Ruszamy na WODNY SZLAK!

Gotowi wyruszyć wodnym szlakiem? Zatem wsiadamy na tradycyjne flisackie tratwy i ruszamy z nurtem rzeki. Uwaga – nie będzie to jedynie turystyczny spływ dla przyjemności! Po drodze mamy ważne zadana do wykonania: do młynów musimy dostarczyć zboże, a do tartaków – drewno, poza tym postaramy się ułożyć jak najdłuższą przeprawę od portu do portu oraz „zasiać” jak najpełniejsze łąki.


hourglass_emptyCzas: 20 minut

face Wiek: 8+

supervised_user_circle Ilość graczy: 1-4

casino Wydawca: Fox Games




GRAMY!

Na początek każdy z graczy otrzymuje swój kafel startowy ze strzałkami nurtu rzek – w czasie rozgrywki trzeba stale zwracać na nie uwagę! To do niego dokładamy jeden z trzech kafli, które mamy do dyspozycji. Pozostałe dwa oddajemy sąsiadowi, jednocześnie dostajemy od innego gracza dwa kafle i losujemy trzeci ze stosu. Dokładając kafle do swojej rzeki zwracamy uwagę, żeby w miarę możliwości dostarczyć do młynów wymaganą liczbę worków zboża, do tartaku – drewna. Budujemy też najdłuższą przeprawę od portu do portu, zakładamy łąki… i uważamy na mosty, przez które nasze tratwy z towarami nie przepłyną!


Udało się dostarczyć worek zboża do młyna – mamy 5 pkt.!


Za tę przeprawę od portu do portu zarobimy 10 punktów

Po 13 turach gra się koczy i każdy gracz podlicza uzyskane przez siebie punkty korzystając z gotowej tabelki z dołączonego do gry notesu:



…TROCHĘ UPRASZCZAMY

Nie ukrywam, że nasze pierwsze rodzinne rozgrywki były dość zagmatwane: ilość zmiennych do zapamiętania, decyzji do podjęcia trochę nas przytłaczała… worki, toporki, porty, łąki, pilnowanie kierunków rzek, no i te psujące nam szyki mosty! W takim wypadku proponujemy (przynajmniej na początek) wspólnie zadecydować o tymczasowym uproszczeniu reguł, np. „gramy bez mostów” – czyli tratwy z towarami mogą przez nie przepłynąć, albo „gramy tylko na towary” (koncentrujemy się na punktach zbieranych w tartakach i młynach, a porty i łąki pomijamy) itp. Oczywiście stopniowo dochodzimy do wyjściowego wariantu z pełną punktacją.

W POJEDYNKĘ

Wodne wyzwanie możemy też podjąć jednoosobowo. Wydawca proponuje nam w instrukcji zmierzenie się samemu ze sobą. O naszym wyniku zdecyduje końcowa punktacja:



ZAŁOGA NA POKŁAD! Czyli nasz wariant kooperacyjny

W mieszanej wiekowo grupie, albo dla tych co ciężko przeżywają porażki proponujemy wariant kooperacyjny, w którym razem zdobywamy punkty. Zasadniczo gramy wg instrukcji, z tą różnicą, że budujemy wspólną sieć rzek, do której kafelki dokładamy na zmianę. Zamiast rywalizować walczymy o wspólną sprawę, czyli najwyższą liczbę punktów na koniec rozgrywki. Uwaga – nasza ostateczna kraina do podliczenia może okazać się naprawdę wielka!



DLACZEGO POLECAMY?

Gry kafelkowe zawsze budzą u nas wiele pozytywnych emocji: zamiast rozkładać gotową planszę sami tworzymy własny świat, w dodatku za każdym razem inny! Budując musimy pamiętać, aby przestrzegać zasad (np. rzeka nie może tworzyć koła, nie łączymy krawędzi z rzeką z łąką czy lasem), jednocześnie staramy się zdobyć jak najwięcej punktów, pilnujemy biegu rzeki i uważamy na mosty!

Podsumowując: WODNY SZLAK to dokładnie to co lubimy najbardziej, czyli dobra zabawa połączona z główkowaniem i podejmowaniem decyzji (kafelki wprawdzie losujemy, ale dokładając wybieramy z dostępnych w danym momencie, decydujemy też który z naszych przekazać innemu graczowi). Ponieważ każdy odpowiada za swoją sieć w grze nie występuje element przeszkadzania przeciwnikowi, za to jeśli chcemy możemy pomóc przekazując odpowiednie kafelki (jeżeli osoba bardziej doświadczona usiądzie tak, aby przekazywać kafle osobie najmłodszej może jej wiele pomóc!). Dodatkowo dzięki ograniczonej liczbie kafli (w wersji rywalizacyjnej na każdego przypada po 15 kafli, z czego do ułożonej sieci rzek trafi 13 szt.) gra przebiega sprawnie i szybko: jedna rozgrywka to zaledwie 15-20 min.



Rodzinna gra kafelkowa „Wodny szlak”;
Wygodne, nie za wielkie pudełko: 20 cm x 20 cm x 6 cm
Wiek na pudełku: 8+ (w naszej drużynie mieliśmy 5-latkę i przy niewielkiej pomocy dotrzymywała kroku starszym braciom!)
od 1 do 4 graczy (przy wariancie kooperacyjnym wykorzystujemy tylko jeden kafel startowy, więc liczba graczy jest dowolna)
Wydawnictwo FOXGAMES

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel