Kości Obfitości 8+

Gra kośćmi kojarzy nam się z grą bardzo losową, taką, w której mamy niewielki (a w zasadzie żaden) wpływ na wynik rozgrywki.

Tu jest inaczej! Gra polega bowiem nie tyle na samym rzucaniu kostkami- warzywkami (pomarańczowe kostki-marchewki, zielone-sałata, czerwone- pomidory), ale na umieszczeniu ich wyników w odpowiednich miejscach na planszy-poletku.W pudełku z grą znajdziemy: 2 notesiki (jeden dla podstawowego wariantu gry, drugi dla zaawansowanego, kostki w kolorach zielonym, pomarańczowym i czerwonym) oraz ołówki.ZASADY GRY

Na początku pierwszy z graczy rzuca wszystkimi kośćmi, a następnie wybiera jedną z nich, drugi wybiera kolejne warzywko itd. aż zostanie 1 kość (nie zdziwmy się, że podczas tury jedni gracze zdobędą więcej warzyw niż inni). Kolor kości, która została na końcu tury określa warzywo, którego cena na ryneczku wzrasta o 1.

Warzywa sadzimy w odpowiednich rzędach np. jeśli na pomarańczowej kostce mamy 6 oczek to marchewkę mamy posadzić w 6 rzędzie.Dobry rolnik dba jednak o odpowiednie rozmieszczenie plonów - jeśli posadziliśmy już marchewkę kolejną możemy posadzić już jedynie na polach graniczących z nią od góry, od dołu, lub z obu boków. I tu zaczyna się główkowanie - jak odpowiednio rozmieścić warzywa, by zdobyć jak najwięcej punktów? Sedno gry to odpowiedni dobór kostek, a nie jest to łatwe zadanie!

W trakcie gry będziemy musieli rozważać czy i gdzie sadzić warzywa lub czy karmić świnkę.

Świnkę karmimy, gdy nie możemy posadzić wybranej kości w swym ogródku.

Jeśli zapełnimy rząd w świnkowym korytku możemy w jednej wybranej kostce zmienić wynik wyrzuconych oczek o jeden wyżej lub niżej.

Gra kończy się gdy jeden z graczy wypełni już warzywami swój ogródek lub wszystkie rzędy w korytku świnki.

Wtedy podliczamy punkty - mnożymy ilość posiadanych warzyw przez ich wartość rynkową. Dodatkowe punkty mamy także za wypełnione rzędy w polu karmienia świnki, oraz za cały rząd z zasadzonymi warzywami.

Podobał nam się podział na warianty gry - prosty i zaawansowany, który w rzeczywistości również jest bardzo prosty, ale zmiany wpływają już na mechanikę gry. W wariancie zaawansowanym po zapełnieniu rzędu karmienia świnki możemy nie tylko zmienić ilość wyrzuconych oczek, ale także kolor kostki i zamiast np. marchewki zasadzić pomidora. Kolejną istotną zmianą są ceny danego warzywa na ryneczku - w wariancie podstawowym każde warzywo jest warte minimum jeden punkt, w wariancie zaawansowanym cena rynkowa zaczyna się od zera - możemy więc sadzić warzywa za które nic nie dostaniemy!

Kości obfitości to ciekawa, rodzinna łamigłówka. Krótka rozgrywka i małe opakowanie sprawia, że z łatwością zabierzemy ją ze sobą i chętnie sięgniemy po nią w każdej sytuacji - idealnie sprawdzi się na rodzinnym pikniku lub umili oczekiwanie na posiłek w pizzerii, restauracji, kolejce do lekarza itp. Prostota gry w czasach przeładowanych tabletami, gadżetami pokazuje dzieciom, że mając w ręku zwykły notesik, kostki i ołówki jesteśmy w stanie świetnie się bawić!Dziękujemy wydawnictwu Board&Dice za przekazanie gry do recenzji.

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel