location_city Wyspa Albarella
Państwo:  Włochy

check_circle  Atrakcje dla dzieci
Klimat i położenie:
(Isola) Albarella to niewielka wyspa, położona na Lagunie Weneckiej, niedaleko portowej Chioggi, zwanej przez niektórych „małą Wenecją” (choć do Wenecji dużo jej brakuje).

Albarella leży na terenie Parku Delty Padu (Parco Regionale del Delta del Po), znanego wśród ornitologów. Jeśli chodzi o roślinność - dużo tu aromatycznych sosen z wielkimi szyszkami, które uwielbiają dzieci i wielkich krzaków eterycznego rozmarynu.

My byliśmy na Albarelli we wrześniu, który dla Włochów jest czasem po sezonie, mimo pięknej i słonecznej pogody. Wyspa pełna była niemieckich rodzin, spędzających tu wakacje i masowo wożących dzieciaki (nawet kilkumiesięczne niemowlęta) przyczepkami rowerowymi.

Codziennie witało nas słońce, a temperatura morza nie zniechęcała do kąpieli (choć bardzo ciepłolubni mogliby uznać, że jest za zimno).

Dojazd:
Na wyspę można dotrzeć jedynie samochodem. Moja podróż z dwulatkiem, plecakiem i walizką wyglądała tak: z Balic dotarliśmy do lotniska pod Bolonią, potem autobusem do dworca kolejowego, pociągiem do Rovigo, a z Rovigo odebrał nas samochodem znajomy. Z Rovigo na Albarellę lokalnymi drogami jest jeszcze 60 kilometrów, które bez samochodu trudno będzie pokonać.

Charakterystyka:
Wyspa ma 5 kilometrów długości i 1,5 szerokości. Co ciekawe wyspa jest prywatna i żeby na nią wjechać trzeba być albo rezydentem, albo gościem.

Wyspa szczyci się statusem miejsca ekologicznego – samochodem dojechać tu można do domu, a na wyspie obowiązuje ruch rowerowy, a niektórzy poruszają się samochodami z napędem elektrycznym, popularnie zwanymi meleksami. Meleks i rower można oczywiście wypożyczyć w jednej z lokalnych wypożyczalni.

Na wyspie znajduje się stadnina koni, a dla dzieci główną atrakcją (oprócz plaży i centrum rekreacyjno-sportowego) jest duży plac zabaw ze zjeżdżalniami o zróżnicowanym stopniu trudności i mini-zoo z kucykami, kozami, kicającymi po trawie królikami i papużkami falistymi. Obok znajduje się też staw z rybkami i drewnianym podestem. Drugi, mniejszy plac zabaw z pajęczyną do wspinania znaleźć można przy plaży Mare Mostrum. Atrakcją dla dzieci jest bezpłatny elektryczny pociąg, który kilka razy na godzinę objeżdża wyspę, docierając na pętlę w postaci placu z kilkoma sklepikami (i kolejnym małym placem zabaw nieopodal).

Autor: Olga Płuciennik
Data dodania:2016-02-26


comments powered by Disqus
cancel