Pociąg retro - Pińczów i okolice

Coś dla miłośników kolei i pięknych ogrodów :)

Ze stacji w Pińczowie o godz.12.05 w każdą niedzielę w sezonie letnim (od maja do końca września, o ile zbierze się grupa min. 15 osób) odjeżdża wąskotorowy retro pociąg "Express Ponidzie". Samochód można zostawić na parkingu przy stacji, a następnie przesiąść się do "pociągu bylejakiego" (dosłownie) ;) Wagony z drewnianymi siedzeniami w środku, zero klimy, trzęsie ;) Ale WC w każdym wagonie jest.

Jest też wagon bufetowy, gdzie można kupić coś do zjedzenia. Pociąg jedzie z Pińczowa do stacji Umianowice, pokonując dystans 10 km w pół godziny (porusza się z prędkością jakieś 20km/h, rowerem by go prześcignął). Po drodze piękne widoki na pofalowane krajobrazy, długie prostokątne pola i łąki we wszystkich odcieniach żółci i zieleni oraz podmokłe starorzecza Nidy. Czasem trafi się jakaś krowa lub koń ;) W Umianowicach pociąg staje w szczerym polu, na horyzoncie ani jednego domu, trawa po kolana. Obok drewnianego budynku stacji są zadaszone wiaty z ławkami i tu zaczyna się piknik. Obsługa pociągu rozpala ognisko, można sobie upiec kiełbaskę, przy wagonie bufetowym jest nawet umywalka z wodą, gdzie można potem umyć ręce! Z głośników leci disco muza. Klimat mega :D

Postój trwa ponad godzinę, więc jest czas pooglądać z bliska lokomotywę i wszystkie wagony, poćwiczyć równowagę chodząc po torach, pobiegać po łące i ogólnie spędzić miło czas w pięknych okolicznościach przyrody. Powrót tą samą trasą, w Pińczowie pociąg jest z powrotem o 14.20. Bilet rodzinny (2+2) na całą tą kolejową przyjemność kosztuje 25 zł.

Więcej informacji na temat pociągu TUTAJ:


Dla koneserów: ten sam pociąg kursuje na trasie Jędrzejów - Pińczów, ale to już jest atrakcja całodniowa (wyjazd 10.00 z Jędrzejowa, powrót 18.00, po drodze kilka postojów i zwiedzanie okolicy, więcej na ich stronie)Sam Pińczów to bardzo przyjemne, leniwe miasteczko. Najciekawsze miejsce to chyba góra z piękną, renesansową kaplicą św. Anny, skąd roztacza się fantastyczny widok na dolinę Nidy. Z rynku spacerkiem jakieś 20 min. Samo podejście pod górę to wąska, bardzo stroma ścieżka (wózek odpada), ale można też podjechać pod kaplicę okrężną drogą samochodem.Polecam też pobliski Ogród na Rozstajach w miejscowości Młodzawy Małe. Jest to przepiękny, prywatny ogród, który właściciele w weekendy udostępniają zwiedzającym. Bilety nie tanie (10 zł dorosły, 6 zł dziecko), ale warto. Jest tu mnóstwo cudownych zakątków typu alejki, mosteczki, wodospady, oczka wodne i soczysta trawa, która aż się prosi, żeby po niej pobiegać boso. Wszystko położone na kilku poziomach. Jest też ptaszarnia (m.in. pawie). Ogród jest czynny w godz. 9.00-19.00 w soboty i niedziele od kwietnia do października. Zakaz wprowadzania psów.

Więcej info TUTAJ.


W okolicy Pińczowa jest mnóstwo mniejszych i większych miejscowości, a w każdej coś ciekawego architektonicznie, historycznie lub przyrodniczo. Jest to miejsce z niesamowitym potencjałem turystycznym!

Więcej informacji TUTAJ
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel