Zimny Dół - ścieżka dydaktyczna
Miejscowość: Czułów w pobliżu: Kraków
Region: 
Jura Krakowska
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
Rezerwat Zimny Dół - ok 25 km na zachód od Krakowa miejscowość Czułów.

Dojazd:
samochodem do miejscowości Czułów (trasa jak na Kryspinów - ulicą Księcia Józefa), w samym Kryspinowie kierujemy się na Mników. W Czułowie przy wejściu do rezerwatu parking przy wysokiej ścianie skalnej zwanej Wielką Skałą.
MPK: linia 269 Salwator Czułówek Kapilczka wysiadamy na przystanku Czułów.

Wadą szlaku jest złe oznakowanie, trudno jest znaleźć nawet jego sam początek...

Ścieżkę dydaktyczną w rezerwacie polecam dla dziecka, które już pewnie chodzi (takiego w wieku przedszkolnym) - jest to trasa trudniejsza (krótkie, ale strome podejście) jednak bardzo ciekawa. Nie polecam ścieżki dla rodzica z dzieckiem w nosidełku - właśnie z uwagi na to początkowe strome podejście - jednak idąc z przedszkolakiem za rękę powinniśmy sobie poradzić. Z tego samego względu nie polecam wybieranie się tą trasą wczesną wiosną lub po deszczu, kiedy może być ślisko.

Trasa jest "terenowa" - warto założyć dobre buty ponad kostkę, najlepiej górskie.

Długość trasy ok. 2 km.

W pobliżu brak sklepów, restauracji - warto zabrać ze sobą mały prowiant do plecaka oraz np. nieprzemakalną podkładkę, na której można usiąść (coś w stylu niewielkiej karimaty).

Ścieżka jest idealna dla ludzi pragnących odpocząć od zgiełku miasta - miejsce jest słabo znane przez co jesteśmy w nim zwykle sami... Możemy rozkoszować się dziewiczą przyrodą. My przynajmniej nie spotkaliśmy tam żywego ducha.

Do największych atrakcji należą tu przede wszystkim formacje skalne - dzieciom na pewno spodobają się skalne przesmyki, labirynty oraz pnące się okazy bluszczu pospolitego - wiek niektórych z nich ocena się nawet na 600 lat!

Szlak zaczynamy od przeskoczenia niewielkiego strumienia. Miejsce to poznamy po tablicy obok potoku. To tutaj właśnie czeka nas krótkie, jednak dość strome podejście pod górę. Ścieżka prowadzi pomiędzy labiryntem jurajskich skał. Jest tu też wąski przesmyk (który jednak możemy ominąć). Szlak jest oznakowany i zatacza pętle do miejsca, z którego wyszliśmy.

Rezerwat można przejść również łatwą trasą dołem doliny - idziemy wtedy czerwonym szlakiem.


Większy widok mapy

Autor: adelina
Data dodania / aktualizacji: 2013-04-24

Wiecej w regionie: Jura Krakowska


Wczytuję komentarze ...
cancel