face Puszcza Niepołomicka z Niepołomic
Miejscowość: Niepołomice w pobliżu: Kraków
Kraj: Polska  
Region:  Okolica Krakowa Małopolskie

check_circle  Trasa przebiega płasko, bez nachyleń
check_circle  Trasa na wózek z dużymi kołami
check_circle  Trasa rowerowa
check_circle  Trasa dla małych cyklistów, z wyłączeniem ruchu samochodowego
check_circle  Trasa w cieniu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
check_circle  Możliwy dojazd busem lub autobusem
check_circle  Możliwy dojazd komunikacją miejską
check_circle  Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
check_circle  Toaleta na trasie
Dojazd: W Niepołomicach przystanek jest w samym centrum - "Niepołomice Rynek" - zatrzymuje się tu MPK Kraków (linie 301, 221) oraz busów z Krakowa i innych okolicznych miejscowości. Stąd do puszczy można przejść spacerkiem przez rynek, następnie obok kościoła i ulicą Bocheńską, alternatywnie (mniejszy ruch) Piękną, a następnie Partyzantów do samej puszczy - ok. 1 km. Autem najlepiej zaparkować na jednym z dwóch leśnych parkingów leżących przy tresie Kraków Północ - Brzesko, między Niepołomicami a Szarowem, na skraju bardziej spacerowej części puszczy.

Początek trasy (gdzie zaczynamy wędrówkę, parkingi itp.) Spacerowa część puszczy daje niezliczone możliwości spacerowe. Przecinają się tu droga asfaltowa (zamknięta dla pojazdów silnikowych), duża pętla rowerowa (ok.7 km), mała pętla biegowa (ok.3,5 km), trasa narciarstwa biegowego oraz spacerowa, poza tym liczne ścieżki wydeptane przez spacerowiczów. Zmotoryzowanym najłatwiej zacząć wyprawę z któregoś z parkingów. Tym, którzy idą z Niepołomice proponuję wejść do lasu z ulicy Bocheńskiej, Partyzantów lub Alei Dębowej.

Opis trasy: Można pokonać dużą pętlę rowerową (zwłaszcza gdy ma się rower:)), można małą biegową, ewentualnie zboczyć w czasie spaceru z jednej na drugą. Możliwości jest wiele. Moja ulubiona trasa (z dzieckiem śpiącym w wózku) rozpoczyna się na końcu ulicy Partyzanckiej, tu wejście do lasu na drogę średniej jakości, ale malownicza i przejście nią do prostopadłej drogi asfaltowej. Przejście przez asfalt na drogę rowerową i odbicie w lewo. Po przejściu niewielkiego mostu odbijam w prawo, na trasę biegową. Przy pierwszym rozwidleniu w lewo, do parkingu, na którym znajdują się stoły piknikowe, przyrządy do ćwiczeń na łanie natury, toalety. Mijam parking i wchodzę w drogę znajdującą się za szlabanem - dochodzę nią do dużej pętli rowerowej. Tu w prawo i dalej idę cały czas pętlą, aż dojdę ponownie do mijanej już drogi asfaltowej. Z lasu wychodzę nieco dziką ścieżką, przez piękny las liściasty - wychodzę na aleję Dębową.

Inne trasy w Puszczy Niepołomickiej:

Jeśli nie lubicie tłoków polecamy południową i wschodnią część Puszczy - jest tu dużo spokojniej niż w okolicy samych Niepołomic na zachodnim krańcu puszczy i wzdłuż "Drogi Królewskiej" od północy.

Puszcza Niepołomicka - na rowerze ze Stanisławic >>


Puszcza Niepołomicka - ścieżka edukacyjna w Damienicach>>
Autor: Katarzyna Borys
Data dodania:2015-12-02


comments powered by Disqus
cancel