Wiatrak koźlak Pudagla

Am Mühlenberg 1 (10 km od Świnoujścia)
17429 Pudagla

check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety
check_circle  Plac zabaw
Dojazd:
Jadąc od Świnoujścia drogą 111 za miejscowością Bansin trzeba skręcić w lewo. Mijamy Pudaglę i jesteśmy na miejscu.

Do Pudagla można dojechać autobusem lub koleją. Do stacji kolei UBB jest około 2,8 km. Wiatrak znajduje się na skraju Pudagli, ok 800 m na południe od "centrum". Bezpłatny parking przed samym wiatrakiem.

Na trawiastym terenie przy wiatraku znajduje się mały plac zabaw dla dzieci i całkiem sporo zadaszonych ławek, gdzie można odpocząć lub coś przekąsić. Przy kasie można kupić kawę, herbatę, miód i kilka innych drobiazgów.

W wiatraku są wąskie drewniane schodki, należy poruszać się ostrożnie zwłaszcza z maluchem w nosidełku. Wózek lepiej zostawić w aucie.

Wiatrak wybudowano w pierwszej połowie XVII wieku. Pokazany jest na szwedzkich mapach kartograficznych z 1693 roku. W 1779 roku został kupiony przez Jacoba Millera Schmidta. Pracował do roku 1937. Za czasów NRD, w latach 1962-91 był wykorzystywany jako punkt noclegowy. Po przekazaniu go społeczności gminy Pudagla zostały przeprowadzone jego renowacje. Po zamontowaniu nowych kamieni młyńskich obiekt został uruchomiony w 1998 roku. Do dzisiaj jest sprawny technicznie, sporadycznie jest włączany do pracy. W 2001 roku powstało koło przyjaciół wiatraka Pudagla, które opiekuje się obiektem. Wiatrak w Pudagla jest jedynym tego typu wiatrakiem w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

Wstęp dorosły 1,5 €, dzieci 0,8 €, grupy zorganizowane (powyżej 10 osób) 1 €.

Stąd już niedaleko do drugiego wiatraka w Benz (typu holenderskiego) bądź do Farmy Strusi (pomiędzy Neppermin a Pudagla - mniej więcej w połowie drogi, w pobliżu żwirowisk; Jadąc od strony Neppermin drogą L 265 należy po około 1,8 kilometra skręcić w lewo - stoi tam drogowskaz informujący o farmie. Po drodze mijamy muzeum przemysłowe i za nim skręcamy w lewo, zgodnie z drogowskazem. Jadąc piaszczystą drogą jeszcze kilkaset metrów, dojeżdżamy do farmy. Mijamy bramę i już jesteśmy na miejscu.)Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Niemcy


Wczytuję komentarze ...
cancel