TAJEMNICA SEKRETARZYKA, czyli Poznań dla młodzieży i dorosłych

Tym razem mamy propozycję lektury dla młodzieży oraz dla dorosłych, którzy chcieliby odkryć coś nowego w swoim rodzimym, lub odwiedzanym w ramach wycieczki mieście.


Pamiątki rodzinne autorki – pretekst do snucia opowieści o ich rzekomym pochodzeniu

TAJEMNICA SEKRETARZYKA CZYLI Z PAMIĘTNIKA POZNANIANKI to podróż w historię rodziny, Poznania, ale i całej Polski i nas: Polaków. Akcja pseudopamiętnika bohaterki, Anny Miśkiewicz rozgrywa się w XIX-wiecznej stolicy Wielkiego Księstwa Poznańskiego, jej okolicach oraz w środowisku emigracyjnym w Paryżu.W toku opowieści poznajemy fikcyjnych członków rodziny Anny, ale już wśród jej przyjaciół i znajomych pojawia się cała galeria postaci historycznych ważnych dla historii Poznania i Polski. Są wśród nich wielkie nazwiska artystów i bohaterów powstań narodowych, ale najwięcej jest „bohaterów drugiego planu”: związanych z Poznaniem działaczy społecznych, profesorów, lekarzy, zasłużonych dla lokalnej społeczności arystokratów, których nazwiska warto przypomnieć i zapamiętać.

Mimo, że książka powstała z myślą o dorosłych czytelnikach osobiście uważam, że jej lektura może być bardzo cenna także dla młodzieży. TAJEMNICA SEKRETARZYKA CZYLI Z PAMIĘTNIKA POZNANIANKI może się stać dla kilkunastolatków znakomitym uzupełnieniem „suchych” faktów nt. dziewiętnastowiecznej Polski. Pomoże w wyobrażeniu sobie realiów codziennego życia naszych przodków pod zaborami (często także jego ciemnej, trudnej strony). Z innej perspektywy spojrzymy na powstania (czy w szkole ktoś opowiadał nam o rodzinach powstańców, o lekarzach frontowych?). Bohaterów ujrzymy jako postacie z krwi i kości, a nie tylko kolejne nazwiska do zapamiętania na sprawdzian, czy egzamin.Książka ilustrowana jest fotografiami Poznania, prezentującymi miejsca, w których rozgrywa się akcja pamiętnika oraz fotografiami z rodzinnego archiwum autorki. Anna przybiera twarz Marianny, babki Donaty Dominik-Stawickiej, która to stała się inspiracją do stworzenia fikcyjnej autorki pamiętnika. Zabieg ten dodaje opowieści wiarygodności, wprowadza nas w świat, który dawno przeminął, jednak dzięki przygodzie z książką TAJEMNICA SEKRETARZYKA CZYLI Z PAMIĘTNIKA POZNANIANKI staje się nam o wiele bliższy!Donata Dominik-Stawicka, TAJEMNICA SEKRETARZYKA CZYLI Z PAMIĘTNIKA POZNANIANKI
Wydawnictwo Skrzat

Artykuł powstał w ramach cyklu: W Polskę bez plecaka, prezentującego najciekawsze, niebanalne i najbardziej wartościowe publikacje dla młodych turystów i ich rodziców.

Mamy nadzieję, że zachęcą Was one do odkrywania rozmaitych zakątków Polski i staną się niezastąpionymi towarzyszami rodzinnych podróży!

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel