face Rozlewiska Cisy
Miejscowości:  w pobliżu: 
Kraj: Węgry  region:  Węgry
Wyjazd z:
Miejsca, które zwiedzilismy:
Rozlewiska Cisy
Tiszafüred - ciepłe źródła, park linowy, wycieczki ornitologiczne
Poroszló - Ekocenter (muzeum ekologii Rozlewisk Cisy)
Hortobágy National Park - Puszta oraz zoo prezentujące tradycyjne zwierzęta gospodarskie

Noclegi:
Liczne kempingi wokół rozlewisk z możliwością wynajęcia domków, gospodarstwa agroturystyczne, hostele i hotele. Poza miejscowościami można się wygodnie rozbić na dziko (choć nie wiem, jak wygląda kwestia prawna)zwłaszcza poza sezonem.

Wycieczka dla osób lubiących aktywny wypoczynek i wodę. Miejsce doskonałe zarówno na kilkudniowy pobyt stacjonarny, jak i na długą wyprawę rowerową lub kajakową. Rozlewiska to przepiękne miejsce ze wspaniałą przyrodą: zarośnięte rzęsą lub liliami wodnymi stawy, wielkie przestrzenie trzcin, meandrujące rzeczki, główny nurt Cisy, otwarte jeziora. Żyje tu mnóstwo zwierząt: wiele gatunków ryb, płazy gady i nieprzebrana ilości ptactwa wodnego.

Większość Rozlewisk obejmuje park narodowy, który dzieli się na strefy ścisłej ochrony niedostępne dla silników motorowych, strefy swobodnie dostępne dla ruchu turystycznego i strefy sportowe, gdzie można poszaleć na motorówkach, nartach i skuterach wodnych oraz innych hałasujących maszynach. Wszystko przeplecione siatką tras wodnych i okalających rozlewiska tras rowerowych. W każdej miejscowości można wypożyczyć sprzęt pływający: rowerki wodne, kajaki, łódki, kanadyjki i motorówki, dużo jest też wypożyczalni rowerów. Cena to ok. 30 – 40 zł za rower lub kajak za dzień. Rozlewiska to też raj dla wędkarzy.

Prócz samej wody w okolicznych miejscowościach jest sporo atrakcji dla dzieci i dorosłych:

Tiszafüred – większe miasteczko, w centrum którego na terenie miejskiego kempingu są baseny termalne. Z miasta można wyruszyć o świcie na wycieczkę ornitologiczną z przewodnikiem do miejsc, gdzie trudno byłoby dotrzeć samemu. Na wyspie, na którą można dopłynąć promem znajduje się ogromny park linowy oraz różne atrakcje dla starszych dzieci, jak zjazd na linie, ogromna foliowa kula w której biega się na wodzie i inne nieprawdopodobne pomysły.

Poroszló - Tisza-tavi Ökocentrum (Ekocentrum Rozlewisk Cisy), wspaniały, oddany w 2013 roku obiekt, gdzie z powodzeniem można spędzić cały dzień. Wewnątrz budynku można zobaczyć wystawy przyrodnicze, terraria z żyjącymi na rozlewiskach gadami i płazami oraz film w 3D, przyjrzeć się ze szklanego korytarza ogromnym rybom rodzimych gatunków, a z platformy widokowej zobaczyć rozległą panoramę rozlewisk i niedalekiej Puszty. Ponadto na terenie kompleksu jest mini-zoo gdzie można uczestniczyć w karmieniu kormoranów i wydr, mini-skansen z chatkami rybaków i doskonałe place zabaw. W cenie biletu jest też krótki rejs łodzią na drugą stronę Cisy gdzie kilometry drewnianych pomostów prowadzą przez ekosystem trzcin o roślin nadbrzeżnych.

Atrakcją turystyczną regionu może być też obiad w restauracjach które oferują wiele gatunków miejscowych ryb.

Mając samochód warto podjechać ok 30 km w stronę Debreczyna do Parku Narodowego Hortobágy, żeby zobaczyć prawdziwą Pusztę czyli największe naturalne stepy w Środkowej Europie oraz zoo prezentujące tradycyjne zwierzęta w miejscowości Hortobágy. W tym ostatnim zobaczymy konie huculskie, osły, kozy z wielkimi rozłożystymi rogami, owce z rogami jak świderki, rudowłose świnie, drób z szyjami gołymi jak sępy i rogate szare bydło.

Przydatne informacje:
Jak to nad wodą, przydadzą się preparaty przeciw komarom, kremy przeciwsłoneczne, ubrania z długim rękawem i coś na głowę.

Brzeg rozlewisk jest przeważnie porośnięty trzciną, przy wyborze miejsc noclegowych trzeba poszukać na mapie plaż lub dogodnych zejść do wody.

Niestety nie jest łatwo znaleźć miejsca, gdzie można uzyskać jakieś informacje po angielsku czy w innych językach konferencyjnych. Na campingach czy w hotelach obsługa zna niemieckie liczebniki, a poza tym należy ćwiczyć komunikację pozawerbalną (warto zawsze nosić ze sobą notesik, czasem łatwiej coś narysować). Także w Pusztańskim zoo czy Ekocentrum napisy są wyłącznie po węgiersku.

Przydatne linki:

Ekocentrum w Poroszló (Tisza-tavi Ökocentrum) http://www.tiszataviokocentrum.hu/en/ Parku Narodowego Hortobágy http://national-park.hungaryguide.info/hortobagy-puszta.html Miasto Tiszafüred http://www.tiszafured.hu/ Miasto Poroszló http://poroszlo.hu/en/koszonto.phpAutor: Karolina Kwiecień
Data dodania:2013-11-01


comments powered by Disqus
cancel