face Adrspach - Skalne Miasto
Miejscowość: Adrspach w pobliżu: Adrspach
Kraj: Czechy  
Region:  Góry Stołowe Sudety

check_circle  Nachylenia terenu
check_circle  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
check_circle  Trasa w cieniu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Sklep w pobliżu
check_circle  Atrakcje dla dzieci
check_circle  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
check_circle  Możliwy dojazd pociągiem
check_circle  Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
Czas przejścia: cześć łatwa - około 1. godz w jedną stronę, pełna pętla zielonym szlakiem 3-4 godz., obejście jeziora - ok. 0,5 godz.(szlak niebieski)

Dojazd: samochodem - przejścia graniczne na DK35 (za Mieroszowem) lub DK5 (za Lubawką). Najwygodniejszy jest przejazd turystyczny - w Mieroszowie należy pojechać ul. Kwiatową, przez czeski Zdonov - prosto do Adrspachu.
Możliwy jest też dojazd z Kudowej - busem do czeskiego Nachodu (rozkład jazdy) , a następnie pociągiem do Adrspachu (rozkład jazdy) .

Niezwykłe miejsce tuż przy polskiej granicy - fantastyczne formy skalne wysokości do 100 metrów o najdziwniejszych formach – m.in. „Słoniowy Rynek”, „Dzban”, „Kochankowi” - na pewno rozbudzą wyobraźnię małego turysty. Można też skorzystać z usług przewodnika, który barwnie opisze skały.

Nawet w upalne dni należy pamiętać o ciepłej odzieży! Między skałami bywa chłodno, a w długich, wąskich przejściach zimno jak w jaskini!

Pierwsza część szlaku nadaje się dla wózków, w tym dla osób niepełnosprawnych. Szerokie bite alejki (ubity piach lub drewniane pomosty) prowadzą dołem doliny aż do niewielkiej polanki z małym wodospadem i wiatą z ławkami. Stąd dalsza część trasy prowadzi już po schodach - początkowo szerokich i dość łagodnych, więc można spróbować wnieść wózek gdyż po10-15 min. dochodzi się do pięknego dużego wodospadu ukrytego w skalnej jaskini. Wracając warto odbić ścieżką w lewo do skalnej kaplicy (normalnie przechodzi tamtędy "niewózkowa" cześć zielonego szlaku. Dla wózków dostępny jest też ostatni odcinek trasy - można więc wracając, jeszcze przed dojściem do jeziora, skręcić w lewo (stamtąd wychodzą turyści po zaliczeniu pełnej pętli szlaku) i przejść skrajem lasu przez polanę Echo aż do leśnej polanki ze "skalną wersalką".

Turyści bez wózków po odpoczynku przy wodospadach kontynuują zwiedzanie "Nowych Partii" - tuż obok jaskini z dużym wodospadem znajduje się strome wejście (wąskie schody) do jeziorka, po którym można przepłynąć się tratwą (dodatkowo płatne). Jeżeli nie decydujemy się skorzystać z tej atrakcji i nie kierujemy się w stronę Teplic (żółty szlak), powinniśmy wrócić do małego wodospadu i pójść dalej zielonym szlakiem w lewo. Prowadzi nas on niekończącymi się schodami (często stromymi i wąskimi) raz w górę, raz w dół między ciekawymi formami skalnymi, aż do punktu widokowego (Wielka Panorama), z którego możemy podziwiać skały z góry. Na tym odcinku szlaku napotkamy najwęższe miejsce na szlaku - szczelinę "Mysia dziura" - nasz plecak z bobasem zmieścił się na styk!. Końcowy odcinek prowadzi skrajem lasu. Możemy wyjść wcześniej (przy bocznym wyjściu restauracja z krzesełkiem do karmienia), lub wrócić do głównego wejścia.

Bez wózka możemy się też wybrać na spacer dookoła jeziorka (zalana piaskownia) - ok. 1,5 km, niebieski szlak. Po drodze małe piaszczyste plaże, ławeczki.

Przy głównym wejściu płatne parkingi, punkty gastronomiczne, sklepy z pamiątkami, toalety. Na szlaku (poza jedną wiatą i ławkami przy Mysiej Dziurze) praktycznie nie ma ławek ani toalet - wąska ścieżka i schody uniemożliwiają "wejście w las" czy "pod krzaczek" - problem głównie dla dorosłych...

Oficjalna strona rezerwatu: adrspach.cz

Na mapie oznaczono punkt trasy do którego można dotrzeć wózkiem


Większy widok mapy

Początek trasy


Ścieżka do wodospadu, wodospad - koniec trasy dla wózków


Szczelina Mysia Dziura


Skała "Dłoń"


Schody w wyższych partiach


Przepływ tratwą


Skalna wersalka


Polana na końcu szlaku


Jezioro - stara piaskownia


Nieco bardziej dzikie i mniej oblegane przez turystów są znajdujące się w bliskim sąsiedztwie skały teplickie (wysiadamy wtedy na stacji lub podjeżdżamy do miasteczka Teplice nad Metuji).

Skalne miasto Teplice nad Metuji
klikając w zdjęcie przejdziesz do opisu


Autor: marfusza
Data dodania:2012-10-31


comments powered by Disqus
cancel