face Kolejką wąskotorową w Dolinie Wazeru
Miejscowości: Vişeu de Sus w pobliżu: Vişeu de Sus
Kraj: Rumunia  region:  Rumunia
Wyjazd z: Vişeu de Sus
Świetna przygoda dla mniejszych i większych dzieci. Mocăniţa - parowa kolejka leśna kursuje w dolinie Wazeru (Valea Vaserului ) w Karpatach Marmoroskich z Vişeu de Sus do stacji Paltin (21,6 km). Wybudowana w latach 1927 – 1932 wciąż służy do transportu drewna, wozi pracowników leśnych, żywność i narzędzia oraz coraz liczniejszych turystów. Jest ostatnią w Europie czynną parową koleją leśną. Do przewozu turystów są niewielki wagoniki zamknięte lub bez okien, w zależności od sezonu. Trasa biegnie w głąb gór, wzdłuż malowniczego strumienia, pomiędzy skałami i bukowym lesie. Po drodze mija się gospodarstwa, drwali, czasem kolejkę dogania przerobiona ze starego żuka drezyna. Przejazd w jedną stronę trwa 2 – 2,5 godziny. Na końcowej stacji jest godzinna przerwa nad rzeką, toalety (w połowie trasy też jest przerwa na siusiu), można kupić kiełbaski, bułki i lody. Na stacji początkowej jest informacja turystyczna i niewielkie muzeum-kawiarnia.

Przydatne informacje:

Do kolejki można wnieść wózek, ale trzeba pokonać z nim schody. Przejścia w wagonach są dość wąskie, ale w niektórych z nich przy wejściu jest wystarczająco miejsca, żeby postawić tam wózek.

Stacyjki kolejki są dobrym punktem startowym wycieczek pieszych w Karpaty Marmoroskie. Można też pojechać na biwak i wrócić następnego dnia. Kolejka oferuje kursy specjalne, np. na Nowy Rok, Boże Narodzenie, Wielkanoc, przy pełni księżyca itd (pełny program na stronie kolejki). Zamiast na kurs turystyczny, można spróbować dostać się na kurs przemysłowy. Skład towarowy wyjeżdża o 6.00 rano i wraca późnym popołudniem, trasa jest dłuższa a na stacja długie przerwy na załadunek drewna. Ta opcja polecana jest dla dorosłych i starszych dzieciaków.

Przydatne linki:

Oficjalna strona kolejki

Autor: Karolina Kwiecień
Data dodania:2012-12-30


comments powered by Disqus
cancel