Legenda o Baszcie Siedmiu Płaszczy w Szczecinie

Znajdująca się u stóp Zamku Książąt Pomorskich Baszta Panieńska zwana też Basztą Siedmiu Płaszczy to jeden z symboli Szczecina. Jest pozostałością średniowiecznych murów obronnych miasta. 

Średniowieczne mury Szczecina liczyły ok. 2,5 kilometra. Posiadały 4 bramy główne: Młyńską, Świętego Ducha, Pasawską i Panieńską.  Obok bram obwarowania posiadały 7 baszt okrągłych, 14 kwadratowych, 1 sześciokątną i 15 półbaszt, tj. baszt otwartych. Od strony Odry znajdowało się kilka furt wodnych. Wokół murów przebiegała fosa wodna o głębokości 30-35 łokci.

Skąd wzięła się nazwa Baszta Siedmiu Płaszczy?

Według legendy jeden z książąt pomorskich Gryfitów zamówił u krawca siedem płaszczy z bardzo szykownego i drogiego materiału. Materiał tak bardzo spodobał się żonie krawca, że uprosiła męża by z pozostałych skrawków materiału uszył dla niej suknię. 

Książę i cały dwór zachwycali się płaszczami. Były piękne. Jednak radość księcia nie trwała długo. Wkrótce ktoś powiedział mu, że widział żonę krawca jak przechadza się po mieście w sukni z tego samego materiału.

Za karę nieuczciwy rzemieślnik został zamknięty zamkowej baszcie, która od tej pory nosi wspomniane wyżej nazwy.

Legenda o Baszcie Siedmiu Płaszczy
Legenda o Baszcie Siedmiu Płaszczy
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel