Kim są Karaimi?

Karaimi to ciekawa grupa etniczna i religijna, z którą spotkamy się m.in. w czasie wycieczki na Litwę. Karaimi to lud semicki pochodzący się z Bliskiego Wschodu, wyznający karaimizm - religię wywodzącą się z judaizmu.

Zamek w Trokach, sala Karaimów
Zamek w Trokach, sala Karaimów

Nazwa "Karaimi" lub "Karaimowie" pochodzi od hebrajskiego słowa oznaczającego "czytający". Dla Karaimów podstawą ich wiary jest Tora, nie uznają Talmudu. Co istotne: Karaimem można się tylko urodzić: z obojga rodziców Karaimów, nie można przyjąć wiary karaimskiej.

Karaimi w Trokach

Najsłynniejsi Karaimi w naszej części Europy to Karaimi z Troków, sprowadzeni tu i osiedleni przez księcia Witolda. Do dziś niewielka społeczność karaimska mieszka u stóp słynnego zamku na wyspie. W Trokach działa karaimska kienesa, czyli dom modlitwy oraz Etnograficzne Muzeum Karaimskie. Niewielką wystawę poświęconą kulturze Karaimów znajdziemy w górnym zamku na wyspie.

Troki - zamek na wyspie

Troki - zamek na wyspie

Zamek na wyspie w Trokach to główna atrakcja małego miasteczka, położonego ok. 27 km na zachód od Wilna. Gotycka twierdza powstała tu na przełomie XIV i XV w. za czasów panowania księcia Witolda. ...

Dziś w Trokach mieszka ok. 1/3 litewskich Karaimów, czyli niewiele ponad 100 osób. Charakterystyczne gospodarstwa karaimów w Trokach rozpoznamy po tym, że domy ustawione są szczytem do ulicy:

Tradycyjny karaimski dom w Trokach
Tradycyjny karaimski dom w Trokach

Karaimskie domy rozpoznamy po 3 oknach w ścianie szczytowej. Podobno pierwsze okno było dla Boga, drugie dla księcia Witolda, a trzecie dla gospodarza.

Co warto zobaczyć w Trokach?

Macie ochotę zwiedzić Troki? Co warto wiedzieć o tej miejscowości i jej atrakcjach?

Troki - zwiedzanie, atrakcje i ciekawostki

Troki - zwiedzanie, atrakcje i ciekawostki

Troki to niewielka miejscowość na Pojezierzu Wileńskim, dawna stolica Litwy. Główna atrakcja Troków to zamek wielkich książąt litewskich, malowniczo położony na wyspie na jeziorze Galve. ...

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel