Rzeszowskie Piwnice: Podziemna Trasa Turystyczna

Rynek 26 (od strony ul. Słowackiego)
35-064 Rzeszów
call 17 748 39 90    link rzeszowskiepiwnice.pl

check_circle  W pomieszczeniu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Sklep w pobliżu
check_circle  Dojazd busem lub autobusem
check_circle  Dojazd komunikacją miejską
check_circle  Parking
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety
check_circle  Toaleta dla osób niepełnosprawnych

Podziemna trasa turystyczna pod płytą rzeszowskiego rynku to pozostałości niegdysiejszych kupieckich piwnic. Dziś połączono je w labirynt korytarzy i wypełniono ekspozycją, dzięki której poznamy historię i ciekawostki o mieście i regionie, jego mieszkańcach, kulturze i tradycjach.

Rzeszowskie Piwnice - podziemna trasa turystyczna
Rzeszowskie Piwnice - podziemna trasa turystyczna

Nowe Rzeszowskie Piwnice

Odwiedzaliście rzeszowskie podziemia kilka lat temu? Warto wybrać się ponownie!

W ostatnim czasie Rzeszowskie Piwnice przeszły bowiem metamorfozę: stary szlak podziemny został wzbogacony o multimedia, aplikacje oraz zupełnie nową aranżację piwnic.

Rzeszowskie Piwnice - stanowiska multimedialne
Rzeszowskie Piwnice - stanowiska multimedialne

Trasa podziemna w Rzeszowie - co zobaczymy?

Niespełna 400-metrowa trasa obfituje w różnorodne wątki, opowieści i tematy. Motywem przewodnim jest oczywiście historia miasta i jego mieszkańców.

Rzeszowskie Piwnice - widoki na dawne miasto
Rzeszowskie Piwnice - widoki na dawne miasto

Poznamy średniowieczny Rzeszów w rozmaitych odsłonach, zmieniający się wygląd miasta, Rynku, zamku. Jakie zawieruchy wojenne przetoczyły się przez miasto? Przed kim i jak bronili się jego mieszkańcy? Jak żyli i czym zajmowali się rzeszowscy rzemieślnicy i kupcy? Tego dowiemy się wysłuchując ich opowieści, odwiedzając warsztaty (u krawca przymierzymy wirtualnie dawne nakrycia głowy), sklep kolonialny:

Rzeszowskie Piwnice - sklep kolonialny
Rzeszowskie Piwnice - sklep kolonialny

...oraz karczmę (tu z kolei czekają na nas przepisy na podkarpackie przysmaki!)

Najnowsza historia regionu to także przemysł: od lampy naftowej I. Łukasiewicza, przez rozbudowę Centralnego Okręgu Przemysłowego po I wojnie światowej po nowoczesne fabryki Doliny Lotniczej.

Czy znacie gwiazdy rzeszowskiej kultury i sportu? I one znalazły tu swoje miejsce!

A czym różni się Rzeszów drugiej połowy XX i początku XXI wieku? Archiwalne fotografie oraz interaktywna historyczna mapa miasta przeniesie Was w czasie do dzieciństwa Waszych rodziców i dziadków!

Rzeszowskie Piwnice - interaktywna mapa miasta
Rzeszowskie Piwnice - interaktywna mapa miasta

Rzeszowskie Piwnice - atrakcje dla dzieci

Nowa podziemna trasa w Rzeszowie to cała moc atrakcji również dla najmłodszych!

Już na wstępie mają okazję zobaczyć z bliska ropuchę znaną z fontanny na rzeszowskim rynku (ta dla odmiany nie wydaje odgłosów, za to można ją pogłaskać).

Rzeszowskie Piwnice - ropucha
Rzeszowskie Piwnice - ropucha

Dzieciom na pewno spodobają się różnorodne stanowiska multimedialne i interaktywne - tu wszystko można dotykać! Oto np. misa z tajemniczą wodą - symbol łączący wszystkie religie i wyznania:

Rzeszowskie Piwnice - "magiczna" misa z wodą
Rzeszowskie Piwnice - "magiczna" misa z wodą

Dużą popularnością wśród najmłodszych cieszy się też "zwiedzanie" domu średniowiecznego kupca, przymierzanie strojów u krawca, stanowisko uruchamiania silnika odrzutowego, możliwość wejścia na prawdziwy "żużlowy motor":

Rzeszowskie Piwnice - żużlowy motor
Rzeszowskie Piwnice - żużlowy motor

...a na tę zabytkową reklamę w sklepie kolonialnym niekoniecznie musicie im zwracać uwagę:

Rzeszowskie Piwnice - sklep kolonialny
Rzeszowskie Piwnice - sklep kolonialny

Ps. W niektórych salach panuje półmrok, w tle słychać "mroczną" muzykę, lub odgłosy walk - warto przygotować na to bardziej wrażliwe i najmłodsze dzieci.

