W poszukiwaniu tajemnic MIASTA SKARBÓW

Takiej gry jeszcze nie było: zbieramy płytki ze skarbami i dukaty, ryzykujemy… i dowiadujemy się wiele nowego o historii i atrakcjach Rzeszowa!



Popatrzcie tylko ile tajemnic kryje pudełko! To aż 100 (a z dodatkiem „niepodległość” – 116) skarbów, czyli kafelków podzielonych na 5 kategorii: muzea i instytucje, zabytki i pomniki, osoby, wydarzenia
i inne miejsca (w dodatku „niepodległość” także dodatkowe 16 sztuk, związanych z czasami walki
o wolność).



JAK GRAMY?

Kwadratowe kafle układamy na planszy, a następnie odkrywamy niektóre z nich, zgodnie ze wskazaniem kości.

Aby je zdobyć musimy wyrzucić odpowiednią ilość oczek. Są skarby „tańsze” – np. za 4 oczka, są takie za 5,6,7 czy 8, ale też „drogie”: za 9,10 czy 11 oczek. Za droższe skarby dostaniemy za to więcej „punktów zwycięstwa”, które oznaczamy na osi dookoła planszy.



Zdobywanie skarbów możemy ułatwić sobie wpłacając do banku dukaty – o tyle mniej będziemy musieli wyrzucić na kościach. Jednak jeśli się nam nie uda, nie otrzymamy ich z powrotem…

Dodatkowe punkty zdobędziemy też za zdobycie więcej niż jednego skarbu w danej turze, za kolekcje skarbów z danej kategorii oraz za zaoszczędzone na koniec gry dukaty.



Jak widać w grze jest dużo losowości (rzuty kostką decydują czy zdobędziemy kafelek-skarb) oraz równie dużo ryzyka: większym ryzykiem będzie wybranie droższego skarbu niż tańszego, jeszcze większym, kiedy po zdobyciu pierwszego kafla zdecydujemy się zawalczyć o drugi, lub trzeci (w przypadku przegranej tracimy wszystko…).

NASZ POMYSŁ:

Zdecydowanie warto wykorzystać element edukacyjny, tj. informacje o poszczególnych płytkach ze skarbami z instrukcji-przewodnika . Możemy je np. odczytywać za każdym razem, kiedy zostaną odkryte w pierwszej fazie tury. W fazie drugiej możemy wykorzystać te wiadomości, np. przyjąć dodatkową zasadę, że opowiedzenie o tym, co przedstawia dana płytka da graczowi „bonusowe oczko”, tj. np. zamiast wylosować na kostce 6 oczek, wystarczy 5.



WAŻNA UWAGA! Granie w „Miasto skarbów” może zaowocować wieloma ciekawymi spacerami po Rzeszowie, a dla nie-rzeszowiaków: obowiązkową wycieczką do stolicy Podkarpacia!

Miasto skarbów. Odkrywanie tajemnic pewnego miasta
Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin



Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel