Dział Etnologii Miasta (oddział Muzeum Historii Katowic)

ul. Rymarska 4
40-425 Katowice
call 32 255 14 80    link www.mhk.katowice.pl

check_circle  W pomieszczeniu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Dojazd komunikacją miejską
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety
check_circle  Przewijak dla niemowląt

To tu bije serce Nikiszowca! Odwiedzając to zabytkowe robotnicze osiedle koniecznie odwiedźcie trzy stałe wystawy, które opowiedzą Wam wiele o życiu dawnych mieszkańców tego unikatowego miejsca.

Nikiszowiec Katowice
Nikiszowiec Katowice

WODA I MYDŁO. NAJLEPSZE BIELIDŁO. W PRALNI I MAGLU NA NIKISZOWCU

Muzeum znajduje się w budynku starej, publicznej pralni – jak na owe czasy bardzo nowoczesnej! Zachowało się tu jej oryginalne wyposażenie: wielkie kotły, kadzie, suszarnie i magle. Warto opowiedzieć dzieciom ile ciężkiej pracy wymagała kiedyś ta codzienna czynność, którą dziś załatwiają za nas pralki automatyczne!

Fot. Muzeum Historii Katowic
Fot. Muzeum Historii Katowic
Fot. Muzeum Historii Katowic
Fot. Muzeum Historii Katowic

WOKÓŁ MISTRZÓW GRUPY JANOWSKIEJ

Tuż obok kadzi i magli możemy zobaczyć wystawę niezwykłych obrazów tworzonych przez artystów-amatorów z tutejszego osiedla. Możecie na nich odszukać typowe zabudowania Nikiszowca, zobaczyć z ceny z codziennego życia górników, a nawet z tutejszej pralni. Wiele scen odnosi się do tradycyjnych rozrywek, sposobów spędzania wolnego czasu, a na niektórych zamieszkały… fantastyczne stwory!

T. Ociepka, Elektrociepłownia, Fot. Muzeum Historii Katowic
T. Ociepka, Elektrociepłownia, Fot. Muzeum Historii Katowic

U NOS W DOMA NA NIKISZU

To zaaranżowane robotnicze mieszkanie składające się z kuchni i dwóch izb. Wnętrza i ich wyposażenie opowiedzą nam o codziennym życiu mieszkańców osiedla, a także lokalnych tradycjach i popularnych zainteresowaniach.

fot. Muzeum Historii Katowic
fot. Muzeum Historii Katowic

Fot. Muzeum Historii Katowic

W Muzeum organizowane są wystawy czasowe, a także warsztaty dla dzieci oraz zajęcia dla grup. Szczegóły w zakładkach KALENDARZ WYDARZEŃ i EDUKACJA na stronie Muzeum Historii Katowic . Wystawa mieści się na piętrze - jest winda. W toalecie przewijak dla niemowląt.

Polecamy nas rodzinny przewodnik muzealny, w którym znajdziecie wiele ciekawostek dotyczących poszczególnych wystaw oraz zagadki dla dzieci do rozwiązania w trakcie zwiedzania.

A może macie ochotę na SPACER PO NIKISZOWCU? Zapraszamy do skorzystania z naszego opisu trasy!

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Katowice


Wczytuję komentarze ...
cancel