face Pociągiem na Gornergrat (Szwajcaria)
Miejscowości: Zermatt w pobliżu: Lozanna
Kraj: Szwajcaria  region: 
Wyjazd z: Zermatt
Jednym z piękniejszych miejsc w jakie dotarłam pociągiem był szczyt Gornergrat (na wys. 3089 m) w Szwajcarii. To również najwyższe miejsce, w jakie dojechałam pociągiem. Pociąg jest nowoczesny, zasadą działania przypomina naszą kolej zębatą na Gubałówkę, ale robi ogromne wrażenie.


Pociąg oraz szczyt Matterhorn

Kolej rusza z przepięknego miasteczka Zermatt i dojeżdża aż pod sam szczyt Gornergrat. Krajobrazy są przepiękne, ze szczytu można podziwiać panoramę 20 czterotysięczników, między innymi szczyty Monte Rosa, Liskamm, Matterhorn. Fanów astronomii może zainteresować informacja, że na szczycie znajduje się również obserwatorium astronomiczne Gornergrat.


Hotel oraz obserwatorium astronomiczne

U podnóża Gornergrat zbudowana jest wioska z kilkoma igloo (oczywiście w sezonie zimowym), a widok z okna igloo na majestatyczny szczyt Matterhorn na długo pozostanie w mojej pamięci.
Wnętrze igloo

Dodatkowym i niezapomnianym wspomnieniem była jazda na sankach po specjalnie przygotowanej trasie saneczkowej. Można śmiało powiedzieć, że sanki to „sport narodowy” w Szwajcarii, jest wiele tras saneczkowych, wypożyczalnie sanek, a trasy są przygotowane przez ratraki. Sanki wyglądają troszkę inaczej niż w Polsce. Przede wszystkim są przystosowane dla dorosłych i mają ruchome płozy, tak aby można było nimi lepiej sterować. Muszę przyznać, że była to naprawdę szybka jazda i nie pamiętam kiedy się tak bałam, ale może dlatego, że nie tak często jeżdżę na sankach. Nie wiem, czy narty, skitoury i snowboard dostarczają mi takiej adrenaliny.

Podróż pociągiem była niezwykłą przygodą i chciałabym tam wrócić i pokazać to miejsce moim dzieciom.


Kaplica na szczycie Gornergrat

Niestety sama podróż pociągiem nie należy do najtańszych, gdyż komunikacja w Szwajcarii jest na polską kieszeń bardzo droga. Można jednak przeszukać internet, aby znaleźć tańsze czasowo bilety. Naprawdę warto!

Tekst i zdjęcia: Paulina Pietrzykowska-Rak


Autor: Paulina Pietrzykowska-Rak
Data dodania:2018-12-08


comments powered by Disqus
cancel