Niezwykła podróż po ŚWIECIE PIENIĄDZA

Zapraszamy Was do niezwykłej podróży po ŚWIECIE PIENIĄDZA!

Kiedy w nasze ręce trafi owoc pracy Fundacji Świat Pieniądza, na pewno poczujemy jego konkretny ciężar. To nie będzie mały, podręczny poradnik, a kawał ciężkiej roboty całego zespołu autorskiego!

A czym ŚWIAT PIENIĄDZA stanie się dla czytelnika?

Świat można przedstawiać na kilka sposobów: w atlasie z mapami, w słowniku terminów i nazw geograficznych, albo… w formie pasjonującej powieści podróżniczej. ŚWIAT PIENIĄDZA to zdecydowanie nie atlas, nie leksykon, a właśnie porywająca relacja podróżnika z wyprawy po krainie ekonomii.Wielki ŚWIAT PIENIĄDZA na naszym, domowym podwórku

W wielkim świecie, po którym podróżujemy wraz z autorami, prowadzą nas znajome wizerunki polskich złotych i gorszy. Książka powstała przecież w Polsce i dla polskiego czytelnika. To dlatego spotkamy w niej nie tylko Chrobrego, Kopernika i kryzys lat 80 XX w., ale też Amber Gold, czy sylwetki najbogatszych rodaków.Co ciekawe…
…książka nie zawiera indeksu terminów, słowniczka pojęć, ani nawet spisu treści czy rozdziałów! Składa się za to z pięciu bloków tematycznych, które oczywiście można czytać na wyrywki (bo kto nam zabroni?). Najwięcej treści wyniesiemy z lektury czytając Świat Pieniądza właśnie jak wspomnianą powieść podróżniczą: od początku do końca. Tematyka poszczególnych stron wynika bowiem z poprzednich i jest kontynuowana na kolejnych.Właśnie w tym widzę wyjątkowość i największą wartość tej publikacji:

Dzięki takiemu całościowemu podejściu do świata pieniądza zrozumiemy, że ekonomia to nie zbiór osobnych zjawisk, ale cały złożony system. Autorzy wielokrotnie zadają nam (i sobie) mnóstwo pytań: jak, dlaczego, co by było gdyby? Poszukując odpowiedzi zwracają szczególną uwagę na przyczyny i skutki, mechanizmy rynku, zależności jednych zjawisk od innych. Z tej książki nie tylko wiele się dowiemy, ale przede wszystkim zrozumiemy.Czym byłaby powieść podróżnicza bez ilustracji?

Forma nadana książce przez Grabovską jest unikatowa i właściwie pierwszym kontaktem z książką może być czerpanie przyjemności z samego „przeglądnięcia obrazków” bez zagłębiania się w treść. Warstwa graficzna doskonale odpowiada idei przedstawienia systemu zależności: pełno w niej strzałek obrazujących przyczyny i skutki (choć zdarzają się i tabelki).

W ŚWIECIE PIENIĄDZA spotkamy też dwie puste strony, gdyż autorom nie chciało się pracować i poszli na kawę... Czy może być dosadniejsza ilustracja faktu, że wszystko jest efektem czyjejś pracy? Bez pracy pozostanie nam tylko biała kartka…Kogo zapraszamy do podróży po ŚWIECIE PIENIĄDZA?

Z uwagi na to, że autorzy nie koncentrują się na trudnych słowach, treść w większości będzie przystępna już dla 6/7- latków, których interesuje np. dlaczego rodzice pracują czy co się dzieje z pieniędzmi, które trafiają do kasy w sklepie. Zupełnie niedziecinna grafika zachęci też do lektury starszaków: 8 – 12-latków i oczywiście rodziców! Zaciekawią ich zapewne trudniejsze pytania: jak działa rynek i budżet państwa czy co decyduje o bogactwie narodu.

Nie dziwię się, że autorki podpisują się pod swoim stworzonym z pasją dziełem nie tylko imieniem i nazwiskiem, ale również wizerunkiem, osobistym doświadczeniem i opinią. Sprawdźcie sami na profilu FB Świat PieniądzaPomysłodawca: Patrycja Krzanowska
Tekst: Katarzyna Michalska
Ilustracje i opracowanie graficzne: Grabovska

Dziękujemy serdecznie za udostępnienie egzemplarza do recenzji i gratulujemy!

UWAGA KONKURS! Pod artykułem O PIENIĄDZACH dla małych, średnich i całkiem dużych ogłosiliśmy konkurs, w którym do wygrania jest egzemplarz książki ŚWIAT PIENIĄDZA! Zapraszamy do udziału!
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel