZYRODA



„O rety! Przyroda” zabierze nas w podróż w czasie przez kolejne pory roku: od wczesnej wiosny (i jej pełni) przez wczesne lato (i jego pełnię), oraz jesień aż do zimy. Będziemy obserwować zmieniający się świat przyrody w różnych środowiskach: osobno w lesie liściastym i borze, w górach i nad wodą, na łące, ale także np. na bagnach, w jaskini, w mieście, czy nawet w naszym mieszkaniu!







O RETY! PRZYRODA ŚWIATA



„O rety! Przyroda świata” to już wielka, daleka podróż, której mapę znajdziemy na samym początku książki, jako uzupełnienie spisu treści:





Każda z przedstawionych krain to osobny świat charakterystycznych gatunków zwierząt i roślin, każda z nich ma też jednego, wybranego wyjątkowego mieszkańca, którego przedstawicieli musimy odnaleźć na planszy: np. w Rowie Mariańskim będzie to zwisłoszczęk czarny, w lesie deszczowym Gondwany – prządka olbrzymia, a w Sonorze – szczuroskoczek olbrzymi. Brzmi co najmniej zagadkowo, prawda?



O RETY! … A DLA KOGO?

Wielkie kolorowe strony przyciągają wzrok właściwie wszystkich: od przedszkolaków po starsze rodzeństwo… i rodziców, i zapewne wszyscy z nich będą czerpać wiele przyjemności z obcowania z tymi książkami.

Chcąc określić jednak „idealnego czytelnika” warto wziąć pod uwagę, że treść ciekawostek jest dość zaawansowana, występuje w nich wiele obcych nazw, terminów (szczególnie w części o przyrodzie świata). Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że wiedza w nich zawarta jest powyżej poziomu wiadomości tzw. przeciętnego dorosłego odbiorcy!

Co z tego wynika?

A to, że po pierwsze: małoletni czytelnik na pewno nie będzie się nudził, czytając o tym, co oczywiste i dawno poznane! Nie wahajmy się więc z zakupem tych książek dla starszaka – nie będą „za dziecinne”. Po drugie: jeśli nasz mały czytelnik jeszcze nie do końca dorósł do całej treści pozwólmy mu najpierw nacieszyć się obrazem, poczytajmy to co zwróci jego uwagę, a nie koniecznie wszystko naraz. Do całości na pewno stopniowo dorośnie (a przy okazji: T. Samojlik w wersji dla przedszkolaków to np. Żubr Pompik. Wyprawy).

Wierzę, że przygoda z książkami „O rety! Przyroda” zachęci małych (i dużych) tropicieli do dalszych podróży po niezwykłym świecie roślin i zwierząt!

O rety! Przyroda, 2015
O rety! Przyroda świata, 2018
Tekst i ilustracje: Tomasz Samojlik
Warto też zajrzeć na stronę oretyprzyroda.pl - znajdziecie tu wiele przykładowych książkowych plansz
Oficyna Wydawnicza MULTICO
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel