O Rzeszowskim Smoku

Dawno temu w Rzeszowie nie było tylu księgarń i bibliotek jak dzisiaj. Książki bardzo dużo kosztowały i były bardzo drogie. Pewnego dnia mieszkańcom Rzeszowa ktoś zaczął kraść ich książki – aptekarzowi znikła książka z przepisami na lekarstwa, sędziemu kodeks, w który miał zapisane co wolno a co nie w Rzeszowie, nauczycielowi podręcznik z którego uczył dzieci w szkole. Bez tych książek nie mogli pracować więc straż miejska zaczęła szukać złodzieja.

Domy wszystkich osób, którym ukradziono książki były połączone piwnicami - podziemnymi korytarzami. Kiedy strażnicy chodzili po tych podziemiach znaleźli tam piwnicę pełną książek i czerwonego smoka. Tak bardzo się go przestraszyli, że uciekli i pozamykali wszystkie drzwi do piwnic.

Smok jednak znalazł wyjście – wyszedł przez studnię na Rynku i poprosił mieszkańców Rzeszowa, żeby się go nie bali. Przeprosił za to, że zabrał książki bez pytania, ale swoje wszystkie już przeczytał i mu się bardzo. Od tej pory ludzie pożyczali smokowi swoje książki, a jak byli w innych miastach to kupowali nowe i mu przywozili. Sami też zaczęli więcej czytać i wkrótce w Rzeszowie powstały też księgarnie i biblioteki.

Legenda o rzeszowskim smoku - kolorowanka do wydruku
Legenda o rzeszowskim smoku - kolorowanka do wydruku
Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2023-07-04
Wczytuję komentarze ...
cancel