Rzeszowskie Piwnice - najwęższy korytarz: 70 cm
Rzeszowskie Piwnice - najwęższy korytarz: 70 cm

Zwiedzanie podziemnej trasy Rzeszowskie Piwnice

Zwiedzać Rzeszowskie Piwnicami można indywidualnie lub grupowo (w zależności od aktualnego kalendarza). Wybierając przejście podziemnej trasy w towarzystwie przewodnika mamy do wyboru dwa warianty narracji: „Obrazy historii” (bardziej tradycyjna, skupiająca się na dziejach miasta i regionu) oraz „Interaktywna legenda” (uczestnicy otrzymują specjalne zadania do wykonania i odkrywają prawdziwy skarb Rzeszowa).

Podziemna trasa Rzeszowskie Piwnice - informacje praktyczne

  • Wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej znajduje się przy Ratuszu, od ul. Słowackiego (Rynek 26). Wyjście po przeciwległej stronie Rynku (od strony ul. Króla Kazimierza).
  • Przed wizytą warto sprawdzić kalendarz na stronie rzeszowskiepiwnice.pl W zależności od dnia możliwe jest zwiedzanie indywidualne lub grupowe z przewodnikiem wg 1 z 2 tras, w tym również w j. angielskim.
  • Zwiedzanie z przewodnikiem trwa ok. 90 min, odbywa się wyłącznie, wejścia odbywają się co 20 minut w grupach do 6 osób. Na zwiedzanie indywidualne mamy dowolną ilość czasu.
  • W sezonie i weekendy, w związku z dużym zainteresowaniem bilety warto kupić wcześniej, na konkretną trasę i godzinę np.przez stronę internetową rzeszowskiepiwnice.pl
  • Trasa liczy 396 m, do przejścia ok. 150 schodów
  • Korytarze są dobrze oświetlone, w lecie należy pamiętać o cieplejszej odzieży.
  • Trasa niedostępna dla wózków. 
  • Możliwość skorzystania z toalety przy wejściu i wyjściu z trasy, przy wejściu również toaleta dla niepełnosprawnych (zjazd windą).
  • Przy kasie, ale także na końcu trasy znajduje się sklepik z pamiątkami.
Rzeszowskie Piwnice - przebieg trasy
Rzeszowskie Piwnice - przebieg trasy

Rzeszowskie Piwnice dla niepełnosprawnych

Osoby z niepełnosprawnością, a w szczególności z niepełnosprawnością ruchową (poruszające się na wózkach inwalidzkich) mogą zwiedzać ekspozycję wirtualnie. Do ich dyspozycji  udostępniono 2 stanowiska z wirtualną rzeczywistością, zlokalizowane w dostępnej strefie wejściowej. Zwiedzający mają możliwość wirtualnie przejść przez wystawę i poznać najważniejsze zagadnienia podejmowane w trakcie tradycyjnego zwiedzania.

Ponadto przewidziano możliwość fizycznego zwiedzania dla osób głuchoniemych, niewidzących i słabowidzących w towarzystwie opiekuna. Wystawa posiad bogatą szatę graficzną oraz ścieżkę dźwiękową, dzięki temu jest ona atrakcyjna również dla osób z wyżej wymienionymi niepełnosprawnościami.

Co jeszcze warto zobaczyć w Rzeszowie?

Opis trasy spaceru i głównych atrakcji miasta znajdziecie tu:

Rzeszów na 1 dzień

Rzeszów na 1 dzień

Zwiedzanie Rzeszowa w 1 dzień to dobry pomysł na miejską wycieczkę bez tłumów i zgiełku typowo turystycznych miejscowości. Wycieczka do Rzeszowa to także możliwość odpoczynku wśród zieleni oraz radosnej i bezpiecznej zabawy w fontannie multimedialnej. ...

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2022-08-16

Wiecej w regionie Rzeszów


Wczytuję komentarze ...
cancel