Najciekawszy szlak na Ślężę przez rezerwat "Skalna"
beach_access Trasa w cieniu
restaurant Restauracja lub bar w pobliżu
Lubiącym wyzwania polecamy wejście na Ślężę przez rezerwat skalny "Skalna" znajdujący się na zachodnim stoku Ślęży z największym nagromadzeniem formacji skalnych na terenie parku. Ścieżka bez wątpienia jest jednym z najbardziej wymagających szlaków na Ślężę, ale też najbardziej ciekawym i dającym wiele satysfakcji! Prowadzi przez ogromne blokowe głazy i skalne bramy.
- z trudnością trasy powinien sobie poradzić starszy, wprawny przedszkolak
- konieczne buty ponad kostkę
- ścieżka prowadzi lasem, jest mocno zacieniona
Przełęcz Tąpadła - początek szlaku
Przez rezerwat "Skalna" prowadzi nas szlak niebieski, przy czym jego początkowa część u stóp Ślęży była mało uczęszczana i pełna zwalonych drzew. Polecamy ją ominąć i przejść początkowy fragment żółtym szlakiem.
Tak więc naszą trasę zaczynamy na przełęczy Tąpadła - znajduje się tu kilka całkiem dużych leśnych parkingów. W sezonie letnim w weekendy oraz dni świąteczne pod samą przełęcz dojeżdżają też autobusy z Wrocławia - autobusy firmy POLBUS linia 512/522. Ich rozkład znajdziecie pod linkiem: Rozkład POLBUS linia 512/522 Wrocław - Przełęcz Tąpadła
Około 1/3 drogi idziemy szlakiem żółtym - jest to szeroka, kamienista ścieżka prowadząca lasem, w cieniu drzew,, którą jest także dowożone zaopatrzenia i woda dla Domu Turysty położonego na szczycie Ślęży.
Wchodzimy na szlak niebieski
Mniej więcej w jednej trzeciej drogi, przy drewnianej wiacie odbijamy na szlak zielony, który doprowadza nas do niebieskiego (w ten sposób omijamy nieciekawy fragment niebieskiego szlaku ze zwalonymi drzewami). Niebieskim szlakiem dojdziemy już pod sam szczyt Ślęży ciekawą ścieżką miedzy skałkami.
Rezerwat krajobrazowy Skalna
Dawniej masyw Ślęży otulony był przez lodowiec skandynawski - tak, że tylko niewiele, bo ok. 100 metrów wystawał ponad powierzchnię lądolodu! Surowy klimat doprowadził do potrzaskania odsłoniętej skały i utworzenia wokół szczytu gołoborzy, obecnie porośniętych lasem.
Ostatnie podejście po Ślężę to strome kamienne schody dochodzące do wieży widokowej
Ślęża (718 m n.p.m)- atrakcje na szczycie
Górujący nad równinnymi terenami masyw Ślęży od wieków był miejscem pełnym magii i religijnego kultu. To na jej szczycie Druidzi oddawali hołd Słońcu, a na pobliską Radunię udawali się po to, aby czcić Księżyc. Niegdyś sądzono nawet, ze jest wygasłym wulkanem! Swój stożkowaty kształt zawdzięcza jednak otulającego ją dawniej lodowcowi.
Dom Turysty PTTK "Na Ślęży"
Jeszcze do niedawna Dom Turysty "Na Ślęży" był schroniskiem górskim. Niestety źródła, które zaopatrywały budynek w wodę wyschły, co uniemożliwia obsługę turystów na poziomie schroniska. Obecnie woda jest tu dowożona - w związku z tym Dom Turysty nie udziela noclegów, prowadzi tylko działalność gastronomiczną.
Kościół na Ślęży
Kościół zbudowany został na ruinach średniowiecznego kamiennego zamku. Obecnie fragmenty murów średniowiecznego zamku można oglądać przez szklaną szybę w posadce kościoła.
- Zwiedzanie kościoła w soboty oraz niedziele w godzinach 11-17 (bezpłatne)
- opłata za wejść na wieżę widokową, a także zejście do podziemi, gdzie można zobaczyć absydy, czyli fragmenty murów niegdysiejszego zamku - 5 zł.
Starożytna rzeźba kultowa
Na szczycie Ślęży znajduje się kolejny "niedźwiadek" - kamienny posąg o nieznanym pochodzeniu. Jedna z teorii mówi, że są to pozostałości prasłowiańskiego kultu, które powstały kilka wieków przed naszą erą. Obecnie bardziej prawdopodobna wydaje się teoria, że są to wyroby kamieniarskie z czasów średniowiecza.
Wieża widokowa
Na szczycie Ślęży znajduje się też ogólnodostępna, bezpłatna wieża widokowa - prowadzi do niej ścieżka za kościołem, tuż przy kamiennym "niedźwiadku". Wejście na wieżę nie jest łatwe - zwłaszcza dla osób z małymi dziećmi. Schody są strome, a wejścia na poszczególne płyty bardzo wąskie. Ostrzega się, by nie wchodzić na wieżę podczas burzy.
Data dodania: 2022-09-21
Wiecej w regionie: Sudety
o łącznej długości 129 km
