Gra Włościanie IUVI Games

Lubimy gry w których budujemy swój świat: układamy drogi, wznosimy zamki, zakładamy ogrody, wytyczamy bieg rzek... (zobaczcie w artykule Zbuduj swój świat. Gry kafelkowe i nie tylko) Między innymi dla tego chętnie sięgnęliśmy po grę Włościanie IUVI Games!

hourglass_emptyCzas: 30-60 min.faceWiek: 10+supervised_user_circleIlość graczy: 1-5casinoIUVI Games
Włościanie - zawartość pudełka

Gra Włościanie - podstawowe informacje

"Jesteś założycielem średniowiecznej osady, powstającej w latach tuż po wielkiej zarazie (...), na drogach roi się od uciekinierów-wędrowców, którzy pragną rozpocząć nowe życie" - czytamy w rozbudowanym wprowadzeniu do gry. A w trakcie gry w największym skrócie: zapraszamy osadników, dajemy im pracę, a na koniec zarabiamy: czyja wioska przyniesie większy zysk ten wygra!

Gra Włościanie - jak grać?

Każda "kolejka" składa się z dwóch podstawowych faz: "zapraszanie" nowych osadników oraz "osiedlanie" ich w swojej wiosce (niektórzy poczekają na swoją kolej w dłoni gracza, niektórych przyjdzie "przekwalifikować" czyli wymienić):

Włościanie - przykładowi mieszkańcy osady

Dwukrotnie w naszych wioskach odbędzie się targowisko (w środku i na końcu gry), wtedy okaże się ile zarobili mieszkańcy naszej osady:

Włościanie - zarobki naszych mieszkańców

Czy to oznacza, że pasterz i plecionkarka nic nie zarobili, a kowal tylko 2 złocisze?

Włościanie - oznaczenia specjalne

NIE! Dużą rolę odgrywają też dodatkowe symbole: wytwórca pożywienia (symbol miski) pozwoli nam zaprosić z drogi  - "wykarmić" - większą liczbę wędrowców, budowniczy (symbol domu) pozwoli nam osiedlić w wiosce więcej osób. Natomiast rzemieślnicy "z brelokiem" będą potrzebni nie tylko nam - z ich usług skorzystają inni, a my na tym zarobimy (np. kowal zarobi 2 złocisze, jeśli ktoś będzie chciał osiedlić np. jubilera.

Włościanie - 4 dodatki

ALE, ALE... to tylko podstawowy schemat gry! Na drodze spotkamy też wielu innych "specjalnych" wędrowców! Wydawca przygotował nam w tym samym pudełku aż 4 DODATKI - możemy nimi dowolnie urozmaicić grę: dodawać po jednym, kilka (lub nawet wszystkie!) jednocześnie.

Gra Włościanie - gramy solo lub w drużynie

W grę Włościanie możemy grać w 2, 3, 4 lub 5 osób (przy grze w 4 i 5 os. mamy dodatkowe karty), ale także pojedynczo lub w drużynie!

Włościanie - dodatek HRABINA

Dodatek HRABINA pozwoli nam zagrać w grę też "jednoosobowo", lub jeśli wolimy kooperację niż rywalizację: połączyć siły kilu osób i razem podejmować decyzje odnośnie wspólnej wioski.

W tej wersji rozgrywki naszym przeciwnikiem będzie zła Hrabina, która buduje swoją wioskę, a w dodatku serwuje nam różne niemiłe niespodzianki ukryte w kartach wydarzeń "Lato" i "Zima". Naszym celem zbudować taką wioskę, aby na koniec zarobić więcej niż nasza nie grająca fair przeciwniczka. Pamiętajmy, że mamy też nad nią trochę władzy: to my "podsyłamy" jej osadników i możemy zadbać, aby nie przynieśli jej zbyt dużego zysku....

Włościanie - dla kogo ta gra?

Tzw. "pudełkowy wiek" określony przez wydawcę to 10 +. Rzeczywiście: starszaki i dorośli nie tylko poradzą sobie z instrukcją, zapamiętają złożone zasady, kolejność faz i chętnie sięgną po rozszerzenia. Długość rozgrywki może być bardzo różna, np. przy 1-2 graczach bez dodatków zamkniemy się nawet w 20-30 min., im więcej osób i dodatków tym dłużej będziemy grać (nawet ponad godzinę).

Włościanie - zasady gry

Zakładając, że w grupie graczy będzie choć jedna osoba dobrze obeznana z regułami gry i chętna pojąć się roli "nadzorcy"  (pilnowanie aby kraty trafiały w odpowiedni moment w odpowiednie miejsca) mogą w nią zagrać też młodsi: jedyny konieczny warunek to umiejętność czytania (aby móc odczytać z kart kolejność układania lub funkcje osadników specjalnych).

Włościanie - dodatek MINI WŁOŚCIANIE

Najmłodszych możemy natomiast zaprosić do gry w "piotrusia", czy "memo" wykorzystując dołączony zestaw "Mini Włościan", lub zaprosić do drużynowej rozgrywki przeciw Hrabinie (patrz wyżej).

Włościanie - jeszcze więcej o grze i nasze spostrzeżenia

(+) Bardzo lubimy grając "budować swój świat" (ale o tym już wspominaliśmy) - poczuć się twórcami jakiejś mini-rzeczywistości i mieć nad nią władzę: podejmować decyzje odnośnie jej kształtu, reagować na to co przyniesie nam los (a element losowości w tego typu grach jest ważny, aby wyrównać szanse młodszych lub mniej doświadczonych graczy). To wszystko znajdziemy też u Włościan.

(+) W grze WŁOŚCIANIE bardzo spodobali nam się bohaterowie: grając poznajemy całą galerię dawnych, często zapomnianych zawodów! Naprawdę warto przypomnieć sobie czasem jak bardzo wszyscy od wszystkich zależymy!  Nie bez znaczenia jest też podkreślenie roli producentów żywności i budowniczych, usprawnień, czy negatywnych wpływów łotrów.

(+) Dzięki bogactwu dodatków mamy kilka gier jednym pudełku

(-) Lektura instrukcji do gry rzadko należy do ulubionych etapów zabawy... W przypadku Włościan, tym bardziej warto sięgnąć po nią z wyprzedzeniem, a zasiąść do rozgrywki dopiero, kiedy jedna z osób (najlepiej dorosła) miała już w miarę opanowane podstawowe reguły gry  i będzie "nadzorowała" np. regularne uzupełnianie drogi oraz zgodne z zasadami jej uaktualnianie:

Włościanie - instrukcja i mechanika gry

Kwestie techniczne: "ogarnięcie" drogi i wszystkich stosów: co gdzie odkładać, skąd brać i uzupełniać potrafią zniechęcić do kolejnych rozrywek... Zapewne ta cała "mechanika" to efekt wielu przemyśleń i kalkulacji, ale być może udałoby się to jednak łatwiej rozwiązać?

Nasza propozycja dla początkujących: tasujemy wszystkich osadników (bez "podstawowych", czyli drwali, kosiarzy i górników), na samo dno talii wkładamy drugie targowisko, w dowolne miejsce (w około środka talii) wsuwamy pierwsze - to nasz "stos podstawowy". Z tego stosu wykładamy od góry "drogę" sześciu wędrowców", a następnie każdego "zaproszonego" do którejś z osad uzupełniamy górną kartą talii. Jeśli chcemy przekwalifikować osadnika z ręki na drwala, kosiarza lub górnika wymienianą kartę z ręki odkładamy do pudełka:

Włościanie - "jeden stos" dla początkujących

 Kiedy na drodze pojawi się pierwsze targowisko spokojnie dokończymy dobieranie, "osiedlimy" nowych mieszkańców do wioski i dopiero wtedy podliczamy dochody naszych osad. Kiedy na drodze pojawi się ostatnia karta (drugie targowisko) podobnie: dokańczamy ostatnie dobieranie (dopóki na drodze są osadnicy), odbywamy ostatnią fazę budowy i na koniec podliczamy dochody. Liczbę kart w stosie dostosowujemy do tego jak długo chcemy grać, pozostałe zasady bez zmian.

Włościanie, IUVI Games

WŁOŚCIANIE, IUVI GAMES



Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel