OBRAZY WOLNOŚCI z Rzeszowa

Oto druga przygoda w czasie bohaterów, których poznaliśmy w książeczce „Lot z przeszłości”.

Tym razem 10-letni Maciek wraz ze starszą kuzynką Basią cofną się jeszcze dalej: aż do 1896r., następnie 1912r., 1918r. i 1937r.

Opowieść o dziejach miasta połączona została z historią detektywistyczną: przyjaciele podążają śladami tajemniczego jegomościa Gawińskiego. Czy uda im się udaremnić jego niecne plany?

Razem z Maćkiem i Basią zwiedzimy Rzeszów pod władzą austro-węgierską, poznamy słynne małżeństwo fotografów: Leopoldynę i Edwarda Janusza oraz bohatera walk o niepodległość pułk. Leopolda Lisa-Kulę. Będziemy też świadkami bezkrwawego przejęcia władzy w mieście i wywieszania pierwszych polskich flag 31 października 1918 r. Na koniec zobaczymy jak w latach 30 budowała się nowa Polska.Poza ukazaniem migawek ważnych momentów wielkiej historii autorowi udało się wpleść wiele ciekawostek z codziennego życia miasta, np. obowiązujący dawniej ruch lewostronny, a wszystko połączyć w zgrabną całość, którą czyta się niemal jednym tchem.Podobnie jak w przypadku pierwszej części to zdecydowanie lektura obowiązkowa dla młodych mieszkańców Rzeszowa, ale nie tylko! Na przykładzie historii jednego miasta można lepiej poznać i zrozumieć jak wyglądało życie naszych przodków pod koniec zaborów, w czasie odzyskania niepodległości oraz odbudowa państwa.Jan Marković, Obrazy wolności
Ilustracje: Marcin Stachów
Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel