XIN CHAO! Wietnam dla dociekliwych
Dzień dobry Wietnamie!
Najnowsza część serii książek Wydawnictwa Dwie Siostry "dla dociekliwych" zabierze nas w daleką, egzotyczną podróż. Xin chao (czyt. "sin czao" ) to po wietnamsku "dzień dobry!" i jak dowiecie się z lektury książki to rzeczywiście bardzo gościnny i bardzo ciekawy kraj!
Co ty wiesz o Wietnamie?
Tradycyjnie zaczniemy od mapy-spisu treści, a właściwie spisu faktów, ciekawostek, atrakcji, legend i zwyczajów, które nie mogą się doczekać aż je odkryjemy!
Krótkie rozdziały możemy czytać w dowolnej kolejności. Każdy z nich to osobna 2-4 stronicowa opowieść. Dowiemy się z nich podstawowych faktów z historii i kultury kraju, ale przede wszystkim poznamy tajemnicze opowieści o smokach, zwiedzimy lokalne atrakcje i "spróbujemy" miejscowych przysmaków.
Tak daleko, że pieprz tam rośnie...
Tak, w Wietnamie rośnie pieprz (dowiecie się też JAK rośnie i jak otrzymuje się poszczególne odmiany). Wietnam to rzeczywiście bardzo daleki kraj i pewnie niewielu z nas będzie miało okazję skorzystać z praktycznych wskazówek dla turystów i zobaczyć opisywane miejsca "na własne oczy". A może jednak jest nam bliższy niż się wydaje?
Autorki książki zwracają uwagę na elementy, które zbliżają Polaków i Wietnamczyków. Przypominają o obecności licznej wietnamskiej mniejszości w Polsce, bardzo ciekawe są wypowiedzi wietnamskich dzieci np. o polskiej szkole! Poznamy też Kazimierza Kwiatkowskiego, najbardziej znanego Polaka w Wietnamie. Czym się zasłużył nasz rodak zwany przez wietnamskich przyjaciół Ka Zikiem? Przeczytajcie sami!
...a na koniec "Zrób to sam": kilka wietnamskich przepisów, a także praktyczny słowniczek ze zwrotami, dzięki znajomości których zaskoczysz swoich wietnamskich kolegów!
XIN CHAO! Wietnam dla dociekliwych
Tekst Ton Van Anh, Monika Utnik-Strugała
Ilustracje: Anna Kaźmierak
Wydawnictwo Dwie Siostry 2020
PS. W tej serii wydano już kilka książek o różnych krajach, my recenzowaliśmy np. Great. Wielka Brytania dla dociekliwych.
Więcej książek o dalekich podróżach (i KONKURS) znajdziecie w artykule "PÓŁKA MŁODEGO PODRÓŻNIKA".
O bliższych, krajowych "książkowych wyprawach" piszemy w artykule "W POLSKĘ BEZ PLECAKA."
Data dodania: 2020-12-11