Szczeliniec Wielki - Skalny Labirynt, schronisko i tarasy widokowe

w pobliżu: Kłodzko
max 911 m min 756 m
straighten 3.6km
timer 1h 31min
north_east 252m
south_east 252m
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
terrain  Nachylenia terenu
warning  Utrudnienia dla rodziców z maluchem w nosidełku
beach_access  Trasa w cieniu
Spis Treści

Szczeliniec Wielki  to najwyższy szczyt Gór Stołowych z pięknymi panoramami, schroniskiem i Skalnym Labiryntem na jego wierzchołku.

Masyw Szczelińca utworzony  przez wypiętrzony i pocięty szczelinami skalny blok uznawany jest za jedną z największych atrakcji Sudetów i jeden z najciekawszych szczytów Korony Gór Polskich. Warto zagubić się wśród jego tajemniczych czeluści, przecisnąć się pomiędzy porośniętych mchem stromych skalnych ścian, wejść na tarasy widokowe - tym bardziej, że przez wieki jego wierzchołek był niedostępny!

Najłatwiejszy i najkrótszy szlak na Szczeliniec Wielki prowadzi z miejscowości Karłów.

  • Trasa przez Skalny Labirynt na Szczelińcu Wielkim jest płatna i limitowana, w sezonie warto kupić bilet przez internet i mieć pewność wejścia na szlak 
  • Poruszanie się z psem po trasach turystycznych na Błędnych Skałach oraz na Szczelińcu Wielkim jest zabronione -istnieje możliwość dojścia z psem do Schroniska PTTK Na Szczelińcu, samo schronisko umożliwia nocleg z psem.
  • ze względu na wąskie przejścia trudno będzie pokonać Skalny Labirynt na szczycie Szczelińca z większym plecakiem lub nosidłem
  • pieczątkę ze Szczelińca (np. do odznaki Korony Gór Polskich) otrzymacie w kasach przed wejściem do Skalnego Labiryntu, schronisku PTTK na Szczelińcu Wielkim lub schronisku "Pasterka"
Widok w stronę Karłowa
Widok na Szczeliniec Wielki z trasy z Karłowa do Błędnych Skał

Historia szlaku na Szczeliniec Wielki

Wysokie i niemal pionowe ściany bloku tworzącego Szczeliniec skutecznie broniły dostępu na jego szczyt przez wieki. Pierwszy znany ślad bytności człowieka pozostawiono w 1576 r. Na skale zwanej Fotelem Pradziada wykuto wówczas napis IHSV 1576 (In hoc signo vinces – Pod tym znakiem zwyciężysz). Szczyt stał się dostępny dla turystów dopiero po 1814r. kiedy to Franz Pabel, sołtys Karłowa i pierwszym w Europie urzędowo mianowany przewodnik górski, zbudował 665 kamiennych schodów, po których 3 - 4 razy dziennie prowadził gości na szczyt. Ze schodów tych korzystamy do dziś!

Zejście ze Szczelińca - szlak jednokierunkowy

Karłów - brama na Szczeliniec, dojazd i szlaki

Niewielka miejscowość Karłów nazywana jest bramą na Szczeliniec Wielki - to stąd rozpoczyna się najkrótszy szlak na jego szczyt. Do Karłowa najłatwiej się dostaniemy samochodem. Z Kudowej-Zdrój prowadzi tutaj słynna droga stu zakrętów. Całą miejscowość jest nastawiona na ruch turystyczny i mamy tu liczne parkingi i noclegi. Za zostawienie samochodu zapłacimy ok 15 zł.

Do Karłowa możemy dojść pieszo od Błędnych Skał pięknym czerwonym szlakiem:

Z Karłowa do Błędnych Skał - świetny szlak łączący dwie największe atrakcje Gór Stołowych

średnia
directions_walk

Z Karłowa do Błędnych Skał - świetny szlak łączący dwie największe atrakcje Gór Stołowych

max 844 m min 751 m
straighten 4.7km
timer 1h 39min
north_east 190m
south_east 97m

Jeżeli chcemy spróbować szczęścia w szukaniu miejsca na bezpłatnym parkingu i nie straszny nam jeszcze bardziej stromy szlak to na Szczeliniec Wielki możecie też spróbować dojść od story Pasterki

Szczeliniec z bezpłatnego parkingu od strony Pasterki

średnia
directions_walk

Szczeliniec z bezpłatnego parkingu od strony Pasterki

max 898 m min 779 m
straighten 0.7km
timer 28min
north_east 123m
south_east 20m

Z Karłowa do Schroniska pod Szczelińcem

Początek trasy usiany jest straganami i punktami gastronomicznymi, jednak bardzo szybko dotrzemy pod Wąwóz pomiędzy Szczelińcem Wielkim i Małym, to właśnie nim będziemy się wspinać po kamiennych schodach. 

Początek i koniec pętli na Szczelińcu
Szczeliniec Wielki - żółty szlak

Po zdobyciu sporej wysokości dojdziemy do skrzyżowania szlaków i tu skręcamy na zieloną trasę turystyczną imienia Franciszka Pabla. Skalne schody zamienimy na drewniane pomosty, skalne przesmyki i liczne punkty widokowe.

