Ślęża z Sobótki - czerwony szlak
w pobliżu: Wrocławbeach_access Trasa w cieniu
train Możliwy dojazd pociągiem
Położony około 40 km na południe od Wrocławia masyw Ślęży góruje nad równinami Dolnego Śląska. Nic dziwnego, że góra od wieków była owianym legendami miejscem kultu.
Jeśli wybieracie się na Ślężę z Wrocławia najbliższą miejscowością, od której rozpoczynają się szlaki jest Sobótka - jest to także miejscowość, do której najłatwiej z Wrocławia się dostać, by wyruszyć w stronę Ślęży. Do Sobótki możemy dojechać pociągiem - podróż trwa ok. 40 minut.
Góra Ślęża z Sobótki - czerwony szlak
Szlak czerwony to najpopularniejszy szlak na Ślężę z Sobótki. Prowadzi on od stacji PKP w Sobótce, jednak idąc od stacji przechodzimy przez całą miejscowość (ok 1,8 km) - osobom przyjeżdżającym do Sobótki pociągiem zdecydowanie bardziej polecamy żółty szlak przez Wieżycę, a tym z samochodem - rozpoczęcie wycieczki przy końcu Sobótki, od parkingu przy ulicy Armii Krajowej.
Jak wygląda czerwony szlak z Sobótki na Ślężę?
- będziemy szli po dużych, nierównych kamieniach - najlepiej sprawdzi się obuwie trekkingowe, za kostkę
- praktycznie cały szlak jest mocno zacieniony, prowadzi gęstym lasem (w upalny dzień było tu przyjemnie chłodno)
Kamienista droga
Czerwony szlak to większości szeroka, kamienista droga. Im wyżej tym kamieni jest więcej i są coraz bardziej nierówne - po deszczu może być więc dość ślisko. Idziemy gęstym lasem i niemal cała droga jest w pełni zacieniona, nawet w gorący dzień panował tu przyjemny chłód - Ślęża jest więc ciekawym pomysłem na spędzenie upału z dala od betonu miasta.
Panna z rybą - starożytna rzeźba kultowa?
Idąc czerwonym szlakiem mijamy kamienna postać z rybą. Została ona znaleziona wśród rumowiska skalnego, nieopodal miejsca, w którym znajduje się obecnie. Granitowa rzeźba przedstawia postać bez głowy odzianą w pofałdowaną szatę trzymającą oburącz ogromną rybę. Choć rzeźba przedstawia prawdopodobnie postać mężczyzny pod wpływem legend nazwana została "Panną z rybą". "Pannie" towarzyszy figura niedźwiedzia - jest to jeden z dwóch kamiennych niedźwiadków z masywu Ślęży (kolejnego spotkamy na szczycie). Są teorie, że kamienne posągi są pozostałością prasłowiańskiego kultu i powstały kilka wieków przed naszą erą. Obecnie bardziej prawdopodobne wydaje się, że są to wyroby kamieniarskie z czasów średniowiecza.
Podejście pod szczyt
Bliżej szczytu ścieżka robi się węższa dalej prowadząc nas po nierównych kamieniach. Jeszcze kilka kamiennych stopni, nieco do góry i wkrótce zdobywamy rozległą polanę - szczyt Ślęży.
Ślęża - atrakcje na szczycie
W językach słowiańskich słowo “ślęga”, z którym łączy się nazwę góry, oznaczało błoto i mokrą pogodę. Masyw znajdował się kiedyś pod lodowcem, a okoliczne tereny były jedynie wilgotnym bagnem - może od tego wzięła się też nazwa Śląsk?
Ślęża to szczyt o wysokości 718 m n.p.m. – widać z niej sudeckie Góry Sowie oraz Nizinę Śląską. To góra o niezwykłej wręcz historii - dawniej masyw Ślęży był miejscem kultu oraz religijnym ośrodkiem czci boskiej Słońca, przez plemiona, które zasiedlały te tereny. To na jej szczycie Druidzi oddawali hołd Słońcu, a na pobliską Radunię udawali się po to, aby czcić Księżyc.
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Ślęży
Kościół zbudowany został na ruinach średniowiecznego kamiennego zamku. Obecnie fragmenty murów średniowiecznego zamku można oglądać przez szklaną szybę w posadce kościoła.
- Zwiedzanie kościoła w soboty oraz niedziele w godzinach 11-17 (bezpłatne)
- opłata za wejść na wieżę widokową, a także zejście do podziemi, gdzie można zobaczyć absydy, czyli fragmenty murów niegdysiejszego zamku - 5 zł.
Dom Turysty PTTK "Na Ślęży"
Jeszcze do niedawna Dom Turysty "Na Ślęży" był schroniskiem górskim. Niestety źródła, które zaopatrywały budynek w wodę wyschły, co uniemożliwia obsługę turystów na poziomie schroniska. Obecnie woda jest tu dowożona - w związku z tym Dom Turysty nie udziela noclegów, prowadzi tylko działalność gastronomiczną.
Starożytna rzeźba kultowa
Na szczycie Ślęży znajduje się kolejny "niedźwiadek" - kamienny posąg o nieznanym pochodzeniu. Jedna z teorii mówi, że są to pozostałości prasłowiańskiego kultu, które powstały kilka wieków przed naszą erą. Obecnie bardziej prawdopodobna wydaje się teoria, że są to wyroby kamieniarskie z czasów średniowiecza.
Wieża widokowa
Na szczycie Ślęży znajduje się też ogólnodostępna, bezpłatna wieża widokowa - prowadzi do niej ścieżka za kościołem, tuż przy kamiennym "niedźwiadku". Wejście na wieżę nie jest łatwe - zwłaszcza dla osób z małymi dziećmi. Schody są strome, a wejścia na poszczególne płyty bardzo wąskie. Ostrzega się, by nie wchodzić na wieżę podczas burzy.
Data dodania: 2022-09-18
Wiecej w regionie: Sudety
o łącznej długości 129 km
