Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Dziekanowice 32
62-261 Lednogóra
call 61 427 50 10    link lednicamuzeum.pl

check_circle  W pomieszczeniu
check_circle  Na wolnym powietrzu
check_circle  Wygodne poruszanie się z wózkiem
check_circle  Parking
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety
Muzeum składa się z dwóch części: pawilonu wystawowego oraz rezerwatu na wyspie na Jeziorze Lednickim. Zwiedzać możemy w dowolnej kolejności (drogę można pokonać pieszo w ok. 15 min. – jezdnia bez chodnika, lub samochodem).

My zaczęliśmy od wyspy, na którą zwiedzający dostają się promem. Przy przeprawie warto wspomnieć, że przed 1000 lat prowadziły tu dwa wielkie drewniane mosty. Ich przyczółki są nadal widoczne przy brzegach wyspy! Poszukajcie ich koniecznie!



Wyspa wydaje się Wam… pusta? Tak – i to jej wielki plus! W wielu ważnych dla naszej historii miejscach znajdują się dziś późniejsze zamki, stuletnie kamienice, czy całkiem nowoczesne budynki. Tu historia zatrzymała się 1000 lat temu, po zniszczeniu grodu. To dzięki temu możemy tu zobaczyć tak wspaniale zachowane palatium (jedyne w Polsce!), czy wejść na prawdziwy wał obronny!



Koniecznie zajrzyjcie do samego budynku Muzeum! To tu znajdziecie wszystkie skarby znalezione przez archeologów na wyspie, a także pod wodą – głównie w okolicy mostów. W środku zobaczycie średniowieczną broń, ozdoby, przedmioty codziennego użytku, a także m.in. rekonstrukcję fragmentu mostu (tak jak go widzą nurkujący w jeziorze naukowcy), czy fragment konstrukcji wału obronnego, na który wchodziliście na wyspie.

Na antresoli nad wejściem możecie obejrzeć ciekawe filmy (starsi) lub pobawić się tematycznymi zabawkami (młodsi).

Muzeum jest dostępne dla wózków (ekspozycja na parterze), na prom też wejdziemy bez problemu, na wyspie – bite ścieżki. Punkty gastronomiczne przy punkcie przeprawy promem (tu także mini-skansen). Przy okazji wizyty w Muzeum przeczytajcie koniecznie nasz bezpłatny e-book (lub wysłuchajcie audiobook) „Kiedy Polska była mała”. Bohaterka, szukając pamiątek „małej Polski”, zawędruje także do lednickiego muzeum! Ciekawe, co na co zwróci uwagę i co spodoba jej się najbardziej?

Przy okazji warto zatrzymać się w pobliskim skansenie: Wielkopolskim Parku Etnograficznym.
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Wielkopolskie


Wczytuję komentarze ...
cancel