Szczeliniec Wielki - podejście pod schronisko
Przesmyk skalny - ucho igielne

Schronisko

Położone na wysokości 919 m n.p.m tuż pod szczytem Szczelińca schronisko to jedno z dwóch w Polsce, do którego możemy się dostać jedynie pieszo. Położone jest na wysokości 905 m n.p.m. Przed schroniskiem znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się rozległa panorama na okolicę i okoliczne góry. 

Schronisko na Szczelińcu
Widok spod schroniska
Taras schroniska

Skalny Labirynt 

Na płaskim wierzchołku Szczelińca znajduje się Skalny Labirynt, przez który została poprowadzona trasa turystyczna. Bilety można kupić w kasie za schroniskiem lub internetowo. W sezonie polecamy kupić bilety przez internet bo ilość wejść jest limitowana i zdarza się że przy dużym ruchu jest więcej chętnych (limit to 400 wejść na godzinę). Godziny otwarcia kas znajdziecie tutaj jednak wejście na szlak nie jest zagrodzone i poza godzinami otwarcia kas wstęp jest bezpłatny!

Kasa na Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki - trasa turystyczna
Szczeliniec Wielki - trasa turystyczna
Szczeliniec Wielki - wąski przesmyk

Najciekawsze punkty

Labirynt Skalny na Szczelińcu Wielkim skrywa  wiele tajemniczych przejść i zakamarków, a przede wszystkim niezwykłych formacji skalnych. Poniżej opiszemy kilka najważniejszych w kolejności występowania na trasie:

Fotel Pradziada - tron Ducha Gór Liczyrzepy

Fotel Pradziada (zwany również Tronem Liczyrzepy ) to najwyższy punkt Szczelińca (922 m n.p.m.). Licząca 12 metrów skała oprócz szczytu jest również fantastycznym punktem widokowym. W bezpośrednim otoczeniu szcztu znajdziemy też dwie inne ciekawe skały, Wiedbład i Kaczęta. 

Fotel Pradziada
Skała wielbłąd i skała Kaczęta

Małpolud

Skała Małpolud znajduje się przy kolejnym fantastycznym punkcie widokowym. Nadużywanie sformułowania "fantastyczny punkt widokowy" w tym artykule naprawdę jest uzasadnione :).

Piekło i niebo

Piekło to 25 metrowa szczelina do której zejdziemy wąskim przejściem. Wysokość otaczających bloków skalnych nadaje temu miejscu  unikalny mikroklimat, jest tu wilgotno, chłodno, a śnieg może się utrzymać nawet do wakacji!

Wąskie zejście do szczeliny Piekło
Wąskie zejście do szczeliny Piekło
Piekło
Piekło

Z piekła wspinamy się do nieba, czyli na kolejny punkt widokowy: 

Szczeliniec Wielki - Niebo
Szczeliniec Wielki - Niebo
Szczeliniec Wielki - Niebo

Kwoka

W pewnym wierszu pewna kwoka "traktowała świat z wysoka"... O skalistej kwoce ze Szczelińca można by rzec podobne słowa - jej grzęda usytuowana jest na szczycie masywu, z widokiem w stronę zachodzącego słońca.

Kwoka

Na końcu trasy czekają nas kolejne punkty widokowe, do których przechodzimy przez wąskie przejścia.

Szczeliniec Wielki - trasa
Wąskie przejście na punkt widokowy
Punkt widokowy

Zejście z labiryntu w stronę Karłowa

Ze szczytu Szczelińca Wielkiego schodzimy początkowo po kamiennych schodach, a następnie ścieżką przez las po drewnianych podestach. 

Zejście ze Szczelińca - szlak jednokierunkowy
Zejście ze Szczelińca - szlak jednokierunkowy

Legenda o zamku na Szczelińcu i kolorowanka dla dzieci

Podobno dawno, dawno temu na szczycie Szczelińca wznosiło się ponure zamczysko. Od rana słychać było skrzypienie starych, drewnianych drzwi i okien. Zamek zamieszkiwał zły czarnoksiężnik i jego piękna córka. Pewnego dnia niedaleko zamku przejeżdżała karawana z Afryki, a dziewczyna zakochała się w młodym, ciemnoskórym kupcu. 

Być może to zły czar czarnoksiężnika, a może gniew samego Ducha Gór Liczyrzepy sprawił, że nocą niebo nad zamkiem zagrzmiało, a piorun trafił w jedną z zamkowych wież burząc potężną warownię i zamieniając ją w stertę kamieni. Skamieniała też zamkowa służba, kupiec oraz jego egzotyczne zwierzęta.

Do dziś spacerując po szczycie Szczelińca napotkamy patrzącą  w dal skamieniałą Małpę, Wielbłąda, Słonia, skałę Murzynka oraz Pannę.

Legenda o zamku na Szczelińcu Wielkim

Jak powstały polskie Góry Stołowe?

W okresie kredy, gdy lądy opanowały potężne dinozaury większość terenów naszego kraju zalewało ciepłe, płytkie morze, a tutejsze tereny stanowiły jego zatokę. Spływające do morza rzeki niosły ze sobą żwir i pasek, który osadzał się na dnie. Obszary te zostały wypiętrzone razem z Sydetami podczas orogenezy alpejskiej i od tego czasu ulegały erozji i wietrzeniu. Na skutek nierównej twardości poszczególnych warstw piaskowca powstawały szczeliny o różnych szerokościach i wysokościach. 

Układ lądów w okresie jury i kredy
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Góry Stołowe


Wczytuję komentarze ...
cancel