location_city Jicin - z wizytą u Rumcajsa
Państwo:  Czechy

check_circle  Atrakcje dla dzieci
check_circle  Atrakcje dla dzieci w czasie deszczu
check_circle  Możliwy dojazd pociągiem
Jicin, Rzacholec, Prahovskie Skały - ojczyzna rozbójnika Rumcajsa, Hanki i Cypiska - znajduje się w Czechach wschodnich, w regionie Hradca Králove. Ponadto Jicin to niezmiernie malownicze miasteczko założone w XIV w., następnie przebudowane w stylu renesansowym w XVI w., o czym przypomina kameralny rynek otoczony pierzeją kamienic z podcieniami, które inspirują dzieci do biegów w tych specyficznych tunelach.Wielką zaletą tego uroczego miejsca jest jego zaściankowy charakter, który nie został zakłócony komercyjnym charakterem. Owszem - spotkamy tu przebierańców: Rumcajsa i Hankę, zrobimy sobie zdjęcie w tablicy z bohaterami bajki, ale dzieci nie są atakowane straganami z chińskimi pamiątkami i rozmaitymi płatnymi atrakcjami.

Na Rynek można wejść przez 52-metrową wieżę-bramę Valdicka z II połowy XVI wieku (droga na szczyt wieży prowadzi po 156-u stopniach, polecam dla dzieci, które takie wyzwania uwielbiają).Ze szczytu wieży rozciąga się wspaniały widok na okolicę.

Po lewej stronie od bramy, nie wchodząc na rynek, a kierując się wiodącą w lewo uliczką za drewnianym placem zabawPlac zabaw znajdziemy też w zamkowym parku (wejście między kościołem a zamkiem, zakaz wprowadzania psów).

Niedaleko bramy na Rynek w miniaturowej kamieniczce znajduje się warsztat szewski Rumcajsa. Historie o Szewcu z Jicina, bajkowego rozbójníka z opowieści Vaclava Čtvrtka, zostały barwnie zilustrowane przez plastyka Radka Pilařa. Opowieści te wciąż cieszą dzieciaki w formie zarówno kreskówek, jak i samych książek czy też audio booków. Stąd też atrakcją Jicina jest znajdująca się tuż przy rynku niezwykle zabawna galeria - Rumcajsowy Świat Radka Pilařa

W odległości mniejszej niż 5 km od Rynku znajduje się Jaskinia Rumcajsa, a ok 10 km od Jicina - rezerwat Prachovskich Skál wraz ze słynnym Rzacholeckim Lasem - królestwem dobrodusznego brodatego zbója Rumcajsa. Zatopione w lesie skały, schodki, wąskie przejścia, przez które poprowadzone jest kilka prostych i niedługich szlaków niezmiernie pobudzają wyobraźnię nie tylko dzieci.
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Góry Stołowe


Wczytuję komentarze ...
cancel