Via del Mare murowana ścieżka brzegiem klifów przy Cinque Terre

w pobliżu: Levanto
Kraj: Włochy  
region: 
max 13 m min 0 m
straighten 0.6km
timer 12min
north_east 24m
south_east 37m
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych
trending_flat  Trasa przebiega płasko, bez nachyleń
train  Możliwy dojazd pociągiem

Wiodący brzegiem morza widokowy trakt spacerowy w miejscowości Framura może być miłym substytutem słynnej Ścieżki Miłości, tym bardziej, gdy ta jeszcze na długi czas ma pozostać zamknięta. Jeżeli macie ochotę na łatwy spacer z widokiem na morze - koniecznie tu zajrzyjcie! Trasa łączy plażę Torsei z plażą Arena we Framurze i ciągnie się przez 0,6 kilometra.

  • sama ścieżka jest wygodna, bez schodów, choć miejscami (jak widać na zdjęciach) ma mocniejsze nachylenie
  • schody są przy wejściu na ścieżkę
  • ścieżka powinna się nadać na lekki wózek typu parasolka
  • w pobliżu ścieżki i plaż brak lokali gastronomicznych, sklepów, kawiarni. Zaopatrzcie się we własny prowiant. Ma to swój urok - jest spokojnie i bez tłumów, bardziej dziko i przyrodniczo.
Framura - taras widokowy wzdłuż wybrzeża
Framura - taras widokowy wzdłuż wybrzeża

Framura - stacja kolejowa i plaża

Stacjia kolejowa we Framurze jest hmmmm... nieco zapuszczona. Zdecydowanie tu mniej gwarno niż w miasteczkach Cinque Terre, a poza sezonem wręcz bezludnie - w styczniu wysiedliśmy tu jako jedyni. Nasze pierwsze wrażenie było więc mało przyjemne - ot, taka dziura, w której nie bardzo wiadomo było, w którą stronę iść. Wtedy patrząc na mapę  odkryliśmy, że prawdziwa miejscowość Framura tak naprawdę nie istnieje - jej teren to w zasadzie pięć niezależnych osad położonych na stromym klifie.

Stacja kolejowa w miejscowości Framura

Warto wiedzieć, że osady położone są znacznie wyżej niż stacja. Jesli chcemy się do nich dostać do pokonania mamy całkiem sporo schodów. Z peronów możecie więc albo od razu zejść na plażę, albo podejść do miasteczek.

Niewielką plażę Torsei przy stacji w Framurze trudno właściwie nazwać plażą - ot, kamienisty skrawek lądu. Tu zaczyna się prowadzący wybrzeżem deptak.

Niewielka plaża Torsei i wejście na ścieżkę

Ścieżką ku drugiej plaży

Deptak powstał stosunkowo niedawno, prowadzi wzdłuż wybrzeża do drugiej plaży - większej, choć też kamienistej. Całe przejście jest chronione barierkami o gęstej siatce - jest więc bezpiecznie spacerować z młodszymi dziećmi. Widok jest naprawdę cudny! Idziemy słuchając szumu fal obijających się o strome skały. Miejsce leży już poza granicami Parku Cinque Terre, nie mamy więc opłaty wejścia na szlak, jest tu zdecydowanie mniej tłoczno. 

Wygląd ścieżki widokowej we Framurze
Dojście do plaży Arena

Plaża Arena w miejscowości Framura

Po niedługim spacerze dochodzimy do położonej w zatoce i otoczonej stromymi klifami kamienistej plaży Arena - jeśli chcecie wejść do wody warto mieć ze sobą buty-rafówki. 

Plaża Arena w miejscowości Framura
Plaża Arena w miejscowości Framura

Przy plaży Arena znajdują się prowadzące do góry schody - zaprowadza nas one do miejscowości Anzo-Setta, pod punkt widokowy i wieżę Torre Genovese. Możecie więc zrobić sobie spacerową pętelkę i miasteczkiem wrócić pod stacje. Poza sezonem w styczniu miejscowość była kompletnie pusta.

Punkt widokowy w miejscowości Anzo nad stacją kolejową we Framurze
W miejscowości Anzo

W Anzo możecie zobaczyć też genueńską wieżę strażniczą z XVI wieku - niestety znajduje się na terenie prywatnym i nie jest udostępniona do zwiedzania. Do kolejnej osady Costa z drugą wieżą z zegarem - Torre Carolingia, trzeba podejść jeszcze wyżej, czas podejścia z Anzo to ok. pół godziny.

Wieżę strażnicza z XVI wieku w miejscowości Anzo

Port Porto Pidocchio Framura

Będąc we Framurze warto podejść również do znajdującego się tu niewielkiego portu otoczonego stromymi skałami, które go chronią i sprawiają, że nawet w wietrzne dni morze jest tu spokojne i ciche.  

Framura - zejście do portu
Port w miejscowości Framura
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Włochy


Wczytuję komentarze ...
cancel