Solenia Rebel

Rozgrywka toczy się na planecie, której jedna część zawsze znajduje się w nocy, na drugiej zaś nie ustaje dzień. Podczas rozgrywki gromadzimy towary, by następnie przewieźć je do miast, którym ich brakuje.


hourglass_emptyCzas: 45 minut
face Wiek: 10+
supervised_user_circle Ilość graczy: 1-4
casino Wydawca: Rebel

Bardzo ciekawy pomysł na grę

Przekładanie planszy wywołuje efekt sunącego się sterowca, który to przelatuje przez dzienną część planety, by następnie stopniowo pogrążyć się w mroku. Zachwytu dodają również nakładane na planszę karty z otworem. Ogólnie gra ma bardzo ciekawy klimat i wykonanie - przekładana plansza, karty, sterowce, na których przewozimy towary - wszystko wygląda super!

Jak gramy?

Plansze do gry stanowi 5 dwustronnych części planety, na jej środku kładziemy żółty pionek sterowca. Gra składa się z 16 tur - każdy z graczy ma do wykorzystania 16 swoich kart, które zagrwa podczas swojego ruchu (w trakcie ruchu ma trzy karty na ręce, z których wybiera jedną). Wybraną kartę kładzie na planszy tak, by graniczyła z jego wcześniej położoną kartą lub sterowcem, a następnie rozpatruje efekt karty - otrzymuje surowce, handluje bądź porusza sterowcem. W przypadku ruchu sterowca część tylną planszy odrywamy, rozpatrujemy efekty leżących na niej kart, następnie odwracamy na drugą stronę i kładziemy na przodzie planszy. W ten sposób plansza zmienia się - raz mamy dzień, raz noc.

Nasze sterowce przewożą surowce

Na planszetkach ze sterowcami przewozimy zdobyte surowce. W podstawowej wersji gry nie możemy przewieźć ich więcej niż 8. Mamy tu drewniane ikonki zboża, wody, kamienia i drewna. Punkty zdobywamy za handel z miastami dnia lub nocy, np. w mieście nocy gracz sprzedał trzy drewna, zboże i kamień otrzymując w ten sposób 9 punktów.

Niezbyt skomplikowane zasady gry

Zasady gry faktycznie nie są trudne, instrukcja jest dość krótka (4 strony rozmiaru pudełka), czytelna. Jednak na pewno grę “Solenia” nie zaliczyłabym do grona gier, w które szybko wprowadzimy nowego gracza ani też przystępnej dla graczy dopiero rozpoczynających swoją przygodę z planszówkami. Powiedziałabym, że jest to taki wstęp do nieco już poważniejszych gier rodzinnych.

System punktowania

Punkty-gwiazdki otrzymujemy za wiele rzeczy, co sprawia, że podczas swojej rundy o wielu rzeczach musimy pamiętać + wyszukiwanie gwiazdek, przeliczanie ich. Dla jednych może być to frajdą (dostaję punkty za to, za to i za tamto), dla innych może się okazać elementem niepotrzebnie komplikującym rozgrywkę, wydłużającym instrukcję i czas rundy, co męczy współgraczy… To już raczej kwestia indywidualnych preferencji.

Rodzinna gra planszowa dla 10 latka

Gra jest dedykowana od tego wieku i jest on bardzo trafnie dobrany zarówno pod względem tematycznym, jak i mechaniką rozgrywki. Jest to rzeczywiście gra rodzinna skierowana właśnie dla starszych dzieci - nieskomplikowana rozgrywka i mechanika, ciekawa, już nie dziecięca tematyka gry.

Nasza rodzinna recenzja

Wszystkim domownikom baaaardzo spodobał się pomysł gry oraz grafika i wydanie, męczyło nas rozdzielanie i wyszukiwanie gwiazdek, mieliśmy też wrażenie, że ciągle robimy to samo tzn. często jest tak, że handlując zdobywamy kapitał, a nasze kolejne inwestycje są lepsze poważniejsze, gra się rozwija. Tutaj rozgrywka cały czas jest podobna tzn. niby im więcej handlujesz tym masz większą ilość punktów, ale tego rozwoju w samej grze po prostu nie czuć. Ogólnie grało się dobrze, lekko, choć własnie po pewnym czasie trochę monotonnie. W towarzystwie dzieci na pewno spisze się na medal, dorośli mogą czuć niedosyt.Grę do recenzji przekazało wydawnictwo REBEL


Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel