Kod Krakowa – granie w Kraków

Planszowa wycieczka po Krakowie


Miasto można poznawać na różne sposoby, jednak zazwyczaj jest to sięganie po książki-przewodniki, których treść nie zawsze jest przystępna dla młodych czytelników. Co innego rodzinna planszówka! Poznajcie swoje miasto w formie rodzinnej zabawy, przy okazji zdobywając praktyczną wiedzę o jego miejscach i zabytkach.

hourglass_emptyCzas: 45 minut
face Wiek: 10+
supervised_user_circle Ilość graczy: 2-4
casino Wydawca: Bookowy Dom



Do otwarcia pięknego pudełka zachęcają nas krakowianka i jej nowohucki rówieśnik. W środku znajdziemy piękne, trwałe, dobrze wykonane elementy: planszę w formie 12-elementowych puzzli, planszetki do zbierania żetonów-atrybutów, karty wydarzeń oraz drewniane pionki i znaczniki.



Czas na rozgrywkę


Początkowo planszę do gry stanowią podstawowe dzielnice. Podczas rozgrywki stopniowo odkrywamy kolejne zakątki - przechodząc pionkiem do niepoznanej jeszcze dzielnicy dokładamy kolejne fragmenty układanki. Na puzzlach-dzielnicach umieszczone są atrybuty - żetony miejsc i zabytków, które zdobywamy w trakcie rozgrywki. Wygrywa ten z graczy, który jako pierwszy uzbiera na swoich planszetkach ich odpowiednią ilość żetonów z określonych kategorii.



Kraków dla dociekliwych - zdobywamy wiedzę


Na zdobywanych znacznikach oraz losowanych przez nas kartach znajdziemy charakterystyczne dla miasta miejsca, zabytki i wydarzenia (te współczesne i historyczne) – to one tworzą „kod miasta”. Na odwrotnych stronach puzzli-dzielnic oraz żetonów atrybutów umieszczone są natomiast kody QR, które kierują nas do platformy internetowej z informacjami i opisami miejsc i dzielnic. W atrakcyjnej dla młodzieży formie poznajemy historię, zabytki - uczymy się Krakowa.



Krakowska układanka – „Kod Krakowa” dla młodszych dzieci


Atrakcyjna grafika i „krakowskie puzzle” sprawiają, że mimo że sama rozgrywka skierowana jest do młodych odbiorców (12+) gra zainteresuje również młodsze dzieci - z nimi możemy pobawić się grą na własnych zasadach. My zaimprowizowaliśmy np. rodzaj bingo-loteryjki: zbieraliśmy atrybuty na własne planszetki, ale bez blokowania przejść między puzzlami-dzielnicami i losowania kart zdarzeń. Taka gra będzie typowo losowa.

Z czasem dziecko zapamięta jednak jakie atrybuty przynależą do konkretnej dzielnicy i wiedząc, że w danych żetonach nie znajdzie już swojej kategorii wykorzysta tę wiedzę i przemieści się do innej dzielnicy, aby tam poszukać szczęścia. Wtedy gra nabierze charakteru pamięciowego „memo”.



WYDAWCA: Bookowy Dom, Kraków 2019 r.
Więcej o grze KOD KRAKOWA: www.kodkrakowa.pl
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel