Strategiczna gra karciana Podziel To

KARCIANA
face wiek: 7+
hourglass_empty czas: 10-25 min
supervised_user_circle ilość graczy: 2-4
casino wydawca: Muduko

Chodzi Wam po głowie nowa rodzinna gra karciana? Taka, w której trzeba pomyśleć, czasem coś zaplanować, a czasem też zaryzykować? Poznajcie "Podziel to"! Nie obawiajcie się: nie chodzi tu wcale o ćwiczenie tabliczki mnożenia!

Jak grać w Podziel to?

Ze stosu kart z liczbami od 1 do 10 wykładamy losowo 7 kart (przy grze 2-3 osobowej) lub 9 kart w przypadku gry 4 graczy. Zadaniem pierwszego gracza będzie podzielenie ich na 3 strefy: białą, niebieską i czarną. W każdej strefie musi się znaleźć chociaż 2 karta. Uwaga: możliwości jest wiele, dlatego ta decyzja to wcale nie jest takie łatwe zadanie!

Gra karciana "Podziel to", wyd. Muduko
Gra karciana "Podziel to", wyd. Muduko

W przypadku sytuacji na zdjęciu w "strefie białej" znalazła się karta 10, w niebieskiej: joker, 5, 6, 8 i 7, a w czarnej karty 1 i 3.

Teraz wszyscy gracze w tajemnicy wybierają strefę, którą chcieliby wziąć do swojej puli. Po odkryciu kart okazuje się, że niektórych stref nikt nie wybrał, niektóre zostały obstawione przez więcej osób:

Gra karciana "Podziel to", wyd. Muduko
Gra karciana "Podziel to", wyd. Muduko

Zobaczcie: białej strefy nikt nie wybrał - karta "10" trafi do kart odrzuconych. Jedna osoba wybrała strefę czarną, zabiera więc "1" i "3". Dwie osoby, które wybrały strefę niebieską będą musiały się z nią ponownie podzielić: między jokerem i kartą "7" znowu pojawi się podział na 3 strefy, znowu będzie trzeba obstawić jedną z nich.

Kto wygra w grze "Podziel to"?

Na koniec gry podliczamy punkty: kto uzbierał najwięcej danych liczb otrzymuje tyle punktów ile wskazuje karta:

Gra karciana "Podziel to", wyd. Muduko
Gra karciana "Podziel to", wyd. Muduko

Zielony gracz ma więcej kart z numerami 1, 3, 6, 7 i 8. To w sumie 25 punktów. Żółty gracz "wygrał" dwójki, czwórki i dziesiątki, to razem 16 punktów. Obaj gracze mają po tyle samo "piątek" - to 5 punktów dla każdego z nich. Podsumowując: zielony uzyskał wynik 30 punktów i wygrał, żółty gracz zakończył grę na drugim miejscu z wynikiem 21 punktów.

Dla kogo jest gra Podziel to?

Zasady gry są bardzo łatwe i szybko wytłumaczymy je kilkulatkowi. Za to na pewno im młodszy gracz tym trudniej będzie zdecydować jaki ruch się bardziej opłaca: zbieranie "swoich" kart, czy przeszkadzanie innym? Czy korzystniej obstawić małą, nieatrakcyjną grupę, czy "cenną", która będzie trzeba się podzielić z innymi?

Z drugiej strony nie wszystko damy radę zaplanować: wynik rozgrywki zależy też od losowego układu kart oraz od decyzji innych graczy.

Gra karciana "Podziel to", wyd. Muduko
Gra karciana "Podziel to", wyd. Muduko

PS. My postanowiliśmy zagrać "szybko": bez długiego rozmyślania, bardziej zdając się na los. Dzięki temu jedna rozgrywka odbywała się bardzo szybko (ok. 10 minut, zamiast "pudełkowych" 25 min.). Za to zamiast wyłaniać 1 zwycięzcę zagraliśmy kilka tur. Każda rozgrywka miała swojego triumfatora, a dodatkowo zsumowaliśmy całkowity wynik każdego z graczy.

Gra karciana Podziel To
Wydawnictwo Muduko, 2022 r.

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel