Gra Minerały IUVI Games

STRATEGICZNA KAFELKOWA
face wiek: 8+
hourglass_empty czas: 45 min
supervised_user_circle ilość graczy: 2-5
casino wydawca: IUVI Games

Minerały to gra, która swym niezwykłym wyglądem przykuwa uwagę. Została zaprojektowana przez studentkę ASP i po prostu to widać - naprawdę jest małym dziełem sztuki. Jak sama projektantka Magdalena Śliwińska pisze - warto na co dzień otaczać się pięknymi przedmiotami, gdyż dzięki temu bardziej uwrażliwiamy się na piękno otaczającego nas świata.

Gra Minerały, Wydawnictwo IUVI Games
Gra Minerały, Wydawnictwo IUVI Games
Gra Minerały, Wydawnictwo IUVI Games
Gra Minerały, Wydawnictwo IUVI Games

Liczy się też wnętrze, czyli mechanika gry

Minerały zachwycają nie tylko swoim wyglądem, ale także pomysłem rozgrywki. Planszy nie układamy dodając do niej kolejne kafle (jak to standardowo ma miejsce w grach kafelkowych), ale przy pomocy pionka-przyssawki wyciągamy z niej najcenniejsze minerały! Ten pomysł jest po prostu CZADOWY i BARDZO podoba się zwłaszcza dzieciom.

A co z rozgrywką?

Minerały posiadają komplet cech, które bardzo cenię w grach planszowych: cieszący oko ładny wygląd, nie za długi czas rozgrywki (do 45 minut, przez co często sięgamy po nią nawet w tygodniu), bardzo proste zasady i właśnie nietrywialną rozgrywkę - pomimo prostoty zasad gra wcale taka prosta nie jest - dużo tu kombinowania, przemyślenia ruchu.

Jak się gra w Minerały?

Na początku z minerałów (sześciobocznych, akrylowych płytek) układamy planszę - możemy nadać jej własny kształt, może nawet być dziurawa. Pierwsze pole naszego pionka wybierają nasi przeciwnicy - jest to dowolny, biały minerał. Gdy każdy pionek ma już swoją pozycję startową w trakcie ruchu danego gracza porusza się o ilość pół odpowiednią dla minerału na którym stoi w dowolnym kierunku w linii prostej, np. stając na różowym w kolejnym ruchu poruszymy się o trzy pola, z czarnego wegla zaś o 4. Jeśli uda nam się prawidłowo wykonać ruch wydobywamy minerał, na którym staliśmy.

Gra Minerały - rozłożona plansza
Gra Minerały - rozłożona plansza

...ale to nie jedyny sposób pozyskiwania minerałów! Jeśli zabierając minerał odczepimy fragment planszy, na którym nie stoi żaden z pionków innych graczy z odczepionego fragmentu również pozyskujemy minerał o najmniejszej wartości.

Za wydobyte minerały w swoim ruchu możemy kupić karty kolekcji - ich wartość punktowa jest większa niż punkty za poszczególne minerały.

Gra minerały - zakup karty kolekcji
Gra minerały - zakup karty kolekcji

Minerały to ciekawa gra logiczno-strategiczna

… ale spokojnie, daleko jej do mózgożernej partii szachów! Całkiem sporo tu jednak kombinowania i planowania. Bystrzaki szybko bowiem zorientują się, że opłaca się oddzielać elementy planszy, gdyż zyskuje się za to dodatkowe minerały. Tylko im plansza bardziej podziurawiona, tym trudniej wykonać prawidłowy ruch, a stojąc (zwłaszcza na cennym minerale) tylko wtedy go wydobywamy, gdy uda nam się prawidłowo przejść na kolejny minerał.

gracz raczej nie stanie na cennym, żółtym złocie, gdyż żeby je uzyskać musiałby w kolejnym ruchu przejść 5 pól do przodu
gracz raczej nie stanie na cennym, żółtym złocie, gdyż żeby je uzyskać musiałby w kolejnym ruchu przejść 5 pól do przodu

Minerały to świetna gra rodzinna

Ciekawa mechanika, proste zasady i nie za długa rozgrywka - to cechy szalenie ważne w grach proponowanym rodzinom z dziećmi. Minerały uważam za jedną z ciekawszych gier planszowych, z jakimi mieliśmy do czynienia.

Minerały to ciekawa propozycja dla rodzin z dziećmi z dużą różnicą wieku

Takim rodzinom szczególnie trudno jest znaleźć pomysł na wspólne, rodzinne spędzenie czasu, który nie będzie zbyt trudny dla młodszych dzieci lub zbyt dziecinny dla nastolatków. Dzięki prostym zasadom (szczególnie w uproszczonej wersji gry) i optymalnemu czasowi gry do wspólnej rozgrywki może zasiąść z nami nawet ogarnięty w planszówkach przedszkolak, tematyka gry i sama rozgrywka jest już jednak bardzo młodzieżowa i dorosła.

Gra jest bardzo uniwersalna

I sprawdza się w każdym towarzystwie - zarówno, jako gra rodzinna, prezent dla młodzieży, gra imprezowa. Zasady są na tyle łatwe, że szybko wprowadzimy do gry nowych graczy, a sama rozgrywka stanowi fajne wyzwanie logiczne i strategiczne.

Plansza gry "Minerały"
Plansza gry "Minerały"
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel