Zamek Grodno i Jezioro Bystrzyckie

Miejscowość: Zagórze Śląskie w pobliżu: Wałbrzych
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
terrain  Nachylenia terenu
stroller  Trasa na wózek z dużymi kołami
beach_access  Trasa w cieniu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus  Możliwy dojazd busem lub autobusem
accessible_forward  Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
Czas przejścia: ok 1,5-2 godzin

Dojazd:PKS, samochód

Wyruszamy z placu z przystankiem PKS - dojście szeroką leśną aleją na szczyt góry Choina (450 m n.p.m.) – po ok. 15-20 min. dochodzimy do Zamku Grodno.
Na skrzyżowaniu szlaków (w lewo do jeziora, w prawo dwie ścieżki do zamku) rodzice z wózkami powinni wybrać wyższą ścieżkę – doprowadza do bramy z ominięciem schodów (oczywiście na terenie zamku schodów już ominąć się nie da).

Z zamku wracamy do skrzyżowania szlaków i skręcamy w prawo - ścieżka w dół, w stronę Jeziora Bystrzyckiego – ścieżka leśna, w większości szeroka, bita, ale kilka odcinków kamienistych i węższych (wózek trzeba przenieść).

Nabrzeże jeziora niestety zaniedbane – wiszący most i restauracja Wodnik nieczynne, kemping zdewastowany (stan lato 2012). Działa jedynie mały bar serwujący piwo, słodycze, kiełbasę z grilla, frytki i pierogi z mrożonki. Podobno wokół jeziora są nieoznakowane ścieżki spacerowe, w tym do tamy nad Lubachowem (nie sprawdziliśmy).

Do Zagórza można wrócić ul. Spacerową (nawierzchnia betonowa, ok. 30 min) – prowadzi ona od kempingu do remizy strażackiej, aby wrócić do głównego placu Zagórza po dojściu do głównej drogi należy skręcić w lewo.

Trasa - poza zwiedzaniem zamku i paroma trudniejszymi punktami przy schodzeniu do Jeziora - możliwa do pokonania wózkiem.

Toalety typu toi-toi przy bramie zamku i nad J. Bystrzyckim.

Na mapie oznaczony Zamek Grodno, niestety brak na niej drogi do jeziora i ul. Spacerowej ze starego kempingu Wodnik do ul. Głównej.


Większy widok mapy

schody przy bramie wejściowej


widok z wieży na J. Bystrzyckie


widok z wieży na zamek


wieża widokowa


zejście w stronę J. Bystrzyckiego
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Sudety


Wczytuję komentarze ...
cancel