Do Rezerwatu Głazy Krasnoludków

Miejscowość: Gorzeszów w pobliżu: Kamienna Góra
łatwa - trasa dostępna dla każdego, bez trudności terenowych
trending_flat  Trasa przebiega płasko, bez nachyleń
stroller  Trasa na wózek z dużymi kołami
directions_bike  Trasa pieszo rowerowa
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus  Możliwy dojazd busem lub autobusem
accessible_forward  Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
Długość: szlak po rezerwacie ok 1-1,5 km, dojście od PKS - dodatkowo 1,5 km.

Dojazd samochodem z Gorzeszowa (niewielki parking tuż przy wejściu do rezerwatu) lub pieszo – od przystanku PKS czerwony szlak najpierw asfaltową, potem bitą, szeroką drogą przez pola i skrajem lasu (ok 30-45 min, w słońcu).

Miejsce na miły leśny spacer i piknik. Rezerwat geologiczno-krajobrazowy z malowniczymi skalnymi grzybami, maczugami i wieżami – olbrzymie formy wietrzejącego piaskowca – można zabawić się w zgadywanie, co mogą przedstawiać. Nazwa pochodzi od związanych z tym miejscem opowieści o skrzatach i ukrytych przez nich skarbach. Co roku na wakacjach odbywa się tu Ogólnopolski Zlot Krasnali.

Przez rezerwat prowadzi żółty szlak (słabo oznaczony), ale właściwie można spacerować po skałkach po wielu różnych ścieżkach – warto przejść się w jedną stronę górą, w drugą dołem, żeby obejrzeć skałki z różnych stron.

Dojście do rezerwatu oraz dolna ścieżka nad potokiem płaska i równa (nadaje się dla wózków i rowerów), górne partie miejscami strome, ale przy odpowiedniej asekuracji osoby dorosłej do pokonania przez kilkulatka lub rodzica z nosidłem.

Przy parkingu i wejściu do rezerwatu duża łąka z miejscem na ognisko, kilkoma ławeczkami i stolikami.

W pobliżu przystanku PKS, po lewej stronie głównej drogi w kierunku Kochanowa pojedyncza skała – „Diabelska Maczuga” z wykutą tablicą upamiętniającą 100-lecie bitwy narodów pod Lipskiem 1813-1913. Obok niej drewniana ławka ze stolikiem. Jedyny sklep spożywczy w Gorzeszowie znajduje się przy głównej drodze na drugim końcu wsi (ok. 15 min od przystanku PKS).


Większy widok mapyPotok w dolince


Ścieżka w dolinie


Polanka z ławkami


Droga do rezerwatu


Maczuga Herkulesa


Przystanek PKS i początek szlaku do rezerwatu Głazy Krasnoludków
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Sudety


Wczytuję komentarze ...
cancel