Piękne rośliny, barwne kwiaty, tajemnicze grzyby, krzewy i drzewa, trawniki, domki dla ptaków, malownicze murki i romantyczne altanki... A jak będzie wyglądać Twój tajemniczy ogród? Kto w nim zamieszka? Ile punktów zdobędziesz?
Pierwsze spotkanie z grą Tajemniczy ogród to... wielki plac budowy! Z
różnorodnych tekturowych elementów budujemy zarówno przegródki w pudełku, jak i
liczniki punktów, murki oddzielające ogrody graczy i piękne mini-altanki.
W czasie rozgrywki też "budujemy": tworzymy z pięknie
ilustrowanych kart swój własny, niepowtarzalny ogród. Jednak nie tylko względy estetyczne będą istotne, ważne, żeby przy okazji zbierać punkty! Niektóre zdobędziemy już po pierwszej turze, czyli po ułożeniu pierwszych trzech kart, kolejne - po zakończeniu kolejnych rzędów:
Tajemniczy ogród, RebelTajemniczy ogród, Rebel
Jednak najbardziej decydujące będą punkty doliczone na koniec rozgrywki. Liczniki wskażą zwycięzcę!
Korzystając z załączonych dodatków: kart zwierząt, które mogą zamieszkać w naszym ogrodzie oraz stawiając w naszym ogrodzie altanki możemy zyskać dodatkowe cenne punkty, a jednocześnie wprowadzić do rozgrywki więcej zmiennych = jeszcze więcej kombinowania i szacowania, położenie której karty najbardziej się nam opłaca!
Rozgrywka odbywa się na wielu poziomach: po pierwsze losujemy karty - to od nich zależy co możemy ułożyć w swoim ogrodzie, po drugie planujemy i decydujemy co będziemy zbierać, na realizacji jakiego celu najbardziej nam zależy.
Warto też zwrócić uwagę na bardzo znaczący element interakcji związany z tym, że poza losowaniem przekazujemy też karty sobie nawzajem pomiędzy graczami. Poza tym wiele kart daje nam punkty (i to całkiem sporo!) za to co znajdziemy w ogrodach przeciwników - warto uważnie zerkać za ogrodowe murki!
Dodatkowe warianty gry Tajemniczy ogród
Autorzy gry przygotowali dla nas poza dodatkami także urozmaicające rozgrywkę warianty "Pokaz ogrodów" (z medalami!) i "Kompost" zapewniający większą rotację i losowość kart.
Natomiast jeśli nie chcemy rywalizować możemy grać na wspólny wynik: wtedy każdy buduje własny ogród, ale punkty zliczamy wspólnie (osobiście w tym wariancie polecamy używać jednego licznika, aby nie sprzeczać się kto dołożył więcej, a kto mniej punktów do wspólnej puli). Gra kooperacyjna to dobry pomysł, szczególnie gdy chcemy zagrać całą rodziną, razem z młodszymi dziećmi, którym trudno rywalizować z dorosłymi lub starszym rodzeństwem.
Jeszcze inna forma zabawy to gra samodzielna - dla jednego gracza rywalizującego z "wirtualnym ogrodnikiem": fikcyjnym graczem McGregorem.
Tak czy inaczej - czeka nas wiele godzin mile i ciekawie spędzonego czasu!