Katowicki Giszowiec - dzielnica z duszą, która opowiada historię Śląska


miniaturka

check_circle  Na wolnym powietrzu
check_circle  Drogi płaskie, bez nachyleń terenu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Dojazd komunikacją miejską

Giszowiec to unikatowa dzielnica Katowic, której historia, architektura i układ urbanistyczny wyróżniają się na tle innych części miasta. Powstała na początku XX wieku jako osiedle robotnicze dla pracowników kopalni "Giesche", obecnie znanej jako "Wieczorek". Chociaż  powstała w tym samym czasie, co bardziej znany Nikiszowiec i pełniła taką samą rolę - jednak obie dzielnice znacząco się różnią.

Giszowiec powstał na wzór śląskiej wsi i oferował, i nadal oferuje swoim mieszkańcom mnóstwo zieleni, ciszy i unikalnego klimatu. Zwarta zabudowa Nikiszowca znacznie lepiej obroniła się przed zmianami urbanistycznymi, tutaj pomiędzy "wiejskimi domami" wyrosły wieżowce z wielkiej płyty. Dlatego mieliśmy sporo obaw, czy warto tu zaglądać i czy wycieczka będzie udana, ale teraz bez cienia wątpliwości możemy zachęcić was do odwiedzenia tego miejsca. 

Dworek Pod Lipami
Dworek Pod Lipami

Śląski ideał miasta-ogrodu: fenomen Giszowca

Projekt Giszowca stanowi jeden z najciekawszych przykładów idei miasta-ogrodu zakładającą harmonijne połączenie funkcji mieszkaniowej, pracy i wypoczynku wśród zieleni. Za koncepcję i realizację osiedla odpowiadali niemieccy architekci Georg i Emil Zillmannowie, którzy zaprojektowali Giszowiec jako zwarte, samowystarczalne osiedle z niską zabudową jednorodzinną, otoczoną ogrodami, lasami i przestrzeniami publicznymi. Budynki miały prostą, funkcjonalną formę, ale były estetycznie zaprojektowane, z dbałością o detal i komfort mieszkańców. Całość rozplanowana została w sposób przemyślany – ulice układały się promieniście wokół centralnego placu, a cała dzielnica otoczona była zielenią, która do dziś stanowi jej znak rozpoznawczy.

Giszowiec - Dworek Pod Lipami
Giszowiec - Dworek Pod Lipami

Centrum dzielnicy - Park Giszowiecki

Większość dawnej zabudowy zlokalizowana jest w Parku Giszowieckim i przylegającym do niego placu Pod Lipami. Znajdziemy tu bary, restauracje, sklepy i place zabaw, ale co najważniejsze, sporo zieleni i przyjemnych ścieżek spacerowych poprowadzonych pomiędzy zabytkami. W parku znajduje się dawna i współczesna gospoda oraz dawna szkoła ewangelicka.

Pli Pla Plo cafe & bistro
Pli Pla Plo cafe & bistro
Dworek Pod Lipami
Dworek Pod Lipami
Plac Pod Lipami
Plac Pod Lipami
Budynek dawnej szkoły ewangelickiej
Budynek dawnej szkoły ewangelickiej

Dzielnica, która przetrwała czas

W okresie międzywojennym oraz po II wojnie światowej Giszowiec podlegał różnym przeobrażeniom. Największe zmiany zaszły w latach 60. i 70. XX wieku, kiedy to w ramach rozwoju Katowic i dynamicznej industrializacji regionu część oryginalnej zabudowy została wyburzona, a na jej miejscu powstały wysokie bloki mieszkalne. Te zmiany spotkały się z krytyką urbanistów i mieszkańców, ponieważ zakłóciły pierwotny charakter dzielnicy. Mimo to spora część historycznego układu urbanistycznego i wiele oryginalnych domów przetrwało do dziś, a Giszowiec zyskał status zabytkowy, co umożliwia lepszą ochronę jego dziedzictwa.

Giszowiec - Dom towarowy
Giszowiec - Dom towarowy

Giszowiec - Trasa spacerowa

Przy najważniejszych zabytkach dzielnicy znajdziemy tablice informacyjne z charakterystycznymi okienkami, przez które możemy zobaczyć opisane miejsce. Jest ich 11 i nie są zbyt oddalone od siebie, więc mogą wyznaczyć nam kolejne punkty na krótkiej trasie spaceru. 

Mapa trasy spacerowej po zabytkach Giszowca
Mapa trasy spacerowej po zabytkach Giszowca
Dawne nadleśnictwo
Dawne nadleśnictwo
Dom mieszkalny
Dom mieszkalny
Pomnik, w tle dawna szkoła
Pomnik, w tle dawna szkoła

Stawy Janina i Barbara

Niedaleko dzielnicy Giszowiec, wśród zieleni Lasów Murckowskich, znajdują się dwa malownicze zbiorniki wodne – stawy Janina i Barbara. Z zabytkowego centrum dzielnicy dojdziemy tutaj pieszo w ok 20 min, rowerem to zaledwie 5 min. Przy stawie Janina znajduje się otwarty w weekendy grill-bar Rybaczówka, przy którym jest parking na ok 20 samochodów oraz stojaki na rowery. Stawy Janina i Barbara to ciekawe miejsce do odpoczynku i spacerów:

Stawy Janina i Barbara na katowickim Giszowcu - trasa spacerowa

łatwa
directions_walk directions_bike

Stawy Janina i Barbara na katowickim Giszowcu - trasa spacerowa

Profil wysokości
straighten 2.1km
timer 40min
north_east 61m
south_east 61m
Staw Janina
Staw Janina
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Katowice


Wczytuję komentarze ...