Kaplica Św. Anny i Dobre Źródło na Grabowcu w Sosnówce

Grabowiec -
Sosnówka

check_circle  W pomieszczeniu
check_circle  Na wolnym powietrzu
check_circle  Głównie w cieniu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu

Historia tajemniczego miejsca na zboczach Grabowca nad Sosnówką sięga czasów pogańskich i sprawowanych w tym miejscu obrzędów. Podobno na pobliskiej płaskiej skale zwanej Patelnia odbywały się sabaty czarownic.

Aby z nimi skończyć już w XIII wieku powstała tu pierwsza kaplica. Obecna barokowa kaplica ma już ponad 200 lat. To tu przeniesiono obraz z kaplicy św. Wawrzyńca, kiedy zamieniono ją na schronisko na szczycie Śnieżki.  


Kaplica Św. Anny - atrakcje

Obok kaplicy od dawna stoi leśniczówka z noclegami i bufetem: Domek Myśliwski - Dom Pod Jaworami, wokół niej mini-ekspozycja np. drewniane nosidło do wnoszenia turystów na karkonoskie szlaki, pomnik przyrody: olbrzymi klon-jawor oraz piękny widok na zachodnie Karkonosze i Góry Izerskie.

Dobre Źródło - Źródełko Miłości - legenda

Informacje o magicznym źródełku przy kaplicy Św. Anny sięgają średniowiecza. Podobno ma ono niezwykłą moc zapewnienia szczęścia w miłości.


Aby skorzystać z jego mocy trzeba jednak odprawić szczególny rytuał: nabrać wody ze źródełka w usta i nie przełykając jej obejść kaplice 7 razy dookoła, spróbujecie?

Jak dojść do kaplicy Św. Anny?

Najłatwiej z parkingu przy ośrodku Lubuszanin - 10 minut asfaltową ścieżką + kamienne schodki, z parkingu przy drodze z Karpacza Górnego do Sosnówki - ok 30-40 min poboczem leśnej drogi asfaltowej.

Kaplica Św. Anny - panorama

Piesze szlaki do kaplicy Św. Anny

Do kaplicy i źródełka prowadzi też wiele pieszych, leśnych szlaków ze wszystkich okolicznych miejscowości: niebieski z Borkowa ok 1,5 godz., żółty z Sosnówki (ok 1 godz.), niebieski z Miłkowa (ok 1 godz.),  żółty z Karpacza Górnego - z przełęczy pod Czołem (50 min), lub czerwony - Główny Szlak Sudecki z centrum Karpacza - ok 1,5 godz:

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Sudety


Wczytuję komentarze ...
cancel