Iwonicz Zdrój - szlaki i atrakcje w okolicy

Iwonicz-Zdrój to jedno z najstarszych polskich uzdrowisk. Miasteczko położone wśród tzw. Wzgórz Rymanowskich na Pogórzu Bukowskim odznacza się kameralna atmosferą, bogatą siecią szlaków i lokalnych pieszych ścieżek w okolicy.

Iwonicz-Zdrój - wnętrze pijalni wód mineralnych
Iwonicz-Zdrój - wnętrze pijalni wód mineralnych

Uzdrowisko Iwonicz-Zdrój: historia i ciekawostki

Historia uzdrowiska w dolinie Iwonickiego Potoku, zwanego też pieszczotliwie "Iwonką" sięga czasów Stefana Batorego, którego nadworny lekarz, Wojciech Oczko, opisywał lecznicze działanie tutejszych zdrojów już pod koniec XVI w.!

Miejscowość rozkwitła jednak dopiero w pierwszej połowie XIX w. dzięki małżeństwu Amelii i Karolowi Załuskim. To za ich czasów powstała słynna zabudowa Iwonicza, wzorowana na modnym stylu szwajcarskim. Jeden z budynków zaprojektowała nawet sama Amelia Załuska - to tzw. Stary Pałac, niegdyś rodzinna rezydencja, dziś - siedziba dyrekcji uzdrowiska.

Nic dziwnego, że uzdrowisko potrafiło zachwycić! Prof. J. Dietl stwierdził, że Iwonicz to "książę wód jodowych".

Iwonicz-Zdrój - willa Bazar
Iwonicz-Zdrój - willa Bazar

Z tamtych czasów w Iwoniczu Zdroju przetrwało do dziś aż 22 zabytkowe budynki (z XIX i początku XX w.), a także pamięć o ich znamienitych gościach: Elizie Orzeszkowej, Janie Matejko (który namalował fundację tutejszego kościoła przez biskupa Iwona Odrowąża, niestety obraz zaginął) oraz Wincentym Polu (poecie, którego pomnik znajdziemy przy źródełku Bełkotka).

Ciekawym "akcentem" zapisała się także w historii Iwonicza II wojna światowa, kiedy to latem 1944 r. władzę w mieście przejęli partyzanci AK, tworząc niezależną od władz okupacyjnych Rzeczpospolitą Iwonicką.

"Rzeczpospolita Iwonicka" - tablica pamiątkowa
"Rzeczpospolita Iwonicka" - tablica pamiątkowa

Atrakcje w Iwoniczu Zdroju

Poza spacerem połączonym z podziwianiem zabytkowej zabudowy uzdrowiska na pewno trzeba spróbować tutejszych wód mineralnych. Pierwsze źródła, odkryte w XIX w. nazwano imionami małżeństwa Załuskich ("Amelia" i "Karol") oraz brata Karola - "Józef". Dziś w przepięknej pijalni za drobną opłatą możemy spróbować wody ze źródeł Karol, Klimkówka, Iza, Iwonicz, Elin. Na bazie iwonickich wód produkowane są też naturalne kosmetyki.

Iwonicz-Zdrój
Iwonicz-Zdrój

 Uwaga! Ze względu na dużą zawartość bromu i jodu wody iwonickie nie są wskazane dla osób cierpiących na choroby wieńcowe, nadczynność tarczycy i choroby nowotworowe.

W południowej części miejscowości znajdziemy zaplecze sportowe: ogólnodostępny basen, boiska, place zabaw oraz amfiteatr, natomiast na zachód od zabytkowego centrum: nowy Park Zdrojowy z tężnią solankową i leśną alejką Wincentego Pola w górę potoku Bełkotka.

Teren rekreacyjny w południowej cześci Iwonicza-Zdroju
Teren rekreacyjny w południowej cześci Iwonicza-Zdroju

Iwonicz-Zdrój - ścieżki spacerowe i szlaki w okolicy

Wokół uzdrowiska wyznaczono bogatą sieć ścieżek spacerowych, głównie po okolicznych lasach.

W ramach dłuższego spaceru proponujemy Wam pieszą wycieczkę do sąsiedniego uzdrowiska: Rymanowa-Zdroju. Do wyboru mamy dwie drogi: leśną czerwonym szlakiem i ciut dłuższą, ale za to bardziej widokową zielonym szlakiem przez Przymiarki.

Oto dokładny opis obu tras, które możecie połączyć w pętlę: dojść do Rymanowa-Zdroju jedną z nich, a wrócić drugą.

Zielony szlak przez Przymiarki z Iwonicza do Rymanowa

średnia
directions_walk

Zielony szlak przez Przymiarki z Iwonicza do Rymanowa

max 619 m min 366 m
straighten 7.0km
timer 2h 22min
north_east 249m
south_east 278m
Czerwony szlak z Rymanowa do Iwonicza

średnia
directions_walk

Czerwony szlak z Rymanowa do Iwonicza

max 592 m min 375 m
straighten 6.3km
timer 2h 28min
north_east 358m
south_east 331m
Zielony szlak Iwonicz-Zdrój - Rymanów-Zdrój. Wyjście z lasu na łąki
Zielony szlak Iwonicz-Zdrój - Rymanów-Zdrój. Wyjście z lasu na łąki

Więcej o Rymanowie-Zdroju, szlakach i atrakcjach w okolicy:

Rymanów-Zdrój - atrakcje i szlaki w okolicy

Rymanów-Zdrój - atrakcje i szlaki w okolicy

Rymanów Zdrój to podkarpackie uzdrowisko, które w sposób szczególny nastawione jest na przyjmowanie najmłodszych kuracjuszy. Zaciszna miejscowość w dolinie rzeki Tabor otoczona jest bogatą siecią ścieżek i szlaków wśród zielonych Wzgórz Rymanowskich ...

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel