region

WYBIERZ REGION

Kraków Wrocław Warszawa Zakopane Rabka Nowy Sącz Tarnów Rzeszów Poznań Łódź Świnoujście Trójmiasto Toruń Zielona Góra Tatry Morze zachód Morze wschód Gorce Pieniny Beskidy wsch Beskidy zach Bieszczady Sudety Karkonosze Stołowe Świętokrzyskie Kotlina Kłodzka Jura Krakowska Roztocze Puszcza Biało- wieska Polesie

Gra Włościanie IUVI Games

Lubimy gry w których budujemy swój świat: układamy drogi, wznosimy zamki, zakładamy ogrody, wytyczamy bieg rzek... (zobaczcie w artykule Zbuduj swój świat. Gry kafelkowe i nie tylko) Między innymi dla tego chętnie sięgnęliśmy po grę Włościanie IUVI Games!

hourglass_emptyCzas: 30-60 min.faceWiek: 10+supervised_user_circleIlość graczy: 1-5casinoIUVI Games
Włościanie - zawartość pudełka

Gra Włościanie - podstawowe informacje

"Jesteś założycielem średniowiecznej osady, powstającej w latach tuż po wielkiej zarazie (...), na drogach roi się od uciekinierów-wędrowców, którzy pragną rozpocząć nowe życie" - czytamy w rozbudowanym wprowadzeniu do gry. A w trakcie gry w największym skrócie: zapraszamy osadników, dajemy im pracę, a na koniec zarabiamy: czyja wioska przyniesie większy zysk ten wygra!

Gra Włościanie - jak grać?

Każda "kolejka" składa się z dwóch podstawowych faz: "zapraszanie" nowych osadników oraz "osiedlanie" ich w swojej wiosce (niektórzy poczekają na swoją kolej w dłoni gracza, niektórych przyjdzie "przekwalifikować" czyli wymienić):

Włościanie - przykładowi mieszkańcy osady

Dwukrotnie w naszych wioskach odbędzie się targowisko (w środku i na końcu gry), wtedy okaże się ile zarobili mieszkańcy naszej osady:

Włościanie - zarobki naszych mieszkańców

Czy to oznacza, że pasterz i plecionkarka nic nie zarobili, a kowal tylko 2 złocisze?

Włościanie - oznaczenia specjalne

NIE! Dużą rolę odgrywają też dodatkowe symbole: wytwórca pożywienia (symbol miski) pozwoli nam zaprosić z drogi  - "wykarmić" - większą liczbę wędrowców, budowniczy (symbol domu) pozwoli nam osiedlić w wiosce więcej osób. Natomiast rzemieślnicy "z brelokiem" będą potrzebni nie tylko nam - z ich usług skorzystają inni, a my na tym zarobimy (np. kowal zarobi 2 złocisze, jeśli ktoś będzie chciał osiedlić np. jubilera.

Włościanie - 4 dodatki

ALE, ALE... to tylko podstawowy schemat gry! Na drodze spotkamy też wielu innych "specjalnych" wędrowców! Wydawca przygotował nam w tym samym pudełku aż 4 DODATKI - możemy nimi dowolnie urozmaicić grę: dodawać po jednym, kilka (lub nawet wszystkie!) jednocześnie.

Gra Włościanie - gramy solo lub w drużynie

W grę Włościanie możemy grać w 2, 3, 4 lub 5 osób (przy grze w 4 i 5 os. mamy dodatkowe karty), ale także pojedynczo lub w drużynie!

Włościanie - dodatek HRABINA

Dodatek HRABINA pozwoli nam zagrać w grę też "jednoosobowo", lub jeśli wolimy kooperację niż rywalizację: połączyć siły kilu osób i razem podejmować decyzje odnośnie wspólnej wioski.

W tej wersji rozgrywki naszym przeciwnikiem będzie zła Hrabina, która buduje swoją wioskę, a w dodatku serwuje nam różne niemiłe niespodzianki ukryte w kartach wydarzeń "Lato" i "Zima". Naszym celem zbudować taką wioskę, aby na koniec zarobić więcej niż nasza nie grająca fair przeciwniczka. Pamiętajmy, że mamy też nad nią trochę władzy: to my "podsyłamy" jej osadników i możemy zadbać, aby nie przynieśli jej zbyt dużego zysku....

Włościanie - dla kogo ta gra?

Tzw. "pudełkowy wiek" określony przez wydawcę to 10 +. Rzeczywiście: starszaki i dorośli nie tylko poradzą sobie z instrukcją, zapamiętają złożone zasady, kolejność faz i chętnie sięgną po rozszerzenia. Długość rozgrywki może być bardzo różna, np. przy 1-2 graczach bez dodatków zamkniemy się nawet w 20-30 min., im więcej osób i dodatków tym dłużej będziemy grać (nawet ponad godzinę).

Włościanie - zasady gry

Zakładając, że w grupie graczy będzie choć jedna osoba dobrze obeznana z regułami gry i chętna pojąć się roli "nadzorcy"  (pilnowanie aby kraty trafiały w odpowiedni moment w odpowiednie miejsca) mogą w nią zagrać też młodsi: jedyny konieczny warunek to umiejętność czytania (aby móc odczytać z kart kolejność układania lub funkcje osadników specjalnych).

Włościanie - dodatek MINI WŁOŚCIANIE

Najmłodszych możemy natomiast zaprosić do gry w "piotrusia", czy "memo" wykorzystując dołączony zestaw "Mini Włościan", lub zaprosić do drużynowej rozgrywki przeciw Hrabinie (patrz wyżej).

Włościanie - jeszcze więcej o grze i nasze spostrzeżenia

(+) Bardzo lubimy grając "budować swój świat" (ale o tym już wspominaliśmy) - poczuć się twórcami jakiejś mini-rzeczywistości i mieć nad nią władzę: podejmować decyzje odnośnie jej kształtu, reagować na to co przyniesie nam los (a element losowości w tego typu grach jest ważny, aby wyrównać szanse młodszych lub mniej doświadczonych graczy). To wszystko znajdziemy też u Włościan.

(+) W grze WŁOŚCIANIE bardzo spodobali nam się bohaterowie: grając poznajemy całą galerię dawnych, często zapomnianych zawodów! Naprawdę warto przypomnieć sobie czasem jak bardzo wszyscy od wszystkich zależymy!  Nie bez znaczenia jest też podkreślenie roli producentów żywności i budowniczych, usprawnień, czy negatywnych wpływów łotrów.

(+) Dzięki bogactwu dodatków mamy kilka gier jednym pudełku

(-) Lektura instrukcji do gry rzadko należy do ulubionych etapów zabawy... W przypadku Włościan, tym bardziej warto sięgnąć po nią z wyprzedzeniem, a zasiąść do rozgrywki dopiero, kiedy jedna z osób (najlepiej dorosła) miała już w miarę opanowane podstawowe reguły gry  i będzie "nadzorowała" np. regularne uzupełnianie drogi oraz zgodne z zasadami jej uaktualnianie:

Włościanie - instrukcja i mechanika gry

Kwestie techniczne: "ogarnięcie" drogi i wszystkich stosów: co gdzie odkładać, skąd brać i uzupełniać potrafią zniechęcić do kolejnych rozrywek... Zapewne ta cała "mechanika" to efekt wielu przemyśleń i kalkulacji, ale być może udałoby się to jednak łatwiej rozwiązać?

Nasza propozycja dla początkujących: tasujemy wszystkich osadników (bez "podstawowych", czyli drwali, kosiarzy i górników), na samo dno talii wkładamy drugie targowisko, w dowolne miejsce (w około środka talii) wsuwamy pierwsze - to nasz "stos podstawowy". Z tego stosu wykładamy od góry "drogę" sześciu wędrowców", a następnie każdego "zaproszonego" do którejś z osad uzupełniamy górną kartą talii. Jeśli chcemy przekwalifikować osadnika z ręki na drwala, kosiarza lub górnika wymienianą kartę z ręki odkładamy do pudełka:

Włościanie - "jeden stos" dla początkujących

 Kiedy na drodze pojawi się pierwsze targowisko spokojnie dokończymy dobieranie, "osiedlimy" nowych mieszkańców do wioski i dopiero wtedy podliczamy dochody naszych osad. Kiedy na drodze pojawi się ostatnia karta (drugie targowisko) podobnie: dokańczamy ostatnie dobieranie (dopóki na drodze są osadnicy), odbywamy ostatnią fazę budowy i na koniec podliczamy dochody. Liczbę kart w stosie dostosowujemy do tego jak długo chcemy grać, pozostałe zasady bez zmian.

Włościanie, IUVI Games

WŁOŚCIANIE, IUVI GAMESWczytuję komentarze ...
cancel