Tłusty czwartek - skąd się wzięła tradycja jedzenia pączków?

Dlaczego jemy pączki w Tłusty Czwartek?

 "Tłusty Czwartek" to tradycyjne polskie święto rozpoczynające ostatni tydzień karnawału. Już za kilka dni Środa Popielcowa rozpocznie Wielki Post, czyli czas bez hucznych zabaw i obżarstwa. Głównym elementem tego dnia jest spożywanie dużych ilości tradycyjnych, tłustych i kalorycznych przysmaków, przede wszystkim pączków i faworków (zwanych też chrustem). Pączki są smażone w głębokim oleju i nadziewane marmoladą, kremem lub innymi słodkimi nadzieniami, a następnie posypane cukrem pudrem, lub oblane lukrem.

Czy wiecie, że tradycja jedzenia pączków w Tłusty Czwartek sięga czasów starożytnych?

Już w starożytnym Rzymie spożywano pączki, jednak nie były one przygotowywane na słodko. W czasach starożytnych tłusty czwartek był dniem w którym świętowano pożegnanie zimy i nadejście wiosny poprzez jedzenie tłustych potraw ze słoniną i boczkiem.

Pierwsze pączki nie były słodkie!

Starożytne pączki nie spływały lukrem - pieczono je z ciasta chlebowego, a nadziewano słoniną i boczkiem! Dopiero z czasem pączki przygotowywano na słodko. 

Tłusty Czwartek w Polsce

Do Polski zwyczaj trafił wraz z nadchodzącym XVII wiekiem - w pierwszej kolejności w miastach i na dworach. Jadano wtedy pampuchy - tradycyjne pączki wyrabiane z mąki pszennej smażone w gorącym, głębokim smalcu. Na taki rarytas mogły pozwolić sobie tylko najbogatsze domy

Tłusty czwartek - kolorowanki dla dzieci on-line i do wydruku:

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel