location_city Blansko
Państwo:  Czechy

check_circle  Atrakcje dla dzieci
check_circle  Możliwy dojazd pociągiem
Blansko jest to najbliższe miasto Morawskiego Krasu, do którego dojedziemy pociągiem.

Stąd do Skalnego Młynu, w którym rozpoczynamy zwiedzanie jaskiń mamy około 6 km. Z głównego dworca autobusowego w Blansku do Skalnego Młyna kursuje autobus Krasobus linia 226 stanowisko 6 (jest to około 6 km). Tutaj znajdziemy rozkład jazdy.

Jest ono dobrze skomunikowane jednak noclegi tam są dość drogie - w sezonie od ponad 150 zł za noc. To jednak nie jest jego główna wada – miasteczko nie jest typowo turystyczne – jest po prostu mało urokliwe – nie ma ładnego rynku, po którym można pospacerować wieczorem – w zasadzie jest to typowe miasto – blokowiska, trochę niestety obskurnie (można zobaczyć na Google Street View czy to nam odpowiada).

Zaletą miasteczka jest jednak piękne jezioro, gdzie można odpocząć z dziećmi i Aquapark. Pod samo jezioro prowadzi chodnik - można tam wygodnie podjechać wózkiem (samo jezioro znajduje się na górce - czeka nas więc pchanie wózka pod górę oczywiście po chodniku). Jezioro otoczone jest dużym lasem - są tutaj szlaki i trasy spacerowe. Przy jeziorze bary, restauracja i duży plac zabaw dla dzieci.

Link do mapy placów zabaw w Blansku

W jeziorze wyznaczone miejsce o niższej głębokości dla dzieci. Przy brzegu długo jest bardzo płytkie miejsce, gdzie maluszki mogą się spokojnie potaplać. W upalny dzień znajdziemy tu sporo cienia.

Nad jeziorem paradoksalnie wcale nie było dużo ludzi - nie wiem czemu na folderach Blanska nie wspomina się o nim, choć jest to najładniejsza jego część. My byliśmy w wakacje, w ciepły dzień i spokojnie można było z daleka obserwować bawiące się dziecko nie bojąc się, że zginie w tłumie co przy większości jezior jest nie do pomyślenia. Turystów tu nie ma - głównie miejscowi, którzy wiedzą o kąpielisku.

Wybierając się z wózkiem lub osobą niepełnosprawną warto też wiedzieć, że Blansko to miasto położone w dolinie otoczonej pagórkami. Mamy więc częste (czasem strome) podejścia pod górkę i zejścia w dół, co przy spacerach z wózkiem może być męczące.

Z noclegów przyjaznych dzieciom wyszukałam Penzion u Rechu jednak nie było wolnych miejsc i my mieszkaliśmy w innym pensjonacie. Dobrą opcją jest również nocleg w Parku przy zamku (na dole restauracja ze stolikami na zewnątrz z widokiem na znajdujący się obok plac zabaw) - Zámecká sýpka.

Autor: adelina
Data dodania:2019-12-29

Wiecej w regionie: Morawski Kras


comments powered by Disqus
cancel