check_circle Nachylenia terenu
check_circle Głównie w słońcu
check_circle Restauracja lub bar w pobliżu
Najpiękniejszy punkt widokowy w Karkonoszach?
Być może właśnie strome skalne ściany Śnieżnych Kotłów i widok na ukryte w nich niewielkie Śnieżne Stawki. Możemy je podziwiać z wygodnej, szerokiej drogi głównym grzbietem Karkonoszy - czerwonego szlaku oraz z odchodzących od niego, zabezpieczonych barierkami punktów widokowych.
Podobno najpiękniej jest tu wiosną, kiedy zakwitają alpejskie łąki, jednak we mgle także całkiem malowniczo:

Śnieżne Kotły - Mały i Wielki
"Kotły", bo jest ich dwa: Mały Śnieżny Kocioł - głębszy (do 300 m), za to węższy oraz Wielki Śnieżny Kocioł - ściany do 120 m wysokości, szerszy i dłuższy od małego.
W Małym Śnieżnym Kotle znajduje się jedno małe jeziorko - Młaka, w Wielkim Śnieżnym Kotle - dwa Śnieżne Stawki.
Wielki Śnieżny Kocioł wykorzystywany jest jako ściany wspinaczkowe - stąd nazwy jego fragmentów: Ząb Rekina, Turnia Popiela, Rynna Skrzatów, Piekiełko itp. Czy potraficie je odnaleźć? A może nadacie skałom własne nazwy?

Śnieżne Kotły są piękne, ale i groźne. Notowano tu wiele śmiertelnych wypadków (głównie zimą, gdy nad granią wiszą nawisy śnieżne, a ścieżka nie jest widoczna). Co ciekawe - dwóch narciarzy-szczęśliwców spadło z grani kotłów... i przeżyło!
Śnieżne Kotły - legenda
Jak powstały Śnieżne Kotły i Śnieżne Stawki? Oczywiście za sprawą działania lodowców... Ciekawsza wersja mówi o winie Czarnego Diabła. Po kłótni z Duchem Gór diabeł chciał się zemścić zasypując głazami Wielki Staw. Wykopał olbrzymie ilości skał między Łabskim Szczytem a Śmielcem (tak powstały Śnieżne Kotły) i niósł je w stronę Wielkiego Stawu. Kiedy był już tuż -tuż zadzwoniły dzwony na Anioł Pański i diabeł skamieniał (tak powstała skała Słonecznik nad Wielkim Stawem >>>).
Na szczycie Śnieżnych Kotłów
Kiedyś stał tu wielki hotel górski, dziś pozostała po nim wieża - widoczna z daleka jest dobrym i charakterystycznym punktem orientacyjnym. W środku nie ma już ani schroniska, ani bufetu tylko stacja przekaźnika telewizyjnego (ratuje wędrowców w wyjątkowych sytuacjach).

Jak dojść na Śnieżne Kotły?
Najłatwiej wjechać kolejką na Szrenicę ze szklarskiej Poręby. Wtedy do przejścia pozostanie nam nietrudna, widokowa trasa grzbietowa przez Łabski Szczyt (ok 1:40 w jedną stronę):
Ze schroniska Pod Łabskim Szczytem na Śnieżne Kotły
Trudniejsza droga - kamienista i stroma, również ze skalnymi stopniami, prowadzi tu ze schroniska Pod Łabskim Szczytem:

Do samego schroniska Pod Łabskim Szczytem możemy z kolei dojść z różnych stron: zarówno do Szklarskiej Poręby, od wodospadu Szklarki, z Piechowic lub Jagniątkowa.
Jeśli macie ochotę połączyć podziwianie Śnieżnych Kotłów z dłuższą górską wędrówką polecamy wycieczkę pętlą z Jagniątkowa: niebieskim szlakiem "Koralową Drogą" przez Śmielec i zejście do punktu wyjścia żółtym i czarnym szlakiem przez schronisko Pod Łabskim Szczytem.
Data dodania: 2021-08-04
Wiecej w regionie: Sudety
o łącznej długości 129 km
