Kleks. Nowy początek

Słyszeliście o nowej odsłonie "Akademii Pana Kleksa"? Czy "Kleks. Nowy początek" to nowa wersja klasycznej lektury, czy ciąg dalszy przygód bohaterów? Dla kogo jest ta książka: tylko dla dziewczynek, dla dzieci, młodzieży czy dorosłych? Bez zdradzania treści (i zakończenia!) odpowiadamy na prawie wszystkie pytania!

Kleks. Nowy początek, wyd. Agora dla dzieci, 2023
Kleks. Nowy początek, wyd. Agora dla dzieci, 2023

Nowa wersja, czy ciąg dalszy Akademii Pana Kleksa?

Jan Brzechwa napisał słynną powieść dla dzieci ,,Akademia Pana Kleksa" w 1946 r. Po około 20 latach powstały kolejne dwie części przygód bohaterów: "Podróże Pana Kleksa" i ,,Tryumf Pana Kleksa", a w latach 80 XX w. książki doczekały się ekranizacji. Dziś, po ponad 70 latach od swoich,narodzin, Kleks doczekał się ,,nowego początku". No właśnie: początku czy kontynuacji?

W książce "Kleks. Nowy początek" przygody bohaterów rozgrywają się w znanym współczesnym czytelnikom świecie początku XXI wieku. Nic więc dziwnego, że i klasyczna szkoła się zmienia: staje się nie tylko koedukacyjna, ale i międzynarodowa. Trafia do niej nowe pokolenie uczniów, którzy wspólnie z dawną kadrą: Ambrożym Kleksem, Doktorem Paj-Chi-Wo i szpakiem Mateuszem napiszą całkiem nowy rozdział w historii szkoły wyobraźni.

Kleks. Nowy początek, wyd. Agora dla dzieci, 2023
Kleks. Nowy początek, wyd. Agora dla dzieci, 2023

Czy można czytać książkę Kleks. Nowy początek nie znając Akademii Pana Kleksa?

Zastanawiacie się, czy warto sięgnąć po książkę "Kleks. Nowy początek" jeśli nie do końca pamiętacie klasyczną "Akademię Pana Kleksa", lub Wasze dzieci jeszcze w ogóle nie miały okazji jej poznać? Nie ma się czego obawiać!

Uważny czytelnik z radością wypatrzy tu wiele "starych tropów" przywołujących w pamięci kultowych bohaterów, znane momenty i sceny, jednak także każdy, kto zagości w tym świecie po raz pierwszy równie szybko się w nim odnajdzie. Dzięki wplecionym w akcję wspomnieniom i opowieściom można sprawnie nadrobić zaległości i zrozumieć złożoność losów bohaterów. A po skończonej lekturze być może nawet z większą ciekawością sięgnąć po pierwszą cześć "Akademii"?

Kleks. Nowy Początek - najpierw książka, czy film?

W przeciwieństwie do klasycznego schematu, kiedy to książka staje się inspiracją dla filmowego scenariusza, w przypadku nowej wersji przygód Ambrożego Kleksa i jego uczniów mamy sytuację odwrotną: to nowy film ,,Akademia Pana Kleksa" w reżyserii Macieja Kawulskiego był pierwszy, a książka powstała na jego podstawie. Za to książkę mamy dostępną już (premiera 6 grudnia 2023 r.), a film trafi do kin dopiero pod koniec roku.

Czy warto zapoznać się z treścią książki przed obejrzeniem filmu i samemu w swojej wyobraźni wyczarować dla siebie świat, w którym rozgrywają się przygody bohaterów, czy też cierpliwie czekać na efekt pracy scenografów i mistrzów efektów specjalnych? Zdecydujcie sami!

Kleks. Nowy początek, wyd. Agora dla dzieci, 2023
Kleks. Nowy początek, wyd. Agora dla dzieci, 2023

Dla kogo jest książka Kleks. Nowy początek?

Główna bohaterka książki, Ada właśnie skończyła 12 lat i zapewne to jej rówieśnicy będą stanowić główną grupę czytelników, ale nie tylko! Książkę śmiało można polecić młodszym dzieciom, lubiącym dłuższe, pełne magii opowieści, a także starszym (nawet dorosłym!), którym marzy się powrót do świata fantazji.

Z myślą o najmłodszych i bardziej wrażliwych czytelnikach, warto jednak wspomnieć, że autorzy nie uciekają od trudnych tematów. Pojawia się tu temat nieobecnego rodzica, śmierci przyjaciela i przegranej walki. Kiedy wszystko wydaje się skończone, a dobre zakończenie - niemożliwe, pamiętajcie, że zarówno w bajkach, jak i w realnym życiu do ostatnich stron nie należy tracić nadziei!

Kleks. Nowy początek, wyd. Agora dla dzieci, 2023
Kleks. Nowy początek, wyd. Agora dla dzieci, 2023

Katarzyna Rygiel, Krzysztof Gureczny, Agnieszka Kruk, Maciej Kawulski, KLEKS. NOWY POCZĄTEK
Wydawnictwo Agora dla dzieci, grudzień 2023 r.

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel