Tatry i narty biegowe. Trasy na biegówki w Kościelisku

Trasy biegowe w Kościelisku to atrakcja godna polecenia wszystkim, którzy chcą aktywnie spędzić czas pod Tatrami w zimie.

Biegówki na stadionie biathlonowym, Koscielisko - Kiry

Tatry i narty biegowe?

Narty biegowe to sport, który nie zawsze kojarzy się nam z Tatrami. Podczas gdy setki turystów szusują po stokach zjazdowych, kolejne setki stoją w "kolejce do kolejki" na trasach biegówkowych czeka na Was cisza, spokój oraz oczywiście piękne widoki! W czasie zimowego wypoczynku na Podhalu polecamy Wam skorzystać z tej formy aktywności, a najlepiej na bezpłatnych i doskonale przygotowanych trasach w Kościelisku.

Kościelisko, trasa na narty biegowe

Narty biegowe w Kościelisku

Kościelisko to doskonałe miejsce, żeby rozpocząć swoją przygodę z nartami biegowymi! Czy wiecie, że na tutejszym stadionie biathlonowym w 1969 r. odbyły się Mistrzostwa Świata, w tutejszym UKS Regle trenują młodzi narciarze biegowi i własnie tu mieszka słynna olimpijka Justyna Kowalczyk?

Kościelisko - wypożyczalnia nart biegowych

W Kościelisku działają dwie wypożyczalnie nart biegowych, obie przy ul. Nędzy-Kubińca (ich lokalizację zobaczycie na mapie w nagłówku artykułu). Można tu tez umówić się na lekcje z instruktorem narciarstwa biegowego.

Kościelisko: wypożyczalnie i instruktorzy nart biegowych

Trasy na narty biegowe w Kościelisku

Trasy na biegówki w Kościelisku co roku mają nieco inny przebieg, dlatego trudno znaleźć aktualną mapę. Zawsze rozpoczynają się w okolicy wypożyczalni w Kościelisku-Chotarz, na parkingu przy ul. Nędzy-Kubińca. Jeśli macie swój sprzęt możecie też wejść na trasę na stadionie biathlonowym, Kościelisko-Kiry. Podpowiedzią będzie lokalizacja poszczególnych zdjęć na mapie w nagłówku artykułu.

Przebieg tras biegówkowych w Kościelisku 2023

W sezonie 2023 gmina przygotowała i regularnie ratrakuje kilka tras, łącznie ok. 8 km. Na wschód od ul. Nędzy - Kubińca, w stronę Gronika odchodzi jedna pętla rozpoczynająca się na tyłach wypożyczalni Gąsienica Sport. To widokowa pętla po łąkach:

"Wschodnia" trasa biegówkowa, Kościelisko - Chotarz w stronę Gronika

Po drugiej stronie ulicy, przy większym parkingu startują trasy "na zachód", w kierunku Nędzowskich Borów i stadionu biathlonowego Kościelisko - Kiry:

Początek trasy na narty biegowe w Kościelisku, ul. Nędzy-Kubińca, trasa "zachodnia" w stronę Nędzowskich Borów i stadionu

Do wyboru mamy tutaj łatwą pętle po łące:

Kościelisko, trasa na narty biegowe

...albo dłuższe trasy: pętlę przez las na łąkę w Kirach:

Widokowa trasa na narty biegowe w Kościelisku (trasa "zachodnia")

...oraz najdłuższą trasę na stadion biathlonowy:

Narty biegowe w Kościelisku: odcinek leśny trasy wzdłuż ulicy Groń, Kiry

Stadion biathlonowy, Kościelisko - Kiry

Trasą z parkingu przy ul. Nędzy-Kubińca w pięknych okolicznościach przyrody "dobiegniemy" do stadionu biathlonowego w Kościelisku - Kirach. Uwaga! Ta trasa posiada sztuczne oświetlenie, które jest włączane codziennie z wyjątkiem wtorków i czwartków (sezon 2022/23).

Na sam stadion dostaniemy się wygodnym narciarskim wiaduktem nad ul. Groń, a na miejscu mamy do wyboru kilka pętli o różnej długości i trudności.

Stadion biathlonowy w Kościelisku - trasy na narty biegowe. Po lewej. "pod Giewontem" wiadukt narciarski nad drogą samochodową.

Ze stadionu na parking wracamy tą samą trasą - tzn. cały czas trzymamy się prawej strony, żeby nie jechać pod prąd. Jedyny minus tras w Kościelisku to bowiem brak oznaczeń przy trasach: np. strzałek z kierunkiem jazdy, tablic z mapkami i oznaczeniem długości poszczególnych pętli itp., które na pewno bardzo przydałyby się osobom, które są tu pierwszy raz.

Dzikie trasy na narty biegowe i śladowe w Kościelisku

Jeśli niekoniecznie potrzebujecie trasy ratrakowanej, z równym śladem, spróbujcie swoich sił na zaśnieżonych kościeliskich łąkach, np. Z Chotarza w stronę Gronika i Małej Łąki.

Liczne "ślady" świadczą, o tym, że amatorów takich atrakcji nie brakuje!

Dzikie trasy na biegówki - łąki w okolicy Kościeliska

Oczywiście podejście pod górę będzie tu dużo trudniejsze... Za to dziki spacer, a tym bardziej zjazd po puchu zapewni niezapomniane wrażenia!

Kościelisko, dzikie trasy na narty biegowe - okolice Małej Łąki
Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2023-02-14
Wczytuję komentarze ...
cancel